Vychádzajúca hviezda nórskeho biatlonu Johannes Dale: “Chcem sa neustále zlepšovať!”

Johannes Dale je mladá vychádzajúca hviezda nórskeho biatlonu. Dvadsaťtriročný biatlonista naskakuje do svoje tretej sezóny Svetového pohára. V mladom veku je stabilnou súčasťou A-tímu, svedčí o tom aj strieborná medaila zo štafety na MS 2020. V sezóne 2018/2019 vo svojom debute medzi elitou v Novom Měste na Moravě prekvapil skvelým 15. miestom v šprinte. Minulý ročník zakončil na deviatom mieste v celkovom hodnotení.

Johannes Dale

Dátum narodenia: 23.05.1997

Debut v Svetovom pohári: 2018 (Nové Město na Moravě)

Účasť na MS: 1 (2020 Anterselva)

Najlepší individuálny výsledok: 4. miesto z pretekov s hromadných štartom 1019/2020 (Oberhof)

Ktorého z biatlonistov najviac obdivuješ?

Biatlonisti, ktorých najviac obdivujem a ktorí bol mojimi hrdinami v detstve sú Ole Einar Bjoerndalen a Tarjei Boe. Vo svojej izbe som mal ich plagáty a vzhliadal som k nim. Neskôr som mal veľký rešpekt k Martinovi Fourcadovi a Johannesovi Boevi. Dosiahli úžasný level.

Aký bol začiatok tvojho pôsobenia vo Svetovom pohári?

Začiatok vo Svetovom pohári som mal veľmi dobrý. Mal som dobré skúsenosti  a bolo úžasné pretekať vo vyššej kategórií. Bol to môj sen už od detstva. Nervozita sa striedala s nedočkavosťou urobiť všetko čo najlepšie.

Aké je tvoje najobľúbenejšie dejisko SP a prečo?

Mojím najobľúbenejším dejiskom je Antholz. Mám to tam rád. Je tam úžasné prostredie a diváci. Takisto sa mi páči v Pokljuke. Teším sa na tohtoročné majstrovstvá sveta.

Ovplyvnila pandémia koronavírusu tvoj tréningový plán?

Samozrejme situácia mala dopad na náš tréning. Myslím však, že sme mali šťastie a mohli sme trénovať viac menej ako obvykle. Vynechali sme pár sústredení vo vyššej nadmorskej výške, ale v konečnom dôsledku to nebol až taký veľký problém.

Minulú sezónu si bol dôležitou súčasťou nórskeho tímu. Ako si sa vysporiadal s tlakom?

Minulý rok som v každých štafetových pretekoch bol súčasťou nórskeho tímu. Bolo to úžasné a niečo, čo som naozaj nečakal. Keď súťažím v štafete hovorím si, že som dobrý a zaslúžim si byť súčasťou tímu. To mi pomáha sa upokojiť a sústrediť. A samozrejme mám výborných kolegov, s ktorými mám počas pretekov veľa zábavy.

Aký je tvoj cieľ do novej sezóny?

Mojím veľkým cieľom je v najbližšej sezóne dosiahnuť na pódium. Už som bol celkom blízko minulý rok, ale nevyšlo to. Chcem sa neustále zlepšovať a byť lepším biatlonistom.

Poznáš nejakých slovenských biatlonistov? Máš s nimi nejaké zážitky?

Nepoznám žiadneho slovenského biatlonistu po mene, ale mám s nimi vtipné spomienky počas dopingovej kontroly. Vždy musíme čakať a vždy sa naskytne nejaký zábavný zážitok.

Autor: Nikola Baďová