Krasokorčuľovanie: Loena Hendrickxová sa tešila z prvého triumfu na Grand Prix

Foto: Joosep Martinson/ISU

Séria Grand Prix sa presunula do Európy. Krasokorčuliari sa predstavili vo Francúzsku. 23 – ročná Loena Hendrickxová sa tešila z prvého triumfu na Grand Prix.

Krasokorčuliarke predstavenie otvorili ženy. Už v krátkom programe jasne triumfovala Loena Hendrickxová. Vicemajsterska sveta nechybovala a do voľnej jazdy nastúpila so štvorbodovým náskokom. Vo voľnej jazde nadviazala na výkon v krátkom programe a predviedla bezchybný výkon. Svoje súperky zdolala s veľkým bodovým rozdielom, keď získala 216.34 bodov.

Striebro zavesili na krk reprezentantke Kórei. Yelim Kimová uhájila svoju pozíciu po krátkom programe. Pred súperkou z Japonska mala náskok jednej desatiny bodu. Na tretie miesto vystúpila po nevydarenej jazde Mani Kawabeovej jej krajanka Rion Sumiyoshiová. Japonka sa pokúsila o štvoritého tulupa. Aj napriek nevydarenému pokusu jej zisk 194.34 bodov stačil na bronz.

Po ženách prišli na rad tance na ľade, medzi ktorými jasne truimfovali Charlene Guignardová a Marco Fabri. Skúsená talianska dvojica sa ujala vedenia už v rytmických tancoch. Voľným tancom už len potvrdila svoju pozíciu. Porota im za oba tance nadelila 207.91 bodov.

Na druhý stupienok sa postavili Laurence Fournier Beaudryová a Nikolaj Sorensen. Reprezentanti Kanady strácali na súperov z Talianska len jeden bod. Aj napriek veľkej snahe svoje manko nezmazali. V súčte boli ohodnotení 201.93 bodmi. Na pódiu ich doplnili domáci tanečníci Jevgenija Loparevová a Geoffrey Brissaud. Francúzi si vytancovali 187.15 bodov.

Foto: Joosep Martinson/ISU

V kategórií mužov potešil domácich divákov Adam Siao Him Fa. Francúz po krátkych programoch figuroval na bronzovej priečke. Vo voľnej jazde ju dokázal vylepšiť. S 268.89 bodovým ziskom mu na domácom ľade zavesili na krk zlato.

Na pódiu mu robili spoločnosť krasokorčuliari z Japonska. Na druhú priečku po víťazstve v krátkych programoch klesol Sota Yamamoto, ktorého voľná jazda bola ohodnotená ako tretia najlepšia. V súčte utŕžil 257.90 bodov. Tretie miesto patrilo Kazukimu Tomonovi, ktorý bol ohodnotený 248.77 bodmi.

Foto: Joosep Martinson/ISU

Program vo francúzskom Angers uzavreli športové dvojice. Oba programy opanoval kanadský pár. Deanna Stellatová-Dudeková a Maxime Deschamp triumfovali už v krátkych programoch. Vo voľnej jazde svoj náskok na súperov zvýšili. Zvíťazili so 185.84 bodmi.

Striebro zostalo doma zásluhou Camille Kovalevovej a Pavela Kovaleva. Francúzska dvojica síce predviedla až tretí najlepší voľný program no v konečnom súčte im 179.85 bodov o jednu desatinu bodu vynieslo druhú priečku. Z piateho miesta sa vďaka skvelému výkonu vo voľnom programe na stupne víťazov postavil pár Annika Hockeová a Robert Kunkel. Nemcov porota ohodnitila 179.73 bodmi.

Foto: Joosep Martinson/ISU

Autor: Ivana Ďurtová