Cez víkend sa ukázalo, že na Slovensku máme obrovské športové talenty – dorastenecký majster sveta a 15-ročná skokanka na lyžiach

Foto: Reichert/IBU

Uplynulý víkend vlial novú nádej pre slovenské zimné športy. Potešil sedemnásťročný biatlonista Jakub Borguľa, ktorý k dvom strieborným medailám pridal titul majstra sveta na prebiehajúcom šampionáte juniorov a kadetov v americkom stredisku Soldier Hollow.

Premiérový štart vo Svetovom pohári skokoch na lyžiach zaznamenala iba pätnásťročná Tamara Mesíková.

Prvý slovenský majster sveta

Rodáka z Banskej Bytrice trénuje bývalá biatlonistka Jana Daubnerová, za slobodna Gereková. Borguľa zaujal už na majstrovstvách Európy juniorov v slovinskej Pokljuke, kde sa nestratil po bežeckej stránke. V rýchlostných a stíhacích pretekoch sa zo Slovákov umiestnil najvyššie, aj keď pretekal s biatlonistami o kategóriu vyššie.

V USA pridal k výbornému bežeckému času aj stabilnú streľbu. Najprv vo vytrvalostných pretekoch obsadil druhé miesto. Umiestnenie zopakoval aj v šprinte a v kontaktných stíhacích pretekoch dominoval s 30-sekundovým náskokom v cieli. V poslednom okruhu mal úplnú kontrolu nad pretekmi a na oslavu svojho víťazstva vykonal skok cez cieľovú čiaru. Získal prvé zlato pre Slovensko v histórii MS.

Chcel by som sa poďakovať najmä mojej trénerke a celému realizačnému tímu, bez ktorých by to nebolo možné. Všetci sme veľmi šťastní. Paradoxne, do stíhačky som šiel s najväčším stresom, lebo som si uvedomoval, že to môže byť veľmi dobrý výsledok. Nakoniec mi všetko vyšlo,“ tešil sa po zisku zlatej medaily mladý biatlonista.

Jakub Borguľa prevyšuje svojich protivníkov aj vzrastom, od ostatných biatlonistov je vyšší o hlavu. „Moja výška je celkom výhodou. Najmä v strmých kopcoch, kde môžem viac natiahnuť krok a prejsť ho na menej krokov,“ prezradil pre biatlonový podcast.  

Kto príde po sestrách Fialkových?

Šampionátu sa nezúčastnili sestry Remeňové, ktoré nespĺňali podmienku pre vycestovanie do USA. Zaujali iné slovenské biatlonistky. Prechod do juniorskej kategórie zažíva Ema Kapustová, ktorá vlani vybojovala v kategórii dorastencov bronzovú medailu vo vytrvalostných pretekoch. Devätnásťročná biatlonistka v nabitej konkurencii obsadila najlepšie deviatej miesto v stíhacích pretekoch.  

Júlia Machyniaková, ktorá si vyskúšala aj preteky Svetového pohára, obsadila najvyššie 14. priečku. V kategórii dorastu si najvýraznejšie počínala na jedenástom mieste Kristína Makovínyová.

Prvá žena na mostíku

Okrem skvelých výsledkov mladých biatlonistov zaujala aj pätnásťročná Tamara Mesíková reprezentujúca šport, ktorý na Slovensku nemá zastúpenie vo Svetovom pohári niekoľko rokov, medzi ženami išlo dokonca o premiéru. V rakúskom Hinzenbachu sa medzi svetovou elitou skokov na lyžiach predstavila po prvýkrát v histórii Slovenska žena.

Druhá najmladšia skokanka v štartovom poli obsadila v kvalifikácii 44. priečku a od postupu do hlavnej súťaže ju delilo iba 9,8 bodu. Talentovaná športovkyňa sa predstavila aj ďalší deň, skončila 45.

Tamara Mesíková si právo štartu v SP vybojovala vlani. V lete však nepríjemne spadla a zlomenina kľúčnej kosti jej skomplikovala prípadný boj o účasť pod piatimi kruhmi v Číne. V rodine mladšej športovkyne sa napokon zhodli, že prednosť dostane rekonvalescencia a radšej bude bojovať o ZOH 2026 v Taliansku.

Tamara Mesíková je sesternica niekdajšieho slovenského reprezentanta v skokoch na lyžiach a olympionika z Turína 2006 Martina Mesíka, jej ďalší bratranec Ivan Mesík je slovenský futbalový reprezentant do 21 rokov a na klubovej úrovni pôsobí v Dánsku.

Klan Mesíkov

Martin Mesík v roku 2006 skočil slovenský rekord na mamuťom mostíku v Rakúsku o dĺžke 195,5 metra. Nepodarilo sa ho prekonať ani ďalšiemu slovenskému skokanovi Tomášovi Zmorayovi, ktorý sa v roku 2014 v tichosti vytratil zo sveta tohto športu.

Práve od roku 2014 sa slovenský rekordman a niekoľko priaznivcom pustili do ťažkej práce vrátiť na Slovensko skoky na lyžiach. V Selciach pri Banskej Bystrici vybudovali klub, vďaka ktorému šport povstal z popola. Ich skalopevné odhodlanie, vytrvalosť a vôľa začínajú žať prvé úspechy. Veľkým talentom je práce Tamara Mesíková, pokračovateľka rodinného skokanského žezla.

Autor: Nikola Baďová pre Takurčitee