ZOH Soči 2014: Obhajoba Kuzminovej a životné jazdy Adama Žampu
Zimné olympijské hry 2014 sa uskutočnili v tradičnom ruskom letovisku Soči. Obľúbené letné sídlo prezidenta Vladimíra Putina v súboji o hosťovanie hier tesne zdolalo juhokórejský Pjongčang, ktorý podobne tesne podľahol aj o štyri roky skôr kanadskému Vancouvru.
Najrozťahanejšie mesto Európy, ktorého dĺžka pri mori je až 145 km, za úspech vďačilo najmä kvôli osobnému lobovaniu najmocnejšieho muža krajiny, kde Putin k voliteľom vôbec po prvýkrát verejne prehovoril po anglicky. Na záver pridal aj francúzštinu. Medzinárodný olympijsky výbor kompenzoval pridelenie zimných hier za neúspech Moskvy v snahe získať OH 2012.
Putinov prejav v angličtine:
V tieni dopingu
Súťažný program sa rozšíril až o dvanásť nových disciplín, čím celkovo stúpol na 98. Premiéru pod piatimi kruhmi mali skoky na lyžiach žien, akrobatický slopestyle mužov aj žien, akrobatická U-rampa mužov aj žien, snoubordový slopestyle mužov aj žien, snoubordový paralelný slalom mužov aj žien, biatlonové aj sánkarské miešané štafety a súťaž krasokorčuliarskych miešaných družstiev.
Tak ako vo Vancouvri aj v Soči v medailovej bilancii dominovali domáci reprezentanti. Rusi získali 13 zlatých medailí. O niekoľko rokov sa na povrch dostali správy, že usporiadateľská krajina mala štátom riadený systém organizovaného dopingu a počas hier manipulovala s dopingovými vzorkami množstva ruských športovcov.
MOV dodatočne diskvalifikoval 43 ruských olympionikov v Soči, udelil im doživotný dištanc a rozhodol o odobraní množstva medailí, vrátane štyroch zlatých.
Obhajoba Kuzminovej
Slovensko sa po medailovej žatve vo Vancouvri 2010 aj v Soči tešilo zo zlata. Anastasia Kuzminová ako prvá žena v histórii obhájila zlatú medailu z rýchlostných pretekoch na 7,5 kilometra.
Slovenka podala suverénny výkon v bežeckej časti aj na strelnici, kde vybielila všetkých desať terčov. Na druhú Rusku Oľgu Viluchinovú mala náskok necelých dvadsať sekúnd. Bronz putoval na Ukrajinu zásluhou Vity Semerenkovej.
„Chcem sa poďakovať celému Slovensku. Počas tejto sezóny som sa trápila so streľbou. Veľmi ďakujem všetkým, ktorí nám verili, ďakujem fanúšikom z celého srdca. Stále si myslím, že sa mi to iba sníva, bojím sa prebudiť z tohto sna. V cieli som ešte nevedela, že budem určite prvá, štartovalo za mnou ešte veľa pretekárok. Verila som však, že ma už nevytlačia z prvej trojky. Chcela som dnes získať medailu,“ uviedla Kuzminová v rozhovore pre RTVS.
Rodáčka z Ťumenu pridala šieste miesto v stíhacích pretekoch a podieľala sa aj na piatom mieste miešanej štafety spolu s Janou Gerekovou, Matejom Kazárom a Pavlom Hurajtom.
Žampove životné výsledky
Druhým najúspešnejším členom slovenskej výpravy sa stal lyžiar Adam Žampa, ktorý dosiahol životné výsledky – 5. miesto v alpskej kombinácii a 6. miesto v slalome.
Najprv sa vtedy dvadsaťtriročný Slovák predstavil v kombinácii. Málokto by staršieho z bratov Žampovcov po zjazde pasoval do pozície jedného z pretekárov bojujúcich o medailu. Do slalomovej časti vstupoval z 27. pozície. Slovák využil upravenú zjazdovku a predviedol najrýchlejšiu jazdu druhého kola, ktorá ho katapultovala na piate miesto.
„Piate miesto je perfektné. Podľa môjho názoru ešte lepšie ako štvrté, to by ma mrzelo, že nemám medailu a plakal by som celý večer. Je to neskutočné,” nadchýnal sa v cieli Žampa. „Možno v slalome som to mohol vo vrchnej časti ešte viac pustiť, bola to z mojej strany taká 95-percentná jazda. Bolo však veľmi príjemné prijímať v cieli gratulácie od takých profesorov tohto športu, ako sú Bode Miller či Ted Ligety. Keby mi niekto pred pretekmi povedal, že skončím piaty, tak neuverím,” doplnil pre RTVS.
O podobný husársky kúsok sa postaral aj v slalome. Po prvom kole strácal na vedúceho Maria Matta 2,64 sekundy a obsadil 26. miesto. Na šieste miesto sa katapultoval vďaka najrýchlejšej druhej jazde a za sebou nechal také mená ako Ivica Kostelič, či julien Lizeroux.
Žampovi veľmi pomohlo, že počas olympiády mohol trénovať s tímom Kosteličovcov. Ante Kostelič, otec slávneho lyžiara, postavil trať druhého kola slalomu, ktorá bola nerytmická so zavretými bránkami. V kombinácii s mäkkým podkladom a rozbitou traťou to bol pre pretekárov boj.
„Trať sa postupne rozbíjala, takže som vedel, že sa môžem posunúť. Ďakujem Kosteličovcom za to, že mi počas olympiády umožnili spoločne trénovať, teraz som to zúročil,” povedal Adam Žampa pre RTVS.
Sklamanie hokejistov
Sklamaním pre našincov bolo vystúpenie slovenských hokejistov. Po prehrách s USA (1:7), Slovinskom (1:3) a Ruskom (0:1 sn.) hrali v kvalifikácii o štvrťfinále proti Česku. Aj tento zápas Slováci prehrali (3:5) a v konečnom umiestnení obsadili až 11. miesto.
Po Nagane 1998 a Salt Lake City 2002 sa vystúpenie zverencov Vladimíra Vůjtka nedalo nazvať inak ako veľkým neúspechom. S výnimkou zápasu s Ruskom a druhej polovice duelu s Českom mužstvo neukázalo svoj potenciál a prvýkrát odchádzalo z olympijského turnaja bez víťazstva.
„Nemôžeme porovnávať olympijské turnaje. Každý je iný, je medzi nimi štvorročný rozdiel, mužstvo sa obmenilo. Priestor dostali aj mladší hráči, aby nazbierali skúsenosti. Podľa mňa mal tento tím svoju tvár, bol dobre poskladaný z kvalitných, technických, rýchlych i skúsených hokejistov. Ťahali sme však najmä ofenzívne za kratší koniec,” priznal kapitán Zdeno Chára .
Slovenský rekordér
Bežec na lyžiach Martin Bajčičák piatou účasťou na ZOH vyrovnal historický slovenský rekord v počte účastí pod piatimi kruhmi. Pridal sa ku svojmu športovému kolegovi Ivanovi Bátoryovi, biatlonistke Martine Halinárovej a sánkarke Marii Jasenčákovej.
Autor: Nikola Baďová pre Takurčitee