Slovenskí bežci na lyžiach sa pripravovali na Dachsteine, ďalší program je otvorený

Foto: BÚ SLA

Vzhľadom na pandemické opatrenia sa všetci zúčastnení sústredenia slovenskej reprezentácie v behu na lyžiach podrobili testovaniu na ochorenie COVID-19. Iba negatívny výsledok zaručoval vycestovanie do Rakúska a absolvovanie sústredenia zameraného na špeciálnu prípravu na prvom snehu na ľadovci Dachstein.

„Môžeme na ľadovci reálne vidieť, že svetové bežecké lyžovanie nezastalo a všetci športovci sa tvrdo pripravujú na nastávajúcu sezónu. Každý sa však musí prispôsobiť aktuálnym obmedzeniam z pohľadu COVID-19 a rešpektovať nariadenia, ktoré sú viditeľné na každom kroku. Napríklad predaj skipasov sa presunul do exteriéru, všetci musia mať prekryté horné dýchacie cesty, dodržiavať rozostupy a používať dezinfekciu. Taktiež je znížená prepravná kapacita lanovky a prezliekacie miestnosti sú obmedzené na presný počet ľudí. Samozrejme, ani v našom tíme nechceme nič podceniť a prevencia i ochrana zdravia sú na prvom mieste, čo pri bežeckom lyžovaní nie je nič nové vzhľadom na fakt, že iba zdravý športovec môže podať svoj stopercentný výkon,“ podotkol športový riaditeľ Michal Malák.

Na ľadovci Dachstein od 12. 10. do 24. 10. 2020 mali slovenskí bežci na lyžiach nasledovné zastúpenie: Alena Procházková, Ján Koristek, Mária Danielová, Kristína Sivoková. O týždeň neskôr sa k nim pripojila aj trojica Timea Mazúrová, Marianna Klementová a Denis Tilesch, ktorí sa vo vysokohorskch podmienkach pripravovali do 26. 10. 2020.

Všetkých športovcov mala pod taktovkou dvojica trénerov Ján Valuška a Stanislav Holienčík, ktorý hovorí: „Je to náročná sezóna tak pre športovcov, ako aj pre celý realizačný tím. Nikto, samozrejme, nevie, ako to bude najbližšie mesiace so súťažením. Zatiaľ to ale vyzerá tak, že majstrovstvá sveta juniorov aj dospelých sa uskutočnia. Pripravujeme sa najlepšie, ako vieme a tešíme sa na vrcholné podujatia.“

Tréner Valuška vyjadril svoj pohľad na sezónu : „Za súčasných podmienok bude príprava pre reprezentantov náročná. Začiatkom  novembra máme plánovanú ďalší tréningový blok na snehu v Taliansku, samozrejme, ak nám to dovolia opatrenia. Pripravujeme aj iné alternatívy podľa možností. Určite by sme sa chceli zúčastniť na Svetovom pohári, ale v tejto situácii neviem povedať, kde a kedy začneme. Pravdepodobne až v decembri v Davose. Vrcholom sezóny dospelých budú MS v nemeckom Oberstdorfe. Verím, že toto podujatie sa uskutoční.“

Zdroj: BÚ SLA