SP Oslo: Na záver sezóny získal prvé víťazstvo v SP Bakken, veľký glóbus pre Mailleta

Na záver sezóny získal prvé víťazstvo vo svetovom pohári Sivert Guttorm Bakken v čase 38:31.2. Nór sa okrem premiérového triumfu tešil aj zo zisku malého krištáľového glóbusu. Celkovým víťazom svetového pohára sa ešte pred poslednými pretekmi stal po prvýkrát Francúz Quentin Fillon Maillet.

Poslednými pretekmi biatlonovej sezóny 2021/2022 boli preteky s hromadným štartom mužov. Po úvodnej streľbe figurovalo na čele desať pretekárov, ktorých delilo len desať sekúnd. S malým odstupom viedol domáci Sturla Holm Laegreid pred Bakkenom a Samuelssonom.

Druhá položka vyšla vedúcemu mužovi Laegriedovi. Päť sekúnd na Nóra strácalo trio Sebastian Samuelsson, Emilien Jacquelin a Sivert Guttorm Bakken. Na čelo pretekov sa na trati dotiahol Francúz Jacquelin a Švéd Samuelsson. V polovici pretekov sa tak vyprofilovalo vedúce trio.

Streľba v stoji premiešala priebežným poradím. Z vedúcej trojice čisti strieľal len Sebastian Samuelsson, ktorý vyrazil na trať s odstupom pred stíhajúcim nórskym triom Bakkenom, Laegriedom a Christiansenom. Švéd si pred prenasledovateľmi udržal malý náskok. Kartami mohla stále zamiešať posledná streľba.

Víťazstvo si tromi chybami odstrelil Sebastian Samuelsson. Na prvom mieste vyrazil do záverečného kola Sivert Guttorm Bakken v tesnom závese s Sturlom Holmom Laegreidom. Nórsku dvojicu na poslednom kole stíhal Emilien Jacquelin a Erik Lesser. O stupňoch víťazov sa rozhodlo na trati. Z vedúceho dua Nórov bol na cieľovej páske rýchlejší Sivert Guttorm Bakken, ktorí sa tešil s prvého víťazstva vo svetovom pohári.

V zápolení o tretie miesto mal v závere viac síl Emilien Jacquelin s mankom +13.4 desatín sekundy. Francúz zaútočil na posledom krátkom stúpaní, kde sa odpútal od Erika Lessera.

Slovensko v posledných pretekoch sezóny zastúpenie nemalo.