Mladučká biatlonistka Henrieta Horvátová naskočí do Svetového pohára hneď od začiatku. “Mám rešpekt,” priznáva

Henrieta Horvátová je mladá slovenská biatlonistka. Dvadsaťjedenročná rodáčka z Brezna debutovala vo Svetovom pohári v Novom Mestě na Moravě v marci tohto roku. Spolu s Veronikou Machyniakovou budú zbierať cenné skúsenosti v kolotoči Svetového pohára. Vzhľadom na aktuálnu situáciu okolo koronavírusu v tíme sestier Fialkových, nastúpia obe biatlonistky ako jediné dve reprezentantky do úvodu nového ročníka.

Henrieta Horvátová

Dátum narodenia: 18. 09. 1999

Debut v Svetovom pohári: 5. marca 2020 rýchlostné preteky (NMNM)

Účasť na MS juniorov: 2 (2019 Osrblie, 2020 Lenzerheide)

Ako sa tešíš na začiatok novej sezóny?

Som rada, že sa mi podarilo nominovať sa na prvé kolá Svetového pohára v tejto sezóne. Keďže do konca roka boli zrušené všetky nižšie súťaže, je to pre mňa veľká výhoda, že môžem pretekať.

Z akej disciplíny máš najväčší rešpekt?

Najväčší rešpekt mám pochopiteľne z “individuálu“ (vytrvalostné preteky), ktoré v takejto dĺžke 15 km pobežím po prvý raz. Doteraz som ako juniorka bežala len 12,5 km trate. Bude to pre mňa niečo nové.

Kto ti je z tímu najbližší a podporuje ťa?

Najbližšou osobou je mi Veronika Machyniaková, s ktorou sa poznáme už veľmi dlho. Vždy mi so všetkým ochotne poradí. Keďže už má za sebou prvú sezónu vo Svetovom pohári, je už trochu viac ostrieľaná. Takže mi kedykoľvek vysvetlí všetko, čomu nerozumiem. S každým problémom sa tiež môžem obrátiť na trénerov – Tomáša Kosa a Anku Murínovú. 

Väčšina podujatí bude bez diváckej kulisy, vnímaš to ako nováčik pozitívne alebo negatívne?

Touto otázkou sa často zaoberám aj v mysli, nakoľko sa neviem rozhodnúť (zasmiala sa). Samozrejme, že som si takto štart do SP nepredstavovala, pretože diváci sú neodmysliteľnou súčasťou a tvoria neskutočnú atmosféru. Je to trochu sklamanie, že to tento rok zrejme nezažijem. Na druhú stranu si myslím, že bez divákov to bude menší tlak.

Ako to momentálne funguje v zákulisí diania SP? Zdržiavate sa v izolácii?  

Sme ubytovaní v hoteli, ktorý je určený čisto len pre nás biatlonistov, takže s inými ľuďmi mimo našej „bubliny“ sa nestretávame. IBU zabezpečilo pre celý pobyt mobilný odberný tím, ktorý nás všetkých bude testovať každé 4 dni. Aby sa predišlo šíreniu koronavírusu, sú, samozrejme, vo všetkých vnútorných aj vonkajších priestoroch povinné rúška.

Cítite nejaké napätie zo začiatku kolotoča SP z dôvodu pandemických opatrení alebo sa snažíte to nevnímať a venovať sa biatlonu?

Myslím si, že je nemožné to nevnímať, pretože opatrenia sú všade okolo nás. Samozrejme, sa musíme prispôsobiť týmto nariadeniam, či už od vlády v danej krajine alebo od IBU. Je to niečo nové, čo tu doteraz nebolo. Nie sme na to zvyknutí, ale nie je to obmedzujúce. Sme radi, že podujatia vôbec sú a my sme sa celý rok nepripravovali nadarmo. Dúfam, že ako tím toto obdobie prekonáme v zdraví.

Ako to aktuálne vyzerá vo Fínsku?

Vo Fínsku platia všeobecne o dosť prísnejšie pravidlá ako na Slovensku. Po prílete do krajiny sme museli mať platný Covid test nie starší ako 72 hodín. Nanešťastie náš servisný tím, ktorý cestuje autom ešte stále nedorazil, kvôli komplikáciám s trajektom a vypršanou platnosťou testu. Trochu nám to narušilo plány, pretože nemáme lyže ani ostatné veci potrebné na tréning. Dnes večer mali doraziť, takže zajtra už budeme trénovať. Dnes ráno sme absolvovali nástupné testovanie na Covid. Dúfame, že okrem tímu “Fialiek” budeme ostatní negatívni.  Čo sa týka atmosféry, zatiaľ sme všetci pozitívne naladení a tešíme sa na prvé preteky.

Máš nejaký cieľ, ktorý by si chcela v tejto sezóne splniť?

Mojím cieľom je podať čo najlepší výkon v rámci svojich možností a schopností. Chcela by som byť súčasťou SP aj v nasledujúcich trimestroch. Ďalším cieľom, keďže som ešte stále juniorka, je podať dobrý výkon na MS juniorov v rakúskom Obertilliachu, ktoré sa konajú koncom februára.

>>>Preview – SP v biatlone 2020/2021<<<

>>>Kalendár SP v biatlone 2020/2021<<<

Autor: Nikola Baďová

Foto: Marek Černák