Sezóna na snehu – spomienka na najväčšie slovenské podujatia roku 2023

Foto: ilustračné

Slovensko má na zimné športy výborné podmienky. Ročne do hôr a stredísk láka tisíce turistov. Nečudo teda, že tunajšie hory vytvorili vrcholových zimných športovcov, ktorí obsadzujú prvé priečky na medzinárodných šampionátoch. Ako to ale vyzeralo so sezónou podujatí na Slovensku? Finančné a organizačné podmienky bokom, aj tak sa bolo na čo pozerať. Tu je krátky prehľad sezóny 2022/2023. 

Najväčšie zastúpenie na Slovensku má pravdaže zjazdové lyžovanie. V tejto sezóne sme na Slovensku videli viaceré medzinárodné FIS podujatia, ktoré lákali fanúšikov zapojiť sa do diania https://online-stavkovanie.com/promo-kod-fortuna/.

Vo slalome na Štrbskom plese bol dominantný Adam Žampa a jeho brat Teo sa tiež umiestňoval v prvej desiatke, no mali čo robiť s reprezentantmi z Maďarska a Rakúska. Medzi ženami vo slalome dominovala mladučká Rebeka Jančová, no veľké problémy jej robila Češka Klára Gašpariková. Súťažilo sa najmä na Štrbskom plese, ale podujatia sme videli aj v Suchom a na Mýte pod Ďumbierom.

Fanúšikovia biatlonu si mohli v NBC Osrblie užiť majstrovstvá Slovenska, na ktorých mohli vidieť slovenskú biatlonistickú elitu, ale aj účastníkov z Česka a Maďarska. Súťažilo as vo všetkých vekových kategóriách, a to v rýchlostnej a vytrvalostnej disciplíne. Biatlonisti si však môžu prísť na svoje aj počas leta, keďže súťaže v letnom biatlone sa práve ešte len rozbiehajú.

Nezaostáva ani beh na lyžiach, kde v dorastovej kategórii už teraz dominuje syn Anastazie Kuzminovej, Elisey Kuzmin. Nechýbali samozrejme ani ostatné vekové kategórie, vrátane juniorskej elity v behu na lyžiach.

Pre fanúšikov extrémnych zimných športov priniesol rok 2023 nemilé prekvapenie. Radostne sme očakávali 7. ročníka medzinárodných lyžiarskych a snowboardových freeride pretekov –  Jasna Adrenalin, ktoré v roku 2022 získali najvyšší možný rating Freeride World Tour Challanger. Napriek tomu, že všetko bolo pripravené, tento rok museli preteky zrušiť kvôli počasiu. Dúfame teda, že sa s týmto jedinečným podujatím úspešne stretneme budúci rok. Z menej štandardných disciplín si na svoje prišli aj fanúšikovia Skki Trikke, ktorým zo Slovenskej reprezentácie kraľujú Peter Frank medzi mužmi a Janka Šoltésová.

Snowboardovaie je na Slovensku dostatočne nová disciplína na to, aby sa u nás zatiaľ nerealizovalo veľa významných seniorských podujatí. Okrem spomínaného medzinárodného podujatia Jasna Adrenalin v podstate žiadne. Pravdaže k tomu prispievajú aj finančné a organizačné nedostatky. Väčšina úspešných seniorov sa realizuje na medzinárodných a celosvetových podujatiach. To však neznamená, že nefunguje podpora mládeže, a to od predžiackých až po juniorské disciplíny. Dúfame, že v budúcich rokoch budeme počuť viac a viac o menách ako sú Sebastián Soľava či Tamara Okáliková, alebo bratia Lukačkovci vo freestylovej kategórii.

Aj v poslednej sezóne sa bolo na čo pozerať, najmä v zjazdovom lyžovaní, na ktorom sa zúčastnili svetovo oceňovaní športovci. Mnohé disciplíny zimných športov sú na Slovensku ešte len na vzostupe. Isté však je, že geografické podmienky na to jednoznačne máme a môžeme sa tešiť, čo prinesie budúcnosť.