SP Anterselva: Nóri ovládli štafetové preteky

Foto: Manzoni/IBU

Nóri v zložení Sturla Holm Laegried, Tarjei Boe, Johannes Thingnes Boe a Vetle Sjaastad Christiansen zostávajú neporazený. V štafete zvíťazili v čase 1:11:50.2.

Program v Anterselve uzavrela štafeta mužov. Po prvej streleckej položke sa štartové pole natiahlo. Prvých sedem štafiet nemuselo na strelnici dobíjať. Na čele sa vyprofilovala početná skupina. Streľba v stoji priniesla viac dobíjaní a vedúca skupina sa vyselektovala. Na prvom mieste odovzdávali Francúzsko s náskokom 11 sekúnd pred Českou republikou a 12 sekúnd pred duo z Nórska a Švajčiarska.

Na druhom úseku viedli Francúzi s 13 sekundovým náskokom pred kvartetom prenasledovateľov. Dobíjať museli všetci biatlonisti na čele. Francúz Claude si tak udržal svoj odstup. Na trati ho stíhalo duo Nór Tarjei Boe a Nemec Kuehn. Náskok Francúza pre druhou streľbou klesol na 4 sekundy. Na trať sa spoločne vrátila ako prvá dvojica Tarjei Boe a Fabien Claude. Prvý odovzdal svojmu mladšiemu bratovi Nór, ktorý na trati ušiel Francúzovi.

Na druhom mieste odovzdal Nemec Johaness Kuehn spoločne s Francúzom Fabienom Claudeom. Johannes Thingnes Boe svoj odstup pre stíhajúcim duom zvyšoval a pred streľbou mal takmer pól minúty k dobru. Po čistej položke si 29-ročný Nór udržal vedúcu pozíciu. Na priebežnom druhom mieste sa osamostatnil Emilien Jacquelin. Kontakt z Francúzom stratil Nemec Doll.

Johannes Thingnes Boe vybielil všetky terče aj na “stojke” a posledného tímového kolegu vyslal na trať s pól minútovým náskokom. Nórsku štafetu stíhalo Francúzsko, ktoré odovzdávalo na druhom mieste. S veľkým mankom odovzdával na tretej priečke Benedik Doll z Nemecka. Posledný z nórskeho kvarteta Vetle Sjaastad Christiansen prišiel na strelnicu s pohodlným náskokom. Musel využiť jeden náhradný náboj. Aj napriek tomu, že sa na strelnici zdržal zo svojho odstupu veľa nestratil.

Quentin Fillon Maillet strácal na vedúceho pretekára +33 sekúnd. Stíhajúci Nemec mal stratu na Francúza na úrovni jednej minúty. Ešte pred záverečnou streľbou bolo zápolenie o stupne víťazov rozhodnuté. Po poslednej streľbe sa mohli z víťazstva tešiť Nóri v zložení Sturla Holm Laegried, Tarjei Boe, Johannes Thingnes Boe a Vetle Sjaastad Christiansen, keď využili celkovo šesť náhradných nábojov.

Na striebornej priečke finišovala zostava Antonin Guigonnat, Fabien Claude, Emilien Jacquelin a Quentin Fillon Maillet z Francúzska. So šiestymi dobíjaniami preťali cieľ s mankom + 59 sekúnd. Aj napriek jednému trestnému okruhu si tretie miesto udržala štafeta Nemecka v zložení David Zobel, Johannes Keuhn, Benedikt Doll a Roman Rees. Využili až 11 náhradných nábojov a finišovali so stratou +2:17.5 sekundy.

Výsledky – štafeta – muži – SP Anterselva:

Vysledky-stafeta-muzi-SP-Anterselva

Autor: Ivana Ďurtová