Trón je voľný. Hľadá sa nový biatlonový kráľ

Prebiehajúca biatlonová sezóna nemá jednoznačného kráľa. Veľký rozdiel oproti dobe minulej. Tri roky biatlonu vládol Johannes Thingnes Boe. Pred ním dlhých sedem rokov Martin Fourcade. A pred ním zase dvojica Ole Einar Bjoerndalen a Raphael Poiree.
Občas Svetový pohár vyhral niekto ďalší, ale inak mal mužský svetový biatlon svojho jasného vládcu. Kráľa, ktorého teraz naopak hľadá.
Vzrušujúca sezóna
Vo vedení Svetového pohára sa v prebiehajúcej sezóne behom jedenástich pretekov vystriedalo osem mužov. Postupne žezlo preberali Sturla Holm Laegreid, Johannes Thingnes Boe, Simon Desthieux, Sturla Holm Laegreid, Vetle Christiansen, Sebastian Samuelsson, Fillon Maillet a Emilien Jacquelin.
„Mužský biatlon je ako bonboniéra. Nikdy neviete, čo ochutnáte,“ použil slávnu hlášku z Forresta Gumpa portál Medzinárodnej biatlonovej únie.
Olympijský ročník
Jednou z príčin rozmanitosti sezóny je olympiáda. Hry v Pekingu sú jasným cieľom a dôležité je časovanie formy. Nóri síce vedú hodnotenie pohára národov, ale nie sú takí dominantní ako vždy.
Severania sa rozhodli vynechať ďalšiu zastávku Svetového pohára v nemeckom Ruhpoldingu a zamerali sa na tréningový kemp v talianskom stredisku Trentino vo vyššej nadmorskej výške. Motív je jasný- priniesť z Pekingu, čo najviac cenných kovov a následne to rozbaliť vo Svetovom pohári.
Po olympiáde sú na programe ešte tri zastávky SP. Ten, kto uspeje pod piatimi kruhmi dojazdí sezónu uvoľnene a ten, čo zlyhal, sa bude snažiť presadiť vo Svetovom pohári.
Výmena informácii
V modernej dobe si v biatlone informácie neustrážite. Národné tímy investujú veľa peňazí do zázemia. V servisnej zóne sa často stáva, že zloženie je rôznorodé a nie je v národnej zostave. Ľudia medzi reprezentáciami migrujú a nesú si so sebou aj informácie z predchádzajúceho zamestnania.
Príkladov je mnoho. Ole Einar Bjoerndalen s Dariou Domračevovou trénujú Čínu. Bývalý skvelý nemecký biatlonista Ricco Gross začal u Rusov a teraz koučuje Rakúšanov. Siegfried Mazet, ktorý stál za úspechmi Martina Fourcada, sa na jar 2016 pridal k Nórom. České ženy vedie nórsky ex-biatlonista Egil Gjelland, ktorý trénoval Toru Bergerovú, Tiril Eckhoffovú alebo Bjoerndalena s bratmi Boe.
Pre biatlon je to výborná vec, pretože je vidieť, že národy sa vyrovnali a veľa krajín môže dosiahnuť na pódium. V prvých troch kolách sa medzi mužmi presadili na stupňoch víťazov zástupcovia ôsmich krajín. Veľmi vyrovnané je aj pole za najväčšími favoritmi. Pred desiatimi rokmi stačili na postup do stíhacích pretekov necelé tri minúty, dnes je čas o minútu rýchlejší.
Ako to vyzeralo pred štyrmi rokmi?
Pred Pjongčangom 2018 vyzerala situácia odlišne. Sezónu odštartovali suverénne Martin Fourcade aj Johannes Thingnes Boe. Pre Francúza bola sezóna špecifická v tom, že chcel upevniť svoju sedemročnú dominanciu ziskom ďalšieho zlata na zimných hrách v Južnej Kórei. Nór na svoje prvé zlato iba poľoval.
Obaja svoju úlohu splnili. Boe ovládol vytrvalostné preteky. Fourcade získal dve zlaté individuálne medaily a jednu zo zmiešaných štafiet. Francúzovi sa v Pjongčangu 2018 podarilo upevniť svoj odkaz najlepšieho zimného športovca všetkých čias.
Posledné tri kolá Svetového pohára priniesli drámu v boji o veľký krištáľový glóbus. Fourcade dokonca kvôli žalúdočným problémom vynechal jedny preteky a o všetkom rozhodla až posledná zastávka v ruskom Ťumeni. Tam Francúz nenechal nič na náhodu a tešil sa zo zisku siedmeho veľkého krištáľového glóbusu v rade.
Fourcade odjazdil vo Svetovom pohári ešte dve sezóny a ukončil kariéru. Na jeho miesto nastúpil nový kráľ z Nórka, ktorý opanoval posledné tri ročníky. Zdá sa, že v tom prebiehajúcom si Johannes Thingnes Boe vybral jasný cieľ- zlato z Pekingu.
Fourcadov odkaz
Odkaz Martina Fourcada pretrváva aj v mladšej generácii francúzskych biatlonistov, ktorí vyrastali pod jeho taktovkou. Obzvlášť silné puto má s dvadsaťšesťročným Emilienom Jacquelinom. Často spolu v lete trénujú a trávia čas.
„Znamená pre mňa veľmi veľa. Bol tu pre mňa, keď som o sebe pochyboval. Najkrajšiu spomienku kariéry mám na jeho posledné preteky, keď v Kontiolahti vyhral a ja som bol tretí. Mohol som stáť na pódiu s týmto velikánom,“ nechal sa počuť mladík z Grenoblu. Na druhom mieste ich vtedy doplnil krajan Quentin Fillon Maillet.
Emilien Jacquelin má na to, aby prevzal po Raphaelovi Poireeovi a Martinovi Fourcadovi žezlo pre nového kráľa.
Autor: Nikola Baďová pre Takurčitee