SP Nové Město na Moravě: V zmiešanej štafete triumfovali Francúzi, Slováci v top 15

Foto: Martin Horváth

V zmiešanej štafete triumfovalo Francúzsko v zložení Lou Jeanmonnot, Caroline Colombo, Eric Perrot a Fabien Claude, ktoré zaknihovalo čas 1:06:32.3. Slovenská zostava finišovala na 14. mieste.

Slovensko na prvý úsek postavilo Paulínu Bátovskú Fialkovú. Na úvodnú streľbu prišlo štartové pole pohromade. Najrýchlejšiu a čistú položku predviedla Lisa Vittoziová a Elisa Gasparinová. Táto dvojica opustila strelnicu spoločne. V tesnom závese sa držali aj štafety Francúzska, Švédska a Nórska. Na trati sa tak na čele vyprofilovala početná skupina. Rodáčka z Čierneho Balogu potrebovala dva náhradné náboje a zaradila sa na 14. miesto.

Na druhej streľbe predviedla bezchybný výkon Talianka Vittoziová, ktorá opustila strelnicu s náskokom piatich sekúnd na druhú Lou Jeanmonnotovou. Francúzka strieľala čisto. Prvá odovzdávala Lisa Vittozziová v tesnom závese s Francúzskou. Na tretej priečke figurovalo Nórsko. Paulína Bátovská Fialková sa posúvala poradím a na druhú streľbu prišla na 11. priečke. Pri streľbe v stoji opäť využila dva náhradné náboje. Máriu Remeňovú vyslala na trať s 12. miesta so stratou +59.5 sekundy.

Na bežeckom úseku vedúca Samuela Comolová spadla. Talianska stratila vedúcu pozíciu. Preteky viedla Francúzska Caroline Colombová, ktorá prišla na strelnicu s náskokom 12 sekúnd pred prenasledovateľkami. Na strelnici sa muselo dobýjať. Strelecké chyby súperiek využila Nórka Tandervoldová, ktorá sa ujala vedenia pred Švajčiarkou a Nemkou. Mária Remeňová na svojej prvej streľbe dvakrát dobíjala. Slovensko figurovalo na 13. mieste.

Na trati predvádzala rýchly beh Slovinka Anamarija Lampičová, ktorá predstihla súperky a stíhala Ingrid Landmark Tandervoldovú na čele pretekov. Na treťom mieste sa pohybovala švajčiarsko-francúzska dvojica. Po streľbe v stoji na vedúcu Nórku dotiahla Caroline Colombová. Na čele figurovalo francúzsko-nórske duo.

Z boja o medaile sa odstrelila Slovinka, ktorá netrafila ani jeden terč. Prvé odovzdávalo Nórsko s Francúzskou pred trojicou prenasledovateliek. Slovensko muselo po streľbe v stoji absolvovať jedno trestné kolo. V polovici pretekov Mária Remeňová odovzdala štafetu na 15. mieste s mankom +3:17.6.

Do tretieho úseku vyrazili muži. K vedúcej dvojici sa dotiahol Švéd Ponsiluoma. Na “ležke” musela vedúca trojica dobíjať. Ako prvý vybielil terče Francúz Eric Perrot so šesť sekundovým náskokom pred Švédom a Ukrajincom. Martin Ponsilouma sa na trati dotiahol na čelo pretekov. Vedúca dvojica prišla na strelnicu pred prenasledovateľmi. Čistú položku predviedol Eric Perrot. Francúz sa tak odpútal od súperov. Ukrajinec Pryma strácal na čelo +22 sekúnd.

Martin Ponsilouma na poslednom okruhu zmazal svoje manko a odovzdal štafetu len s dvojsekundovým mankom za Francúzsmi. Slovák Michal Šima pri streľbe v ľahu dobíjal raz a rovnako dobíjal aj na “stojke”. Do posledného úseku bol Matej Kazár vyslaný s 15. miesta.

Francúzsko-Švédke duo prišlo na streľbu spoločne. Vďaka dvom dobíjaniam Sebastiana Samuelssona získal Fabien Claude sekundy k dobru. Tretia priečka patrila dobre strieľajúcim Ukrajincom. O víťazovi rozhodla záverečná položka. Fabien Claude vybielil všetky terče. Švéd musel dvakrát dobíjať a strácal +24 sekúnd. Toto manko už nedohnal. Francúzi zvíťazili pred švédskou zostavou Anna Magnussonová, Hanna Oebergová, Martin Ponsilouma a Sebastian Samuelsson s náskokom 33.6 sekundy.

Na pódiu ich doplnila nórska štafeta Karoline Offigstad Knottenová, Ingrid Landmark Tandervoldová, Johannes Dale a Endre Stroemshiem, ktorá preťala cieľ so stratou +38.3 sekundy.

Finišman slovenskej štafety Matej Kazár dobíjal na streleckých položkách po jednom náhradnom náboji. Do posledného kola vyrazil s 12. miesta. Slovenské kvarteto napokon finišovalo s mankom + 5:33.0 sekundy na 14. priečke.

Výsledky – mix štafeta – SP Nové Město na Moravě

Vysledky-biatlon-SP-nove-mesto-na-morave-mix-stafeta-paulina-batovska-fialkova-maria-remenova-michal-sima-matej-kazar

Autor: Ivana Ďurtová