O titul majstra sveta si zahrá Kanada s Nemeckom

Foto: IIHF

V sobotu sa vo fínskej Nokia Aréne odohrali semifinálové zápasy. Miestenku do finále si vybojovala Kanada a Nemecko.

V poobedňajšom zápase si prvýkrát zahrali semifinále Lotyši, ktorý sa postavili proti Kanade. Skóre otvoril Dans Locmelis a poslal Lotyšsko do vedenia. Druhá tretina bola poznačená veľkým množstvom vylúčení na oboch stranách. V 36. minúte prekonal lotyšského gólmana Samuela Blaisa.

Rovnovážny stav netrval dlho. O minútu opäť vrátil vedenie na lotyšskú stranu Rudolf Balcers. Kanaďania potrebovali v úvode tretej tretiny len pár sekúnd a stav bol zásluhou Jack Quinna opäť vyrovnaný. V 49. minúte po prvýkrát v zápase viedla Kanada. V závere tretiny Lotyši zo snahou poslať zápas do predĺženia odvolali brankára. Stav do prázdnej brány napokon upravil Scott Laughton.

Kanada – Lotyško (4:2)

35:32 Samuel Blais (Peyton Krebs, Jacob Middleton) 40:45 Jack Quinn (Lawson Crouse, Scott Laughton), 48:56 Adam Fantilli (Milan Lucic, Justin Barron), 59:17 Scott Laughton – 08:18 Dans Locmelis (Richards Bukarts, Roberts Kristaps Zile), 36:38 Rudolfs Balcers

Foto: IIHF

Vo večernom zápase zápolili o postup do boja o zlatú medailu Spojené štáty americké a Nemecko. V úvodnej tretine sme mohli vidieť gólovú prestrelku. Američania v prvých piatich minútach odskočili dvoma gólmi. Ešte v prvej tretine sa Nemcom podarilo gólové manko dvoma zásahmi dorovnať. V druhej dvadsať minútovke sa tak začínalo za rovnovážneho stavu.

Hra sa prelievala zo strany na stranu a šance zmeniť skóre prišli na oboch stranách. Jednu z nich dokázal využiť Michael Eyssimont. Do tretej tretiny tak Amaričania nastúpili vo vedení. Počas celej dvadsaťminútovky sa hra prelievala. Nemci tlačili na súpera zo snahou vyrovnať.

V závere odvolali brankára a v hre so šiestimi hráčmi poslal zápas do predĺženia Marcel Noebels. V predĺžení sa hralo opatrne čo neprinieslo veľké množstvo prečíslení. Dve minúty pred koncom však dokázal strelou prekonať amerického brankára Frederik Tiffels a poslal Nemcov do finále.

Spojené štáty americké – Nemecko (3:4pp)

01:11 Alex Tuch (Drew O´ Connor, Rocco Grimaldi), 03:56 Rocco Grimaldi (Alex Tuch), 28:47 Michael Eyssimont (Drew O´ Connor, Conoe Garland) – 12:22 Frederik Tiffles (Daniel Fischbuch, Dominik Kahun), 16:03 Maksymilian Szuber (Nico Sturm, John Peterka), 58:37 Marcel Noebels (Dominik Kahun, Leon Gawanke), 67:32 Frederik Tiffles (Dominik Kahun, Moritz Muller)

Autor: Ivana Ďurtová