Alpské lyžovanie: Petra Vlhová obhajuje malý glóbus, vrcholom sezóny MS

Foto: Sport-IT

Petra Vlhová v sobotu v rakúskom Söldene vstúpi do sezóny v rámci Svetového pohára v alpskom lyžovaní. Vrcholom nového ročníka budú februárové majstrovstvá vo francúzskom Courchevel – Méribel, na ktorých bude mať Liptáčka zlaté ambície.

Obhajkyne glóbusov

Veľký krištáľový glóbus – Mikaela Shiffrinová (USA)

Slalom – Petra Vlhová (SVK)

Obrovský slalom – Tessa Worleyová (FRA)

Super-G – Federica Brignoneová (ITA)

Zjazd – Sofia Goggiová (ITA)

Obhajcovia glóbusov

Veľký krištáľový glóbus – Marco Odermatt (SUI)

Slalom – Henrik Kristoffersen (NOR)

Obrovský slalom – Marco Odermatt (SUI)

Super-G – Aleksander Aamodt Kilde (NOR)

Zjazd – Aleksander Aamodt Kilde (NOR)

Favoritky

O celkové prvenstvo bude chcieť zabojovať viacero pretekárok. Najväčšími favoritkami však budú dve najvýraznejšie mená súčasnosti. Mikaela Shiffrinová začne sezónu ako obhajkyňa veľkého glóbusu. Ak pridá ku skvelým technickým disciplínam aj výrazné body v zjazde a v super-G, tak pravdepodobne to budú mať všetky súperky veľmi náročné. Vyzvať by ju mohla olympijská víťazka v slalome Petra Vlhová, Slovenka získala veľký glóbus v predminulej sezóne. Zamiešať kartami by mohla niekdajšia víťazka SP Federica Brignoneová, pričom patrí medzi všestranné pretekárky. Vynikajúce schopnosti v rýchlostných disciplínach by na najvyššie priečky mohli katapultovať Sofiu Goggiovú, ktorá už dokázala zajazdiť kvalitné preteky aj v obrovskom slalome. Michelle Gisinová podčiarkla svoju všestrannosť zlatom v alpskej kombinácii na ZOH v Pekingu, na ktoré by chcela nadviazať výkonmi v novej sezóne. Zabojovať o kvalitné pozície môžu taktiež Lara Gutová-Behramiová, Ragnhild Mowinckelová, Sara Hectorová či Marta Bassinová.

Favoriti

Medzi mužmi je na základe uplynulého ročníka výrazným ašpirantom na veľký glóbus Marco Odermatt, keďže naposledy zvíťazil s viac ako 400-bodovým rozdielom. Jeho vyzývateľom by mohol byť Aleksander Aamodt Kilde, ktorý bude obhajovať malé glóbusy za zjazd a super-G. Zaujímavé bude sledovať Henrika Kristoffersena, Nór sa dokázal vlani dokázal vrátiť do formy slalomovou “malou guľou”. Potrápiť toto trio by mohli Rakúšania Matthias Mayer, Vincent Kriechmayr či Manuel Feller. Opomenúť nemôžeme ani Alexisa Pinturaulta, Francúz má už veľký glóbus za sezónu 2020/2021. Prekvapiť by mohli skúsený Beat Feuz či niektorý z mladých pretekárov ako Lucas Braathen či Atle Lie McGrath.

Slováci

Slovenské lyžovanie vkladá najväčšie nádeje najmä do Petry Vlhovej, ktorá je jednou z najväčších hviezd súčasnosti. Pravidelné porcie bodov by mohli pridať predovšetkým v obrovskom slalome bratia Adam a Andreas Žampovci. Všetky zjazdy v sezóne by chcel absolvovať Martin Bendík a v slalome i alpskej kombinácii uvidíme Martina Hyšku. V prípade priaznivých okolností môže debutovať v pretekoch SP aj najmladší z bratského trojlístka Teo Žampa.

Program

>>>Kalendár SP v alpskom lyžovaní 2022/2023<<<

Autor: Martin Horváth