Preview krasokorčuľovanie: Majstrovstvá Európy bude hostiť Fínsko

Foto: Joosep Martinson/ISU

Majstrovstvá Európy bude po 13 rokoch hostiť Fínsko. O titul majstra Európy sa bude zápoliť v Espoo. Slovensko bude mať zastúpenie v troch kategóriách.

Favoriti – športové dvojice

Súťaže na európskom ľade otvoria športové dvojice. Pri neúčasti ruských športovcov bude zápolenie o európske zlato otvorené. V tejto sezóne vo finále Grand Prix zastupovali Európu len dva talianske páry, ktoré uvidíme aj vo Fínsku. Talianske páry Rebeccu Ghilardiovú/Filippa Ambrosinoho a Saru Contiovú/NIccola Maciioho budú chcieť zaskočiť Francúzi Camile a Pavel Kovalevovi. Na stupne víťazov môžu vystúpiť aj krasokorčuliari z Nemecka.

Favoriti – muži

V štartovej listine mužov nájdeme hneď niekoľko favoritov na titul. Dôležité bude však podať vyrovnané výkony v oboch jazdách. Dve želiezka v ohni bude mať Francúzsko v podobe Kevina Aymoza a Adama Siao Him Faa. Taliansko bude spoliehať na mladého Daniela Grassla a aj skúseného Matea Rizza. V boji o medaile nebude chýbať ani Morisi Kvitelashvili. Zabúdať by sme nemali ani na Denisa Vasiljevsa. Lotyš disponuje skvelými programovými komponentami, ktoré môžu zaujať porotu.

Foto: Joosep Martinson/ISU

Favoritky – ženy

V kategórií žien je najväčšou favoritkou na zisk zlata Leona Hendrickxová. Belgičanka má v tohtoročnej sezóne skvelú formu a ako jediná Európanka postúpila do Finále Grand Prix. Bez neúčasti silných Rusiek má skúsená 23-ročná krasokorčuliarka získať prvý titul majsterky Európy. Na stupne víťazov môžu vystúpiť viaceré krasokorčuliarky medzi, ktoré patrí skúsená Nemka Nicol Scottová, Estónka Eva-Lotta Kibusová, Poľka Jekaterina Korakovová či Gruzínka Anastasiia Gubanovová.

Favoriti – tance na ľade

Tance na ľade uzavrú súťažný program majstrovstiev Európy. Bez účasti hviezdnej Francúzskej dvojice Papadakisová/Cizeron a ruských tanečníkov patria k najväčším ašpirantom na zlato Charlene Guignardová a Marco Fabri. Talianska skúsená dvojica patrí medzi tých najlepších už niekoľko rokov. Avšak na ten najvyšší stupienok ešte nedosiahla. Ich súpermi bude mladý britský pár Lilah Fearová a Lewis Gibson.

Na pódium môžu dosiahnuť Francúzi Jevgenija Loparevová a Geoffrey Brissaud či reprezentanti Litvi Allison Reedová a Saulius Ambrulevicius. Na vysoké priečky môže dosiahnuť aj pár súredenecký pár Natalie a Filip Taschlerovi z Českej republiky.

Slovensko

Medzi mužmi bude Slovensko reprezentovať Adam Hagara. 16-ročný krasokorčuliar sa na Európskom ľade predstaví po druhý krát. Minulí rok skončil na 25. mieste a len jedna priečka ho delila od postupu do voľných jázd.

V ženách bude slovenské farby hájiť Alexandra Michaela Filcová, pre ktorú to bude druhý štart na majstrovstvách Európy. Zastúpenie budeme mať aj v tancoch na ľade, kde sa predstaví dvojica Anna Šimová a Kirill Aksenov.

Program:

25.1. Streda

13:15 – Krátky program športových dvojíc

17:35 – Krátky program mužov

26.1. Štvrtok

13:15 – Krátky program žien

19:25 – Voľné jazdy športových dvojíc

27.1 Piatok

13:15 – Rytmické tance

18:00 – Voľné jazdy mužov

28.1. Sobota

13:00 – Voľné jazdy žien

18:30 – Voľné tance

29.1 Nedeľa

15:30 – Záverečná Exhibícia

Majstrovstvá Európy bude vysielať RTVS Šport, Eurosport, Eurosport 2, ČT Sport.

Autor: Ivana Ďurtová