V štvrťfinále majstrovstiev sveta vypadli favorizovaní Švajčiari a Švédi

Dnes sa na majstrovstvách sveta odohrali štvrťfinálové zápasy.

Foto: IIHF

V poobednajších hodinách hrali o postup do bojov o medaile Američania s Čechmi. Už v prvej tretine sa v dvanástej minúte vedenia ujali americkí hokejisti. V druhej dvadsať minútovke zvýšili svoje skóre na 2:0. V závere zápasu Česko hralo otvorení hokej. Aj napriek tomu sa im amerického gólmana nepodarilo prekonať. Americké vedenie upevnil tretím gólom Cutter Gauthier.

Foto: IIHF

V druhom zápase, ktorý sa hral paralelne došlo k prekvapeniu. Víťazov skupiny a favoritov šampionátu Švajčiarov vyradilo Nemecko. Už v úvodných minútach prvej tretiny umiestnil puk za bránkovú čiaru Maximilian Kastner.

Len pár sekúnd po začiatku druhej tretiny Švajčiari vyrovnali. V závere tretiny sa skóre opäť menilo, keď v priebehu jednej minúty Nemci prekonali Švajčiarského brankára hneď dvakrát. Tretia tretina aj napriek veľkej snahe Švajčiarov už zmenu stavu nepriniesla.

Foto: IIHF

V jednom z večerných zápasov sa zopakovalo finále z minulého roka Kanada sa postavila proti domácemu Fínsku. Od úvodných minút sa hralo aktívne na oboch stranách a prišlo hneď niekoľko striel na bránky súpera. V úvodnej tretine otvorili stav Kanaďania. Svoje skóre zvýšili v druhej tretine, keď jediný gól strelil Samuel Blais.

V prvých minútach záverečnej dvadsať minútovky Kanada odskočila na trojgólové vedenie. Domáci výber Fínska so snahou upraviť skóre odvolali brakára už štyri minúty pred hvizdom. Prekonať Kanadského brankára sa im však podarilo len raz. Do prázdnej brány napokon upravil na konečných 4:1 Tyler Toffoli.

Foto:IIHF

V Riga aréne si o postup do semifinále zahrali Lotyši proti Švédom. Domácemu výberu sa podarilo zaskočiť jasného favorita. Lotyšsko otvorilo svoje gólové skóre už v prvej tretine. Následne sa podarilo Švédom v polovici zápasu vyrovnať. O semifinalistovi rozhodla záverečná tretina. Lotyši v domácom prostredí prekonali švédskeho gólmana dvakrát.

Posledné minúty odohrali Švédi bez brankára s cieľom vyrovnať. Lotyši svedomito bránili a napokon puk do ich brány už neprenikol. Domáci hokejisti sa postarali o prekvapenie. V Riga aréne sa Lotyši historicky prvýkrát prebojovali do semifinále za stavu 1:3.

Výsledky:

Spojené štáty americké – Česká republika (3:0)

12:04 Matt Coronato (Lane Huston, Connor Mackey) 28:53 Nick Perbix (Rocco Grimaldi) 49:57 Cutter Gauthier (TJ Tynan)

Švajčiarsko – Nemecko (1:3)

20:47 Jonas Siegenthaler (Kevin Fiala, Dean Kukan) – 06:25 Maximilian Kaster (Kai Wissmann, Jonas Muller), 37:51 John Peterka (Dominik Kahun Leon Gawanke), 38:27 Nico Sturm (Wojciech Stachowiak, Jonas Muller)

Kanada – Fínsko (4:1)

07:12 Jack Quinn (Lawson Crouse), 30:45 Samuel Blais (Jake Neighbours, Justin Barron, 42:54 Michael Carcone (MacKanzei Weegar, Jacob Middleton), 57:42 Tyler Toffoli – 56:52 Teemu Hartikainen (Mikko Rantanen, Mikko Lehtonen)

Švédsko – Lotyšsko (1:3)

29:41 Timothy (Lucas Raymond, Anton Lindholm) – 12:56 Dans Locmelis (Rihards Bukarts, Oskars Cibulskis), 45:55 Miks Indrasis (Rihards Bukarts, Jaks Janis), 53:46 Jaks Janis (Miks Indrasis, Rihards Bukarts)

Autor: Ivana Ďurtová