Martin Otčenáš – od bežca na lyžiach k úspešnému biatlonistovi

Foto: Marek Černák
Martin Otčenáš pred prázdnymi tribúnami v Novom Měste na Moravě

Dlhoročný biatlonový reprezentant Martin Otčenáš desať dní pred začiatkom nového ročníka Svetového pohára ohlásil koniec svojej aktívnej kariéry. Dôvodom bolo nedoliečené zranenie platničky. „V tomto korona systéme to nemá význam, keď človek nie je 100 % v poriadku,“ uviedol v rozlúčkovom video príhovore.

Martin Otčenáš

Dátum narodenia: 25. augusta 1987 v Poprade

Klub: VSČ Dukla Banská Bystrica

Účasť na OH: 2006 Turín, 2014 Soči, 2018 Pjongčang

Účasť na MS: 7 (2012, 2013, 2015, 2016, 2017, 2019, 2020)

Počet sezón v SP: 12

Najlepší individuálny výsledok: 13. miesto v šprinte (MS 2020 Anterselva)

MS v letnom biatlone: 4 x zlato (2015, 2x 2016, 2019), 2 x bronz (2014, 2015)

ZAČIATKY

Martin Otčenáš sa na lyže postavil hádam skôr ako začal chodiť. Vyrastal po Tatrami a k lyžovaniu mal veľmi blízko už od malička. Jeho otec Dušan bol reprezentant v bežeckom lyžovaní. Ten sa stal jeho prvým trénerom. Bežeckému lyžovaniu sa venoval od ôsmich rokoch. K biatlonu prešiel v roku 2007. Ešte na olympijských hrách v Turíne v roku 2006 reprezentoval Slovensko v bežeckom lyžovaní.

Sezóna 2007/2008 bola pre Martina Otčenáša prelomová. Ako junior sa zúčastnil niekoľkých pretekov IBU Cupu. Výraznou vzpruhou bolo 15. miesto zo šprintu na Majstrovstvách Európy v Novom Měste na Moravě. To upevnilo jeho rozhodnutie venovať sa biatlonu naplno. Kvalitnými výsledkami v IBU Cupe sa prebojoval do slovenského A tímu. Debutoval 23. januára 2009 v talianskej Anterselve, kde v rýchlostných pretekoch obsadil 102. miesto so šiestimi ranami mimo. Skúsenosti z elitnej kategórie pretavil opäť dobrými výsledkami v IBU Cupe.  Od sezóny 2009/2010 už pravidelne nastupoval v kolotoči Svetového pohára.

ČAKANIE NA ÚSPECH

Rodáka z Popradu trápila streľba. Aj napriek kvalitnému behu si často zavrel dvere do stíhacích pretekov. Prvýkrát sa tak stalo v Hochfilzene v roku 2010, kde sa vďaka čistej streľbe postavil na štart stíhačky. V roku 2014 prišla ďalšia vzpruha ziskom premiérovej medaily na MS v letnom biatlone. Počas nasledujúcej zimy sa pod taktovkou trénera Juraja Sanitru zbavil streleckej smoly. Výborne mu vyšiel Svetový pohár v Pokljuke, kde bral prvé body v rýchlostných aj stíhacích pretekoch. Jeho 21. miesto zo šprintu bolo dlho jeho najlepším umiestnením. Martin Otčenáš strelecky aj bežecky dospel. Na trati patril k najrýchlejším bežcom. Keď do toho skombinoval slušný strelecký výkon jeho meno svietilo na bodovaných priečkach.

Foto: FB/Martin Otčenáš
Martin Otčenáš po zisku zlata na MS v letnom biatone v Otepääe

 

ZÁVER KARIÉRY

V roku 2017 uzavrel Otčenáš manželstvo s ukrajinskou biatlonistkou Natáliou Budygovou. Tá ho neskôr začala aj trénovať a Slovák sa osamostatnil od reprezentačného tímu. Vrchol jeho bohatej kariéry prišiel až na záver. Na minuloročných majstrovstvách sveta v talianskej Anterselve zajazdil v rýchlostných pretekoch životné 13. miesto. Vďaka kvalitným výsledkom sa kvalifikoval aj do premiérových pretekov s hromadným štartom. „Môj sen bol štartovať v pretekoch s masovým štartom na majstrovstvách sveta.  Už je jedno ako som skončil, aj keď som chorý a boľavý bežal, tak sa mi to podarilo,“ nechal sa počuť Martin Otčenáš.

Už po sezóne 2019/2020 slovenský reprezentant naznačoval, že bude jeho záverečná. Tridsaťtri ročný Popradčan napokon potvrdil svoje slová a uprednostnil zdravie.

Martinovi Otčenášovi želáme veľa šťastia v súkromnom živote.

Tím WSW

Autor: Nikola Baďová