ZOH Peking: Denise Herrmannová zvíťazila vo vytrvalostných pretekoch

Vo vytrvalostných pretekoch na 15 kilometrov zvíťazila Denise Herrmannová. Olympijský titul vybojovala v čase 44:12.7. Najlepšou Slovenkou bola Paulína Fialková.

Nemecká biatlonistka odštartovala do pretekov medzi prvými. Na trati si udržiavala rýchle bežecké časy. V prvej polovici trate dokázala strieľať čisto. Jeden nepresný výstrel prišiel na tretej položke. Stále sa však držala v najlepšej desiatke. Na poslednej streleckej položke svoje zaváhanie napravila a vybielila všetkých päť terčov. Do záverečného kola vyrazila s náskokom, ktorí si dokázala udržať až do samotného záveru.

Striebro zavesili na krk Anais Chevalierovej Bouchetovej. Francúzska sa dlho držala v hre o zlato, keď dokázala čisto odstrielať tri úvodné položky. Pri poslednej návšteve strelnice sa pohybovala na priebežnej vedúcej pozícii. Druhá streľba v stoji jej však úplne nevyšla a po jednom netrafenom terči si na svoje konto pripísala trestnú minútu. Na trati už svoje manko nedokázala stiahnuť a cieľ preťala so stratou +9.4 desatín sekundy.

Na pódiu ich doplnila Marte Olsbu Roiselandová. 31 – ročná Nórka chybovala na strelnici dvakrát. K dvom trestným minútam však pridala rýchly beh a svoje zaváhanie dokázala pretaviť v bronzovú medailu. Vo finiši stratila +15.3 desatín sekundy.

Slovensko reprezentovala štvorica biatlonistiek. Na trati sa prvá predstavila Paulína Fialková. Preteky odštartovala čistou streľbou v ľahu. Potom sa však začali kopiť strelecké chyby a s konečnou bilanciou 0+2+1+1 obsadila 42. miesto s mankom +4:58.0.

“Štyri chyby, to bolo samozrejme veľa. Dnes boli oveľa lepšie podmienky na trati aj na strelnici. Boli to normálne preteky ako bežne vo svetovom pohári a tam sa zo štyrmi chybami súťažiť nedá. Prvá stojka ma veľmi mrzí. Strašne sa mi triasli nohy a nedokázala som to zvládnuť. Ostatné boli celkom dobré. Zatiaľ sa tu celkovo na trati necítim dobre aj keď dnes boli tie podmienky naozaj lepšie. Aj lyže išli lepšie. Už to nebolo až také extrémne premrznuté. Dúfam, že sa do šprintu ešte rozhýbem a budem mať ďalšiu šancu, ktorú budem môcť využiť.” Zhodnotila svoj výkon pre RTVS Šport Paulína Fialková.

Mladšia zo sestier Ivona Fialková na prvej streľbe nadviazala na svoju staršiu sestru a figurovala na 12. mieste. Na druhej streľbe však štyrikrát chybovala. So streľbou 0+4+1+1 a stratou +5:41.5 konečnú 46. priečku. Henrita Horvátová finišovala s bilanciou 0+1+1+1 na 68. mieste s mankom +8:03.4. Posledná zo slovenského kvarteta Veronika Machyniaková (1+2+0+2) napokon preťala cieľ na 83. priečke so stratou +11:09.0.

“Ťažko povedať, čo sa na streľbe stalo. Keď športovec už tak veľmi chce potom robí chyby, o ktorých ani nevie. Mrzí ma to pretože som sa dnes cítila dobre hlavne na trati ale neviem zladiť všetky komponenty, ktoré patria k biatlonu do jedných pretekov. Budem sa pokúšať ešte v šprinte. Dnes boli preteky úplne v poriadku, vietor bol konštantný aj sa na to dalo reagovať. Tie streľby sme si včera na tréningu ujasnili. Myslím si, že dnes to boli pekné biatlonové preteky. Aj v mojom prevedený to bolo všetko super až na jednu položku, ktorá mi pokazila celé preteky. Ale to je biatlon a musím to brať tak ako to je. Robím na čo mám, čo môžem a ako najlepšie to viem.” Povedala v mix zóne pre RTVS Šport Ivona Fialková.