SP v sánkovaní: V Soči sa uskutočnilo 3. kolo, juniori boli na pódiu v La Plagne

Foto: SZS

V piatok 3.12.2021 sa uskutočnila kvalifikácia na 3. kolo Svetového pohára v ruskom Soči.

Kvalifikačné kolá sa začalí súťažou dvojsedadlových saní. “Kvalifikácia pre nás nebola jednoduchá, keďže sme mali minulý týždeň pád. Vrátiť sa na dráhu po zranení je náročné, ale, našťastie, sa nám podarilo prebojovať sa na SP, hoci nám kvalifikácia nevyšla podľa našich predstáv,” zhodnotil Matej Zmij.

V kvalifikácii sa podarilo prebojovať do hlavnej súťaže v kategórii jednosedadlových saní Jozefovi Ninisovi a Mariánovi Skupekovi. “Majo zišiel najlepšiu jazdu na celé dva týždne a postúpil zo 14. miesta. Jozef Hušla zišiel kvalitnú jazdu, avšak limituje ho ešte zranenie z Pekingu, na SP sa nekvalifikoval.” informoval Matej Zmij.

Katarína Šimoňáková nepostúpila z kvalifikácie, avšak získala prvé body do olympijskej kvalifikácie.

V sobotu 4.12.2021 bolo na programe 3. kolo Svetového pohára.

Ako prví sa z našich športovcov na dráhe predstavili Tomáš Vaverčák a Matej Zmij v kategórii dvojsedadlových saní. “Štartovali sme s číslom 5, prvá polovica dráhy bola vynikajúca, mali sme našliapnuté na čas do top 12, avšak spodnú pasáž sme pokazili. Do druhej jazdy sme nastupovali s mankom. Druhá jazda bola lepšia, avšak nebola podľa našich predstáv. Umiestnili sme sa na konečnom 20. mieste. Nebolo to také, ako sme očakávali. Mali sme na viac, aj sane sme na to mali pripravené. Verím, že do ďalších pretekov sa to zlepší.  Sane nám idú rýchlo, aj my sme rýchli. Veríme, že sa nám podarí zajazdiť v Altenbergu lepší výsledok,” zhodnotil Matej.

V kategórii mužov sa predstavil Jozef Ninis a Marián Skupek. Jozef Ninis urobil v 1. jazde chybu, v 2. jazde dosiahol veľmi dobrý čas. V súčte časov sa umiestnil na 24. pozícii.

Marián Skupek sa prebojoval prvýkrát do hlavniej súťaže v tejto sezóne. Umiestnil sa na 28. priečke, avšak získal body do olympijskej kvalifikácie a získal dôležité skúsenosti.

“Čaká nás nový týždeň a nová dráha, všetci spravíme maximum preto, aby sme priniesli kvalitné výsledky,” dodal Matej.

Juniorské reprezentačné družstvo absolvovalo vo francúzskom La Plagne 1. a 2. kolo SPJ, kde sa najviac darilo dvojke Christián Bosman a Filip Prusák. Naši talentovaní pretekári sa umiestnili na 3. mieste v kategórii dvojsedadlových saní mladších juniorov.

Zdroj: Slovenský zväz sánkarov