SP Ostersund: Prvú štafetu sezóny ovládli Nóri

Foto: Manzoni/IBU

Prvú mužskú štafetu sezóny ovládlo nórske kvarteto Martin Uldal, Isak Leknes Frey, Sturla Holm Laegreid a Vetle Sjastaad Christiansen, čase 1:11:10.1.

Už na prvom úseku sa štartové pole nadelilo. Dôvodom bol aj vietor, ktorý znepríjemňoval pobyt na strelnici. Ako prvý odovzdávali Nóri s veľkým +25 sekundovým náskokom pred Talianskom. Priebežná tretia priečka patrila Rakúšanom. Problémy na strelnici mali favorizovaný Francúzi aj domáci Švédi.

Slovenskú štafetu rozbiehal Tomáš Slenárik. Na úvodnej streľbe potreboval dve náhradné dobíjania. Pri streľbe v stoji musel použiť všetky náhradné náboje. Aj napriek tomu sa zaradil na priebežné piate miesto a štafetu odovzdal so stratou na úrovni jednej minúty na siedmom mieste.

Nórska dominancia na trati pokračovala a druhý Isak Leknes Frey predvádzal skvelý výkon. Svoj náskok pred súpermi stále zvyšoval. Nóra na trati stíhala trojica z Rakúska, Talianska a Švajčiarska. Isak Leknes Frey nezaváhal ani pri druhej návšteve strelnice a do druhej polovice odovzdával s náskokom +49.9 desatín sekundy pred Talianskom. Na stupne víťazov sa po nevydarenom prvom úseku vrátili, zásluhou Quentina Fillona Mailleta, Francúzi.

Druhý Slovák Jakub Borgula rozbehol svoj úsek skvelo, keď pri streľbe v ľahu vybielil terče bez dobíjania a udržal si šiestu pozíciu. Druhá streľba mu však nevyšla a musel absolvovať trestné kolo. Napokon odovzdával na 12. priečke.

Na treťom úseku si nórska štafeta vybudovala takmer minútový náskok pred stíhajúcim Francúzskom a Talianskom. Pred streľbou v stoji svoje manko znížil Francúz Emilien Jacquelin, ktorý sa priblížil k Nórovi na pól minúty. Po “stojke” však musel Francúz ísť do trestného kola. Nóri tak odovzdávali do záverečného úseku s minútovým náskokom pred Francúzskom. Na tretej priečke odovzdali Nemci po zaváhaní Talianov.

Slovensko postavilo na tretí úsek Arthura Iskhakova. Svoju úvodnú streľbu zvládol bez dobíjania a figuroval na priebežnej 11. pozícií. Na streľbe v stoji predviedol rýchlu položku a po jednom dobíjaní vyslal Šimona Adamova na trať na 11. mieste.

Streľba v stoji pri poslednom úseku zdramatizovala záver. Nór Vetle Sjastaad Christiansen musel absolvovať tretsný okruh a jeho náskok klesol na dvanásť sekúnd pred rýchlo strieľajúcim Švédom Sebastianom Samuelsonom. V boji o triumf figurovali aj Francúzi, ktorí strácali +15 sekúnd. Aj keď Christiansen napravil na “stojke” svoje zaváhanie čistú rýchlo paľbu predviedol aj Francúz Perrot.

Christiansen svoj náskok zvyšoval a napokon sa nórske kvarteto tešilo z víťazstva. Druhá priečka patrila Francúzskej zostave Fabien Claude, Quentin Fillon Maillet, Emiliem Jacquelin a Eric Perott. V cieli stratili +15.3 desatín sekundy.

Na treťom mieste napokon finišovali domáci Švédi v zostave Viktor Brandt, Jesper Nelin, Martin Ponsiluoma a Sebastian Samuselsson so stratou +24.7 desatín sekundy.

Šimon Adamov musel na “ležke” dobíjať až trikrát. Aj napriek tomu sa však udržal na 11. priečke. Druhú streľbu Adamov nezvládol a musel absolvovať až tri trestné kolá. Slovenská štafeta tak napokon preťala cieľ na 15. mieste s mankom +4:51.5.

Výsledky – štafeta – muži – SP Ostersund:

Vysledky-stafeta-muzi-biatlon-SP-Ostersund-Tomas-Sklenarik-Jakub-Borgula-Arthur-Ishkakov-Simon-Adamov