Preview – SP v biatlone 2022/2023: Slovensko sa spolieha hlavne na sestry Fialkové

Foto: Martin Horváth

Už v utorok sa vytrvalostnými pretekmi mužov vo finskom Kontiolahti začína sezóna Svetového pohára v biatlone. Vrcholom budú februárové MS v nemeckom Oberhofe, ktoré sa však nezapočítavajú do seriálu SP.

Víťazi hodnotení v uplynulej sezóne

Veľký glóbus – Marte Olsbuová Roeiselandová (NOR), Quentin Fillon Maillet (FRA)

Šprint – Marte Olsbuová Roeiselandová (NOR), Quentin Fillon Maillet (FRA)

Stíhacie preteky – Marte Olsbuová Roeiselandová (NOR), Quentin Fillon Maillet (FRA)

Preteky s hromadným štartom – Justine Braisazová-Bouchetová (FRA), Sivert Guttorm Bakken (NOR)

Vytrvalostné preteky – Markéta Davidová (CZE), Tarjei Boe (NOR)

Pohár národov – Nórsko (ženy, muži)

Favoritky

Súboj o veľký krištáľový gl´óbus žien môže byť zaujímavý. Celkové prvenstvo obhajuje Marte Olsbuová Roeiselandová, ktorá však bola v príprave zdravotne indisponovaná. Cesta sa preto otvára napríklad sestrám Elvire a Hanne Oebergovým, ktoré patria k absolútnej svetovej špičke. Vyzvať by ich mohla Lisa Theresa Hauserová, pričom ju môže podržať skvelá streľba. Rovnako o najvyššie priečky môžu zabojovať Anais Chevalierová-Bouchetová či Denise Herrmannová-Wicková, ktoré dlhodobo predvádzajú konzistentné výkony. Na sklonku kariéry by mohla byť stále medzi najlepšími Dorothea Wiererová. Nemožno zabudnúť ani na Markétu Davidovú. Sezónu pre tehotenstvo vynechá Justine Braisazová-Bouchetová a minimálne v úvode zo zdravotných dôvodov neuvidíme Tiril Eckhoffovú.

Foto: Walter/IBU

Favoriti

Medzi mužmi bude chcieť nadviazať na minulosezónny úspech Quentin Fillon Maillet, ktorý v uplynulom ročníku dominoval. Bude však mať hneď niekoľko súperov. Do starej formy sa bude chcieť vrátiť Johannes Thingnes Boe, pričom s nórskou hviezdou treba vždy rátať. “Mladé pušky” Sturla Holm Laegreid a Sebastian Samuelsson by mohli opäť atakovať víťazstvá a získať veľký glóbus. To isté platí o skúsenejších Vetlem Sjaastadovi Christiansenovi či Emilienovi Jacquelinovi. Zaujímavé bude sledovať taktiež ostrieľaných pretekárov ako Tarjei Boe alebo Benedikt Doll. Pre zdravotné problémy bude chýbať víťaz hodnotenia pretekov s hromadným štartom Sivert Guttorm Bakken.

Slovenky

Najväčšie nádeje môžeme vkladať najmä do našej jednotky Paulíny Fialkovej, ktorá zvolila individualizovaný model prípravy. Staršia zo sestier Fialkových sa výborne naladila v závere minulého ročníka, keď stála na pódiu na Holmenkollene. Poväčšine samostatne sa pripravovala aj jej sestra Ivona, ktorá môže pomýšľať rovnako na vysoké pozície. Skúsené sestry doplnia talentované dvojičky Mária a Zuzana Remeňové, ktoré by mohli zbierať aj body. Po zdravotných komplikáciách by sa v priebehu sezóny mala vrátiť Henrieta Horvátová. Na štarte v pretekoch najvyššej kategórie môžeme uvidieť taktiež Júliu Machyniakovú.

Slováci

Medzi mužmi z vlaňajšej pätice ostali už len dvaja. Kariéru sa rozhodli ukončiť po narodení potomka skúsený Tomáš Hasilla, ale z nepriaznivých finančných dôvodov aj dvojica perspektívnych biatlonistov Šimon Bartko a Matej Baloga. Slovenský mužský biatlon sa bude preto opierať hlavne o Michala Šimu, ktorý už zaznamenal niekoľko dobrých výsledkov. Do súboja o body by chcel prehovoriť takisto Tomáš Sklenárik a potvrdiť svoj nesporný talent. Jedno kvalitné umiestnenie v IBU Cupe chýba na štart v SP juniorovi Damiánovi Cesnekovi, ktorý však už má vyjazdenú kvótu na svetový šampionát. Na MS by mohol túto trojicu doplniť v štafete veterán Matej Kazár, ktorý v tomto roku už po ukončení profesionálnej kariéry bodoval na ME i na IBU Cupe v Osrblí. Kadetský majster sveta Jakub Borguľa bude zatiaľ ešte stále súťažiť v rovnakej kategórii.

>>>Kalendár SP v biatlone 2022/2023<<<

Autor: Martin Horváth