Majstrami sveta sa stali Kanaďania, historický bronz vybojovali Lotyši

Foto: IIHF

Dnes sa na majstrovstvách sveta zápolilo o medaile. Majstrami sveta sa stali Kanaďania. V zápase o bronz vybojovali historicky prvý cenný kov Lotyši.

V zápase o bronz si to medzi sebou rozdali Spojené štáty americké a Lotyšsko. Skóre otvoril už v ôsmej minúte Robert Bukarts. Lotyši sa z vedenia netešili dlho, keď stav vyrovnal v desiatej minúte Rocco Grimaldi. Hralo sa aktívne a prišlo viacero šancí na zmenu skóre. Druhým gólom sa k vytúženému bronzu v sedemnástej minúte priblížili Lotyši zásahom Janisa Jaksa. Tesne pred hvizdom dokázal opäť vyrovanť Rocco Grimaldi.

V druhej tretine sa rovnovážny stav nezmenil. Na piati gól zápasu si diváci museli počkať až do 45. minúty, keď lotyšského gólmana prekonal Matt Coronato. Amaričania vo vedení pokračovali v aktívnej hre. S pribudajúcimi minútami začali Lotyši viac hrýzť a v 55. minúte sa podarilo vyrovnať Kristiansovi Rubinsovi. Ten poslal zápas do predĺženia.

V hre traja na troch sa hralo len necelé dve minúty, keď víťazní gól strelil spomedzi kruhov Kristians Rubins. Lotyšsko sa tak po 62. minútach hry tešilo zo svojej prvej medaily na majstrovstvách sveta

Spojené štáty americké – Lotyšsko (3:4pp)

09:45 Rocco Grimaldi (Scott Perunovich, Anders Bjork), 19:03 Rocco Grimaldi (Scott Perunovich, Matt Coronato), 46:19 Matt Coronato (Dylan Samberg Drew O´ Connor) – 07:49 Roberts Bukarts (Rihards Bukarts, Martins Dzierkals) 16:08 Janis Jakrs (Rihards Bukarts, Miks Indrasis), 54:21 Kristians Rubins (Dans Locmelis, Rihards Bukarts), 61:22 Kristians Rubins (Kaspars Daugavins, Janis Jakrs)

Foto: IIHF

Do zápasu o titul majstra sveta nastúpila Kanada a Nemecko. Od úvodných minút hrali oba tímy aktívne. V ôsmej minúte poslal do vedenia Nemecko John Peterka. Po troch minútach hry však nemeckého brankára prekonal Samuel Blais. Prvá tretina tak skočila nerozhodne.

Rovnaký scenár sa odohral aj v druhej dvadsať minútovke. Pri rýchlej hre zo strany na stranu využil nepozornosť kanadského gólmana Daniel Fischbuch. O necelé štyri minúty využil početnú prevahu Lawson Crouse a vyrovnal.

Kanaďania v úvode tretej tretiny dokázali otočiť stav zápasu a ujali sa vedenia po druhom góle Samuela Blaisa. Nemci so snahou vyrovnať viac otvorili svoje obranné pásmo a po chybe a prečíslení prekonal strelou nemeckého gólmana Tyler Toffoli. Kanaďania svedomito bránili a pri hre Nemcov bez brankára upravili na konečných 5:2.

Kanada – Nemecko (5:2)

10:47 Samuel Blais (Peyton Krebs, Jake NeighBours), 37:28 Lawson Crouse (Peyton Krebs, MacKenzie Weegar), 44:51 Samuel Blais (Cody Glass), 51:51 Tyler Toffoli, 58:06 Scott Laughton (Jacj Quinn, Lawson Crouse) – 07:44 John Peterka (Moritz Seider, Moritz Muller), 33:47 Daniel Fischbuch (Maximilian Kastner, Moritz Seider)

Autor: Ivana Ďurtová