Preview – obrovský slalom – SP Sölden – ženy a muži: Petra Vlhová začína sezónu

Foto: WSW

Petra Vlhová začína sezónu sobotným obrovským slalom Svetového pohára v alpskom lyžovaní v rakúskom Söldene. V nedeľu sa predstavia v rovnakej disciplíne Adam a Andreas Žampovci, ktorí budú chcieť zabojovať o čo najlepšie body.

Pódium 2021

Ženy – 1. Mikaela Shiffrinová (USA), 2. Lara Gutová-Behramiová (SUI), 3. Petra Vlhová (SVK)

Muži – 1. Marco Odermatt (SUI), 2. Roland Leitinger (AUT), 3. Žan Kranjec (SLO)

Favoritky

Obrovský slalom je pravdepodobne najvyrovnanejšia ženská disciplína, a tak máme hneď niekoľko žien ašpirujúcich na víťazstvo. Tessa Worleyová obhajuje malý glóbus, čo podčiarkuje jej obrovskú kvalitu. Vynikajúcu uplynulú sezónu mala úradujúca olympijská víťazka Sara Hectorová, ktorá bude chcieť zvíťaziť. Francúzke či Švédke nebude chcieť dať nič zadarmo naša Petra Vlhová, pričom dlhodobo patrí medzi najlepšie. Mikaela Shiffrinová chce rovnako vždy vyhrať a výnimkou nebudú ani úvodné preteky ročníka. Silné sú tradične Talianky, z ktorých môžu pomýšľať na najvyššie priečky najmä Federica Brignoneová, Marta Bassinová a v určitom prípade aj Sofia Goggiová. Minimálne na pódiové umiestnenie budú chcieť zaútočiť taktiež Lara Gutová-Behramiová, Michelle Gisinová alebo Ragnhild Mowinckelová.

Favoriti

Medzi mužmi bol minulý rok suverénny Marco Odermatt, čím si vyslúžil takisto veľký glóbus. Dýchať na chrbát budú chcieť Švajčiarovi hneď viacerí súperi. V uplynulej sezóne sa dostal do formy Henrik Krifoffersen, na čo by chcel nadviazať i teraz. Výhodu domáceho prostredia by mohli zužitkovať Manuel Feller či Stefan Brennsteiner, ktorí sú vždy nebezpeční. Konzistentnú výkonnosť dlhé roky v “obráku” predvádza Alexis Pinturault, čo ho vždy zaraďuje do okruhu favoritov. Vysoké pozície by radi atakovali okrem iných Luca de Aliprandini, Loic Meillard, Mathieu Faivre či Žan Kranjec.

Program

Sobota

Ženy – 1. kolo – 10:00, 2. kolo – 13:05

Nedeľa

Muži – 1. kolo – 10:00, 2. kolo – 13:00

>>>Kalendár SP v alpskom lyžovaní 2022/2023<<<

Autor: Martin Horváth