Už na budúci týždeň štartuje lyžiarska sezóna, slovenskou líderkou Petra Vlhová

Foto: Viktória Lichvarčíková

Nová zimná lyžiarska sezóna je predo dvermi, pričom sa začína na budúcu sobotu obrovským slalomom žien v Söldene s Petrou Vlhovou. Zväz slovenského lyžovania (ZSL) do neho vstupuje prvýkrát v pozícii národného športového zväzu. ZSL stojí pred prvou kompletnou zimnou sezónou so štatútom plnohodnotného člena FIS.

Zväz slovenského lyžovania sa stal národným športovým zväzom v máji 2022. Následnou prvoradou úlohou bolo zabezpečiť financovanie prípravy, na ktorú už bolo minimum času. “Napriek tomu, že sme štatút národného športového zväzu získali z pohľadu plánovania nadchádzajúcej sezóny v hodine dvanástej, tak sa nám podarilo zaistiť financovanie a zdroje pre ďalšie fungovanie ZSL. Zastrešujeme všetky lyžiarske športové odvetvia – zjazdové, rýchlostné, bežecké lyžovanie, skoky na lyžiach a snowboardové a akrobatické disciplíny – a teší nás, že budeme mať zastúpenie vo Svetovom pohári vo väčšine týchto disciplín. Pokúsime sa nadviazať na fantastické výsledky z minulej sezóny. V tej nadchádzajúcej nás čakajú okrem súťaží Svetového pohára, štyri vrcholné podujatia – zimná univerziáda, majstrovstvá sveta juniorov, zimný Európsky olympijský festival mládeže a vrcholom sezóny budú majstrovstvá sveta. Nezabúdame ani na potrebnú infraštruktúru. Naším zámerom je aktívna podpora jej výstavby, alebo rekonštrukcia, vo všetkých lyžiarskych odvetviach,” uviedol novozvolený prezident ZSL Martin Paško.


Sezóna 2022/2023 v podaní reprezentácie

Štátna reprezentácia má aktuálne 27 reprezentantov. Snahou ZSL je pripraviť im čo najlepšie podmienky. „Ako jednu z našich najdôležitejších úloh vnímame zaistiť pre športovcov podmienky pre prípravu v materiálnej a personálnej oblasti. Iba kvalitný realizačný tím pomôže športovcom dosiahnuť najlepšie možné výsledky. Teší ma, že sa nám podarilo vytvoriť podmienky pre národný juniorský tím v zjazdovom lyžovaní, ktorý bude mať na starosti slovinský tréner Jernej Koblar a fyzioterapeut Kristián Piovarči. Družstvo má za sebou sústredenia v Demänovskej doline a Tatranskej Lomnici a snehovú prírpavu v Belgicku, Litve a v Nórsku. Sústredíme sa nielen na jednotlivcov, ale aj na širšie skupiny. Ako zväz venujeme
pozornosť každej vekovej kategórii – žiackej, juniorskej i seniorskej. Zo strany ZSL sa primárne zameriavame na podporu klubov, nie iba vybraných jednotlivcov,”
vysvetlil generálny sekretár ZSL Radovan Cagala.

Zraky slovenských fanúšikov sa budú upierať predovšetkým na úradujúcu olympijskú víťazku a držiteľku malého glóbusu v slalome Petru Vlhovú, ktorá odštartuje svoju sezónu 22. októbra obrovským slalomom v rakúskom Söldene. Spoliehať sa budeme aj na bratov Adama a Andreasa Žampovcov, ktorí by rovnako nemali v Rakúsku chýbať. V pretekoch SP by sa mali pravidelne predstavovať taktiež slalomár Martin Hyška a špecialista na rýchlostné disciplíny Martin Bendik.

V akrobatických disciplínach sa bude chcieť presadiť najmä talentovaný snoubordista Samuel Jaroš. Dlhoročná slovenská ženská jednotka v snoubordingu Klaudia Medlová je momentálne po operácii kolena.

Čo sa týka severských disciplín, tak v skokoch na lyžiach by mohla prekvapiť mladučká Tamara Mesíková. Ako prvá Slovenka v histórii bodovala v letnom seriáli Grand Prix a pripísala si slovenský ženský rekord 110 metrov.

>>>Kalendár SP v alpskom lyžovaní 2022/2023<<<

Zdroj: ZSL