SP Anterselva: V štafete triumfovali Francúzsky

Foto: Thibaut/IBU

V štafete v talianskej Anterselve triumfovali Francúzky Lou Jeanmonnotová, Anais Chevalierová-Bouchetová, Chloé Chevalierová a Julia Simonová v čase 1:07:21.3.

V nedeľu sa na trať ako prvé dostali ženy. Na prvú streľbu prišli štafety pohromade. Tá nadelila štartové pole a na čele sa usadilo Rakúsko, Nemecko, Francúzsko a Taliansko. Kvarteto na čele stíhala početná skupina. Po druhej návšteve strelnice sa kvarteto na čele premiešalo a Nemecko vystriedalo Švédsko. Ako prvá odovzdala Francúzska Jeanmonnotová. Na druhom mieste spoločne odovzdávalo Švédsko s Talianskom.

Na druhom úseku sa na čele pretekov osamostatnilo Francúzsko. Anais Chevalierová-Bouchetová raz dobíjala a strelnicu opustila s deväť sekundovým náskokom pred Kanaďankou Moserovou. Na treťom mieste sa pohybovalo nemecko-rakúske duo. Francúzska nedala súperkám šancu a vybielila všetkých päť terčov. Stíhajúce pretekárky museli dobíjať. Francúzsko odovzdávalo s odstupom +31 sekúnd pred Talianskom a Nemeckom.

Francúzska Chloé Chevalierová pri streľbe v ľahu nechybovala a upevnila svoju vedúcu pozíciu. Francúzsku na trati stíhalo vytvorené kvarteto pretekárok. Chevalierová nechybovala ani pri druhej návšteve strelnice. Z kvarteta prenasledovateliek sa na druhom mieste usadila Švédka Hanna Oebergová. Tretia opustila strelnicu Nemka Hettichová-Walzová. Do záverečného okruhu na prvom mieste odovzdávala Francúzska s náskokom +12 sekúnd pred Švédskom a +32 pred Nemeckom.

Julia Simonová svoj náskok pre prenasledovateľkami zvyšovala. Po čistej položke v ľahu mala pred Švédkou Elvírou Oebergovou 20 sekúnd k dobru. Za vedúcou dvojicou sa vyprofilovalo trio z Nórska, Nemecka a Rakúska, ktoré zápolilo o pódium. Francúzska zvládla poslednú streľbu bez zaváhania a Francúzska zostava Lou Jeanmonnotová, Anais Chevalierová-Bouchetová, Chloé Chevalierová a Julia Simonová sa mohla tešiť z víťazstva. Na druhom mieste finišovalo švédske kvarteto Linn Perssonová, Anna Magnussonová, Hanna Oebergová a Elvíra Oebergová so stratou +45.2 sekundy. Na pódiu ich doplnila zostava Vanessa Voigtová, Sophia Schneiderová, janina Hettichová-Walzová a Hanna Kebingerová z Nemecka s mankom + 1:16.9 sekundy.

Slovenskú štafetu rozbiehala Paulína Bátovská Fialková. Na prvej položke musela využiť dva náhradné náboje a na trať sa vrátila na priebežnej 17. priečke. Svoju pozíciu pred druhou streľbou vylepšila a posunula sa na 12. miesto. 30-ročná Slovenka dobíjala dvakrát aj pri streľbe v stoji. Avšak udržala si svoju pozíciu. Na trati predstihla súperky a štafetu odovzdávala na 10. priečke.

Druhou s nášho kvarteta bola Mária Remeňová, ktorá na prvej streľbe využila všetky tri náhradné náboje a klesla na 16. miesto. Na “stojke” dobíjala Mária len raz a využila zaváhanie súperiek pred ňou a posunula sa na 14. priečku. Tretiu Slovenku vyslala na trať s 15. miesta. Ivona Fialková na prvej položke strieľala čisto a vylepšila svoju pozíciu o jednu priečku. Streľba v stoji mladšej zo sestier Fialkových nevyšla a musela absolvovať dva trestné okruhy.

Posledná zo Zuzana Remeňová sa na trať už nedostala. Slovensko bolo ešte pred poslednou odovzdávkou stiahnuté z trate a bolo klasifikované na 14. priečke.

Výsledky – štafeta – ženy – SP Anterselva:

Vysledky-SP-Anterselva-stafeta-zeny-Paulina-Batovska-Filakova-Ivona-Fialkova-Zuzana-Remenova-Maria-Remenova

Autor: Ivana Ďurtová