Na zjazdovke už nepôsobí ako zjavenie. Dubovskej tím sa rozrástol a prišli aj výsledky

Slovenská rodáčka v českom drese. Martina Dubovská sa narodila v Liptovskom Mikuláši slovenskému otcovi a českej mame. Do šestnástich rokoch reprezentovala Slovensko v alpskom lyžovaní. Teraz háji české farby.

Martinu Dubovskú čakajú vo februári už tretie olympijské hry. V Soči 2014 v slalome obsadila 22. miesto a o štyri roky neskôr v Pjongčangu je jej najlepším umiestnením 9. priečka z paralelného slalomu. V slalome skončila 29.

Pomoc od Strachovej

V marci 2017 obsadila Šárka Strachová v pohárovom slalome vo Squaw Valley druhé miesto. Od tej doby české lyžovanie čakalo, než sa ďalšia žena prebojuje v tejto disciplíne do elitnej šestky.

Martina Dubovská to dokázala v úvode sezóny vo fínskom Levi. Liptovská rodáčka zaznamenala za severným polárnym kruhom svoje kariérne maximum- šieste miesto.

Za jej skvelým výsledkom je aj pomoc bývalej skúsenej českej lyžiarky. Strachová uvoľnila zo svojej kliniky fyzioterapeutku, ktorá cestuje s českým mini tímom po Svetových pohároch.

Zjavenie

Aj vďaka slalomovej majsterke sveta z Aare 2007 sa Dubovskej tím rozrástol na štyri osoby. Ešte minulú sezónu sa po svahoch pohybovali len dvaja- ona a jej tréner. Pre veľké tímy z Rakúska alebo Švajčiarska vyzerali ako nejaké zjavenie.

Častokrát sa stalo, že trať na tréning pripravili skôr ako vedľajšie tímy, ktoré stavali v piatich. Túto sezónu už tomu tak nie je. S výsledkami prišli prvý sponzori a Dubovská nemusí šetriť, kde sa dá.

Anjel na helme

Dvadsaťdeväť ročná slalomárka prežila tento rok jedno z najťažších období v živote. Pred cestou na majstrovstvá sveta v Cortine d’Ampezzo mala mama Zuzana vážnu autonehodu. Boj o život napokon prehrala.

Dubovská sa dvanásť dní po strate najbližšej osoby vrátila do súťažného diania a na domácej zjazdovke v Jasnej vybojovala doterajšie kariérne maximum- ôsme miesto. Lyžovanie sa stalo jej terapiou.

Novú sezónu začala s prilbou, kde má vyobrazenú maminku ako anjela, ktorý je neustále chráni.

Informácie od Vlhovej

Česká reprezentantka oslovila úspešnú slovenskú lyžiarku Petru Vlhovú o pomoc pri predávaní informácii o trati. Držiteľka veľkého krištáľového glóbusu má pravidelne nižšie štartové číslo a v cieľovej rovinke jej vysielačkou posúva report o zjazdovke.

Obe lyžiarky vyrastali na rovnakom sídlisku. Ich kariérne začiatky rozdelila Slovenská lyžiarska asociácia. Martina Dubovská odišla reprezentovať Česko, kde mala ako juniorka hradené štyri sústredenia na ľadovci a trénera. Dievčatá, s ktorými na Slovensku lyžiarsky vyrastala už profesionálne nelyžujú.

Progres

Dvadsaťdeväť ročná slalomárka dlhé roky bojovala o umiestnenie v žrebovanej elitnej pätnástke. Jej forma bola nestabilná, limitovali ju aj ochorenia či zranenia. V minulej sezóne podávala konzistentnejšie výkony, vďaka ktorým získala lepšie číslo.

V ročníku 2022/2021 zaznamenala skok o dvadsať miest a sezónu ukončila na desiatom mieste v hodnotení disciplíny.

Momentálne figuruje na jedenástej priečke po troch odjazdených pretekoch (Levi – 13., 6., Killington – 18.). Najbližšie slalomové preteky sa uskutočnia medzi sviatkami v rakúskom Lienzi (29.12.).

Autor: Nikola Baďová pre Takurčitee