ZOH Peking: Zlato v šprinte vybojoval Johannes Thingnes Boe

Zlato v šprinte na zimných olympijských hrách vybojoval Johannes Thingnes Boe, keď preťal cieľ v čase 24:00.4. Zo slovenského kvarteta si najlepší výsledok pripísal Šimon Bartko.

Nór nadviazal na 10 kilometrovej trati na svoju krajanku Marte Olsbu Roiselandovú. Biatlonový fenomén posledných rokov vyštartoval do pretekov vo veľmi rýchlo tempe. Od úvodných metrov figuroval na medzičasoch na prvom mieste. Rýchly beh podporil aj prvou čistou streleckou položkou. Pred súpermi si vytvoril náskok. Po streľbe v stoji musel absolvovať 150 metrov naviac. O zlatú medailu ho však neobrala ani jedna strelecká chyba, keď v cieli jasne deklasoval súperov.

Po triumfe z vytrvalostných pretekoch získal v šprinte striebro Quentin Fillon Maillet. Francúz od začiatku pretekov bežecky strácal na nórskeho súpera. Už pri prvej návšteve strelnice musel absolvovať jedno trestné kolo a na druhom bežeckom okruhu figuroval za najlepšou desiatkou. Na “stojke” zložil reparát a vybielil všetkých päť terčov. Druhá strelecká položka ho opäť vrátila do boja o medaile. Strata +25.5 desatín sekundy stačila na druhú priečku.

Svojho mladšieho brata na stupňoch víťazov doplnil aj Tarjei Boe. Nór predviedol pri streľbe v ľahu čistú položku. Potrebný čas však strácal na trati. Na druhú streľbu prichádzal s takmer 45 sekundovou stratou na zlato. Na strelnici však raz chyboval. Po absolvovaný trestného kola vyrážal z priebežného štvrtého miesta. Na záverečnom kole dokázal stiahnuť svoje manko a finišoval na treťom mieste zo stratou +38.9 desatín sekundy.

Zo Slovenského kvarteta ako prvý vyrazil na trať Michal Šima. Po streľbe v ľahu musel absolvovať jedno trestné kolo. Pri druhej návšteve strelnice zaznamenal čistú položku a do posledného kola vyrazil s dvojminútovou stratou. V cieli napokon zaknihoval s mankom +3:01.9 konečné 68. miesto.

“Streľba bola fajn. Bohužiaľ s tej druhej stránky, behu to bolo veľmi zlé. Necítil som sa vôbec dobre. Plus nechcem sa vyhovárať ale ani lyže mi dnes veľmi nesadli a bolo to dosť pomalé. Vo vytrvalostných pretekoch bolo aspoň posledné kolo dobré. Tu vôbec. Urobím všetko preto aby som pomohol štafeta, aby to bolo aspoň tam bežecky dobré. Dúfam, že streľbu si udržím takú akú mám.” Zhodnotil svoj výkon Michal Šima pre RTVS Šport.

Šimon Bartko odštartoval preteky s číslom 43. Nevyšla mu však už prvá streľba, po ktorej musel ísť do dvoch trestných kôl. Na “stojke” pridal na svoje konto ešte jednu chybu. Finišoval na 65. priečke so stratou +2:58.4. Tomáš Slenárik s bilanciou 1+2 obsadil s odstupom +3:45.9 konečné 87. miesto. Posledný zo Slovákov Matej Baloga odštartoval šprint čistou položkou v ľahu. Pri druhej streľbe však musel absolvovať 150 metrov naviac. V cieli figuroval na 85. priečke so stratou +3:40.9.

“Tri strelecké chyby to nebol dobrý výkon. Hlavne na šprint, kde sú len dve streľby. Veľmi ma mrzí tá “ležka”. Tie rany boli potiahnuté hore a boli to úplne zbytočné chyby, ktoré ma pripravili o stíhačku. Bežecký výkon nebol úplne ideálny. To posledné kolo bolo trochu lepšie. Necítil som sa úplne ideálne na trati. Pred pretekmi som celkom dosť tvrdo padol, čo ma veľmi obmedzovalo v pohybe. S nadmorskou výškou nie je až taký problém, keďže sme dlho boli v Anterselve. Už aj tu sme nijaký ten čas takže, to nie je také obmedzujúce.” Povedal v mix zóne Šimon Bartko pre RTVS Šport.