V novej sezóne SP sa predstavia minimálne štyria Slováci, doplniť by ich mohol Teo Žampa

V novej sezóne SP sa predstavia minimálne štyria Slováci, doplniť by ich mohol Teo Žampa

Foto: Zväz slovenského lyžovania

V novej sezóne SP v alpskom lyžovaní sa zo slovenských mužov predstavia minimálne Adam Žampa, Andreas Žampa, Martin Hyška a Martin Bendík. Za istých okolností by mohol štartovať už aj Teo Žampa.

Tvrdú prípravu začali Žampovci v auguste na mesačnom sústredení na Novom Zélande. Všetci traja sa predstavili na pretekoch FIS v rámci Austrálsko-novozélandského pohára, v ktorom sa viackrát umiestnili na stupňoch víťazov. „Na Nový Zéland sme pricestovali po troch rokoch. Chceli sme si otestovať nový materiál a nachystať sa na sezónu, na Svetový pohár. Mali sme možnosť štartovať na pretekoch FIS v rámci austrálsko-novozélandského pohára v stredisku Coronet Peak. Som veľmi rád, že som tentokrát na stupni víťazov mohol byť spoločne s Andreasom a Teom. Ja som celkovo skončil druhý a chalanom sa tiež výborne darilo. Obaja si vďaka víťazstvu vylepšili štartové čísla na úvod novej sezóny, Teo sa extrémne posunul vo svetovom rankingu, čo ho zároveň katapultovalo medzi 30 najlepších juniorov na
svete,“
uviedol najstarší z bratskej trojice, 31-ročný Adam.

O dva roky mladšiemu Andreasovi sa darilo v najtechnickejšej disciplíne – obrovskom slalome, v ktorom si na konto pripísal víťazstvo a tretie miesto. „Víťazstvom v obrovskom slalome som si vylepšil svoju pozíciu a Svetový pohár odštartujem túto sezónu s lepším štartovým číslom. Vrcholom sezóny budú určite MS vo francúzskom Courcheveli, na ktoré sa s Adamom tešíme. Pevne veríme, že budeme v dobrej fyzickej aj psychickej kondícii a urobíme maximum pre dosiahnutie tých najlepších výsledkov,“ hovorí Andreas Žampa.

Najmladší, iba 19-ročný Teo, zaznamenal výrazný úspech, keď sa prepracoval do top 300 na svete a vo svojom ročníku medzi najlepších pätnásť. „V Coronet Peak sa mi v super G podarilo byť na stupni víťazov spolu s Adamom a v obrovskom slalome som bodoval v kontinentálnom pohári, takže som veľmi spokojný. Do novej sezóny budem mať lepšie štartovacie číslo v Európskom pohári a tiež vo FIS pretekoch. Na budúcoročných juniorských majstrovstvách sveta v rakúskom St. Antone tak budem mať šancu vytvoriť lepší individuálny výsledok alebo prekonať 13. miesto brata Andreasa,“ opisuje Teo Žampa.

Martin Hyška absolvoval kondičnú prípravu so známym kondičným trénerom Róbertom Kresťankom, ktorý mal na starosti aj prípravu nášho najlepšieho šprintéra Jána Volka. Absolvoval tri tréningové kempy na snehu v Taliansku a Litve. „Kvôli silnej 5-týždňovej angíne som musel vynechať 2 tréningové kempy na snehu. Už som však naspäť a aktívne pracujem na dobehnutí strateného času. Určite najhlavnejším cieľom blížiacej sa sezóny je absolvovať čo najviac kôl Svetového pohára v slalome. Taktiež budem bojovať o body v Európskom pohári a snažiť sa o čo najlepšie umiestnenie na majstrovstvách sveta v slalome a alpskej kombinácii,“ hovorí 28-ročný lyžiar z Humenného.

Rovnako ako Hyška aj zjazdár Martin Bendík nastupuje do Svetového pohára 22/23 s bodovými ambíciami. Hlavnou prioritou sezóny okrem Svetového pohára v rýchlostných disciplínach je pre Martina zjazd na februárových majstrovstvách sveta vo francúzskom stredisku Courchevel.

Zdroj: ZSL