Krasokorčuľovanie: Majstrovstvá Európy budú chcieť opanovať Rusi

Foto: ISU

Po dvojročnej pauze sa opäť uskutočnia majstrovstvá Európy v krasokorčuľovaní. Slovensko bude mať zastúpenie v troch kategóriách.  

Minuloročný šampionát v chorvátskom Záhrebe bol pre pandemickú situáciu zrušený. O tituly majstrov Európy sa bude zápoliť v Estónsku. Krasokorčuliari sa predvedú v Tallinne od stredy 12. 1. 2022. Rusko bude chcieť potvrdiť dominanciu na európskom ľade.

Majstri Európy 2020

Muži – Dmitri Aliev (RUS)

Ženy – Alena Kostorná (RUS)

Športové dvojice – Aleksandra Boikovová a Dmitri Kozlovskii (RUS)

Tance na ľade – Victoria Sinitsinová a Nikita Katsalapov (RUS)

Favoriti

Rusko bude chcieť potvrdiť dominanciu na európskom ľade a nadviazať na šampionát s pred dvoch rokov kedy dokázalo získať titul majstrov Európy vo všetkých kategóriách. Medzi mužmi bude ruskou jednotkou Mikhail Kolyada, ktorí sa dokázal na ľad vrátiť po niekoľkých zraneniach. V tohtoročnej sezóne ukázal, že patrí k favoritom na zisk medaile v Tallinne.

Spomezi žien si miestenku vyslúžila trojica Anna Sčerbakovová, ktorá je ešte stále úradujúcou majsterkou sveta, Alexandra Trusovová a Kamila Valievová. Len 15 – ročná krasokorčuliarka pri svojej premiére na seniorských súťažiach dominovala, keď do svojho voľného programu zaradila trojitého axla a aj štvoritý skok. V ženách môže Rusko opanovať celé pódium.

Foto: ISU

V športových dvojiciach budú titul obhajovať Aleksandra Boikovová a Dmitri Kozlovskii, ktorí na majstrovstvách Európy predviedli bezchybný výkon a dokázali zdolať svojich skúsenejších krajanov Jevgeniju Tarasovú a Vladimira Morozova, ktorý budú obhajovať striebro. Túto dvojicu doplnia úradujúci svetový šampióni Anastasia Mishinová a Alexandr Galliamov. Práve ruské dvojice patria k najväčším ašpirantom na zisk cenného kovu.

V tancoch na ľade budú chcieť svoje druhé zlato získať Victoria Sinitsinová a Nikita Katsalapov. Ruský tanečníci dokázali pred dvoma rokmi zdolať aj Francúzov. Tentokrát bude ich cesta za zlatom bez najväčších favoritov. Francúzi Gabriella Papadakisová a Guillaume Cizeron sa na Európskom šampionáte nepredstavia. Dvaja ašpiranti na olympijské zlato sa tak stretnú až pod piatimi kruhmi. V Tallinne nebude chýbať ani druhá ruská dvojica Alexandra Stepanovová a Ivan Bukin. Čiernym koňom v tancoch na ľade bude skúsená talianska dvojica Charlene Guignard a Marco Fabri. Na vysokých priečkach sa môžu pohybovať aj španielske páry Olivia Smartová/Adrian Diaz a Sara Hurtadová/Kirill Khaliavin.

Slováci

Slovensko bude na majstrovstvách Európy zastupovať kvarteto krasokorčuliarov. V kategórií mužov nás bude reprezentovať Adam Hagara. V ženách sa na ľad postaví majsterka Slovenska Ema Drobozsová. Z párových kategórií budú slovenské farby hájiť tanečníci Mária Sofia Pucherová a Nikita Lysak.

Autor: Ivana Ďurtová