SP Östersund: V štafete triumfovali Nórky

Foto: Martin Horváth

V štafete triumfovalo nórske kvarteto Juni Arnekleivová, Ida Lienová, Ingrid Landmark Tandervoldová a Marte Olsbu Roiselandová v čase 1:08:00.7.

Na trati sa dnes predstavilo 15 štafiet. Štartové pole prišlo na prvú streľbu pohromade. Úvodná streľba priniesla viacero čistých položiek a na čele sa vytvorila početná skupina. Slovensko postavilo na prvý úsek Ivonu Fialkovú, ktorá nepotrebovala náhradné náboje a figurovala na 11. mieste. Rodáčka z Čierneho Balogu sa pred druhou streľbou posunula so prvej desiatky. Pri streľbe v stoji predviedla rýchlu a čistú položku Talianka.

Na prvom mieste napokon predávali Francúzsky v závese s Taliankami. Za vedúcou dvojicou odovzdávala početná skupina prenasledovateliek. Ivona Fialková potrebovala jeden náhradný náboj a štafetu odovzdala na ôsmej priečke. Francúzska Chloe Chevalierová prišla na strelnicu s náskokom pred stíhajúcou skupinou. Musela však využiť náhradný náboj a vďaka čistej streľbe sa na ňu dotiahla Dorothea Wiererová. Na treťom mieste figurovala Nemka Hanna Kebingerová.

Druhou Slovenskou bola Mária Remeňová. Tá dobíjala pri streľbe v ľahu dvakrát a strelnicu opustila na 11. mieste. Preteky viedla francúzsko-talianska dvojica. Čistú položku v stoji predviedla Nemka Kebingerová a predstihla dobíjajúcu Wiererovú a Chevalierovú. Mária Remeňová odstrielala bez náhradných nábojov a udržala si 11. priečku. Talianka Wiererová sa dotiahla na čelo pretekov. Odovzdávala štafetu spoločne s Nemkou.

Priebežná tretia priečka patrila Francúzsku. Mária Remeňová vyslala svoju sestru Zuzanu Remeňovú na trať z 13. miesta. Ešte pred streľbou sa na čele vytvorilo kvarteto biatlonistiek. Z vedúcej štvorice vypadla Talianka Comolová, ktorá musela využiť dva náhradné náboje. Zuzane Remeňovej “ležka” nevyšla a musela absolvovať až tri trestné okruhu, čím klesla na 15. miesto.

Na streľbe v stoji musela dobíjať Francúzska, ktorá klesla na tretie miesto. Aj napriek tomu, že Zuzana Remeňová napravila pri streľbe v stoji svoje zaváhanie a trafila všetkých päť terčov bola stiahnutá z trate. Slovensko tak bolo klasifikované na 15. mieste. Ako prvé odovzdávalo Nórsko v tesnom závese s Nemeckom. Na treťom mieste stíhala vedúce duo Francúzsko.

Po streľbe v ľahu sa na čele pretekov osamostatnila Nórka Marte Olsbu Roiselandová s jedným dobíjaným. Denise Hermannová-Wicková musela využiť až dva náhradné náboje. jej zaváhanie využila Francúzska Anais Chevalierová-Bouchetová, ktorá sa na Nemku predstihla. Na záverečnú streľbu prišla Nórka s dvadsať sekundovým náskokom pred prenasledovateľkami.

Marte Olsbu Roiselandová nedala súperkám šancu a vybielila všetkých päť terčov. Z víťazstva sa tak tešili Juni Arnekleivová, Ida Lienová, Ingrid Landmark Tandervoldová a Marte Olsbu Roiselandová. V súboji o druhé miesto bola lepšia Anais Chevalierová-Bouchetová.

Francúzsko v zostave Lou Jeanmonnotová, Chloe Chevalierová, Caroline Colombová a Anais Chevalierová-Bouchetová finišovalo zo stratou +15.2 sekundy. Pódium doplnila zostava Janina Hettichová-Walzová, Hanna Kebigerová, Vanessa Voigtová a Denisse Hermannová-Wicková z Nemecka s manko +27.2 sekundy.

Výsledky – SP Östersund – ženy – štafeta:

Vysledky-SP-Ostersund-stafeta-Ivona-Fialkova-Maria-Remenova-Zuzana-Remenova-paulina-Batovska-Fialkova

Autor: Ivana Ďurtová