ZOH Peking: Johannes Thingnes Boe sa stal olympijským víťazom v pretekoch s hromadným štartom

Foto: Petr Slavík/český biatlon

Olympijským víťazom v pretekoch z hromadným štartom sa stal Johannes Thingnes Boe, keď so štyrmi trestnými kolami preťal cieľ v čase 38:14.4.

Preteky s hromadným štartom muži odštartovali vo veľmi rýchlo. Tempo udávala dvojica favoritov Johannes Thingnes Boe a Quentin Fillon Maillet. Prvá streľba zamiešala poradím. Trestné kolo muselo absolvovať viacero pretekárov. Na čele sa vyprofilovalo trio pretekárov. Sebastianovi Samuelssonovi robili spoločnosť bratia z Kanady Christian a Scott Gowovci. Početná skupina prenasledovateľov strácala len pár sekúnd.

Rýchly beh na trati ukázal Johannes Thingnes Boe, ktorý sa dotiahol na čelo pretekov. Druhú streľbu zvládol Nór čisto a ujal sa vedenia v pretekoch. Spoločne s ním opúšťal strelnicu aj Christian Gow. Na trati ich stíhal Švéd Sebastian Samuelsson a Nemec Philip Nawrath. Trestnému kolu sa nevyhol Francúz Quentin Fillon Maillet, ktorý začal strácať na čelo pretekov.

V druhej polovici pretekov prišla streľba v stoji. Johannes Thingnes Boe začal strieľať ako prvý. Rýchla položka v jeho podaní skončila s jedným trestným okruhom, keď netrafil posledný terč. Viacero biatlonistov muselo opäť absolvovať trestné metre naviac. Na druhom mieste opúšťal strelnicu Švéd Martin Ponsiluoma. Do boja o medaily sa čistou položkou vrátil Quentin Fillon Maillet, ktorý skresal svoje manko. Francúz sa pohyboval na priebežnom treťom mieste.

Nór si na trati vypracoval pred dvojicou prenasledovateľov dvadsaťpäť sekúnd k dobru. Na poslednú streľbu prišiel s pohodlným náskokom. 28-ročný biatlonista si skomplikoval cestu za zlato, keď musel absolvovať tri metrov naviac po dvoch nepresných strelách. Chybám sa však nevyhli ani jeho súperi. Ako druhý na trať vyrazil s jedným trestným kolom Martin Ponsilouma. Na vedúceho Nóra však strácal až tridsať sekúnd.

Johannes Thingnes Boe prevádzal na trati rýchle bežecké časy a aj napriek chybám na strelnici nedal od druhej streleckej položky svojim súperom šancu a pohyboval sa na čele pretekov až do samotného záveru. V pretekoch s hromadným štartom získal svoje druhé individuálne zlato v Pekingu.

Striebornú medailu na trati udržal Martin Ponsilouma s mankom +40.3 desatín sekundy pred tretím Christiansenom. Nór Vetle Sjaastad Christiansen sa na pódium vyšplhal zásluhou čistej položky pri druhej streľbe v stoji. V cieli zaknihoval stratu +1:12.5. Tesne pod stupňami víťazov finišoval Quentin Fillon Maillet. Francúz si medailu odstrelil na poslednej streľbe, keď musel absolvovať tri trestné kolá.

Slovensko v pretekoch nemalo zastúpenie.

Výsledky – preteky s hromadným štartom – muži – biatlon

masak-muzi

Autor: Ivana Ďurtová