ZOH Peking: Marte Olsbu Roiselandová sa stala olympijskou víťazkou v šprinte,Fialková v top 15

Foto: Martin Horváth

Marte Olsbu Roiselandová sa stala olympijskou víťazkou v šprinte na 7.5 kilometra v čase 20:44.3. Paulína Fialková figurovala v najlepšej 15. Pripísala si najlepší výsledok na tohtoročných olympijských hrách.

Nórka Marte Olsbu Roiselandová odštartovala preteky vo veľmi rýchlom tempe a pohybovala sa na popredných priečka. Výborné bežecké časy podporila čistou streľbou. Nemusela absolvovať ani jedno trestné kolo. Rýchlosť na trati postupne zvyšovala a svojim súperkám nedala šancu. Po bronze z vytrvalostných pretekov si na svoje konto pripísala aj individuálne zlato.

Striebornú medailu získala Elvíra Oebergová. Švédka figurovala na úvodných medzičasoch na prvom mieste. Na strelnici nechybovala a s desiatimi presnými výstrelmi vyrazila do záverečného kola s dvadsaťpäť sekundovým mankom. Na poslednom kole zápolila o druhú pozíciu, ktorú dokázala uhájiť o pár sekúnd. Cieľ preťala so stratou +30.9.

Na stupne víťazov pod piatimi kruhmi vystúpila Dorothea Wiererová. Skúsená Talianka ukázala tradične výbornú streľbu, keď vybielila všetkých desať terčov. Hoci bežecky stratila na tie najlepšie s mankom +37.2 desatín sekundy si k bronzu zo zmiešanej štafety v Pekingu pripísala aj individuálny bronz. Olympijská medaila v individuálnej súťaži bola posledným cieľom, ktorý chýbal v úspešnej kariére Wiererovej.

Najlepšou Slovenskou na trati dnes bola Paulína Fialková. Rodáčka z Čierneho Balogu otvorila preteky čistou streľbou v ľahu a na druhú streleckú položku prichádzala na výbornom šiestom mieste. Pri streľbe v stoji však raz chybovala a musela absolvovať 150 metrov naviac. Po absolvovaní trestného kola napokon preťala cieľ na skvelej 14. priečke s mankom +1:27.7.

Paulínu na trati doplnila jej sestra Ivona Fialková, ktorá s bilanciou 1+3 preťala cieľ na 41. mieste so stratou +2:27.5. Henrieta Horvátová (1+0) figurovala s odstupom +3:36.4 na 72. priečke. Posledná zo Sloveniek Veronika Machyniaková obsadila so streľbou 2+1 konečné 88. miesto.

Výsledky – biatlon – šprint na 7.5 km – ženy – ZOH Peking

sprint-zeny

Autor: Ivana Ďurtová