“Někteří lidi nevěří, že jamajskej bob zvítězí.” Jamajka vysiela do Pekingu najpočetnejšiu výpravu

Kokosy na snehu patria medzi najviac ikonické filmy s olympijskou tematikou. Klasika inšpirovaná skutočnou udalosťou- prvou účasťou jamajských bobistov na zimných olympijských hrách v Calgary 1988.

Na zimné hry do Pekingu poputuje nie jeden, nie dva, ale tri tímy jamajských bobistov- mužský štvorbob a dvojbob a nová olympijská disciplína ženský monobob. Naviac, ženský dvojbob je pripravený v pozícii náhradníčok.

.„Někteří lidi nevěří, že jamajskej bob zvítězí.“

Calgary 1988

Ako to naozaj bolo v premiére jamajského bobu v Calgary 1988? Myšlienka vytvoriť tím z elitných šprintérov prechodom od atletiky do ľadového koryta je založená na pravde. Rýchly štart je v boboch základom úspechu.

Tvorili ho Devon Harris, prezývaný Zorr, Michael White a súrodenci Dudley a Nelson Stokes. Trénerom exotického úkazu bol Howard Siler z USA. Štvorčlenný súbor videl ľad prvýkrát v októbri 1987 a o štyri mesiace neskôr už boli na olympijských hrách v Calgary, ktoré prepadlo jamajskému šialenstvu. Štyria černosi, ktorí súťažili na kanadskom ľade sa stali celebritami.

Zvyšok príbehu už každý fanúšik musí poznať. Jamajčania do pretekov nastúpili, ale do cieľa nedošli. Celá jazda exotických bobistov, ktorá je zachytená vo filme je skutočná. Líši sa iba záver. V skutočnosti pri páde v tretej jazde nezdvihli boby nad hlavu a nedošli s nimi do cieľa.

Vyslúžili si rešpekt, slávu a uznanie. Ukázali, že nič nie je nemožné a inšpirovali ďalších ľudí vo svojej krajine.

Národná tradícia

Jamajský bobisti v olympijskej tradícii pokračovali. Na hrách v Albertville skončili 25., v Lillehammeri dokonca 14. Bratia Stokesovci sa predstavili aj v Nagane 1988. Svoju štvrtú olympiádu  zakončili 21. miestom.

V roku 2000 v letnej verzii bobov získali muži aj ženy zlaté medaily. Súťažilo sa v roztláčaní trenažérov.

Do Salt Lake City 2002 sa pre finančné problémy dostal iba dvojbob. Winston Watts a Lascelles Brown sa v konkurencii nestratili a vytvorili nový olympijský rekord v rozbehu za 4,78 sekundy. Dvojica prišla do cieľa 28.

Do Turína 2006 Jamajka nevyslala žiadnych športovcov a do Vancouvru 2010 sa bobisti nekvalifikovali. Návrat pod päť kruhov prišiel v Soči 2014, kde sa dvojbob umiestnil na 29. pozícii. Do Pjongčangu 2018 sa po prvýkrát v histórii malého ostrovného štátu kvalifikovali ženy. Dvojbob obsadil 18. priečku.

Do Pekingu 2022 vyšle Jamajka najpočetnejšiu výpravu päť mužov a jednu ženu. Okrem bobov má krajina zastúpenie aj v alpskom lyžovaní.

Bývalý DJ na olympijské hry

Benjamín Alexander sa ako prvý jamajský lyžiar kvalifikoval na olympijské hry a môže naviazať na slávnych krajanov zo štvorbobov. Tí boli pre bývalého DJ veľkou inšpiráciou.

Tridsaťosemročný reprezentant sa lyžovaniu začal venovať v roku 2016. Britský rodák, ktorý má jamajského otca, okúsil tento šport na dovolenke v Kanade. Prvýkrát vraj dvadsaťsedem ráz spadol, ale ani to ho neodradilo. Zbieral poznatky zo všetkých zdrojov a pred štyrmi rokmi dokonca vyrazil ako fanúšik do Pjongčangu.

Alexander hovoril aj s Dudleym Stokesom, pilotom legendárne jamajského bobu z Calgary 1988, ktorého príbeh ho motivoval. Ten mu poradil, že si má brať od rôznych trénerov to najlepšie, než aby mal jedného zlého kouča.

Exotický lyžiar tak nemá trénera na plný úväzok, ale dokázal sa kvalifikovať na hry do Pekingu. Miestenku si vybojoval pred týždňom po siedmom mieste v obrovskom slalome na Kapverdských národných lyžiarskych majstrovstvách.

Olympiáda v Pekingu začína už 4. februára.

Autor: Nikola Baďová pre Takurčitee