SP Östersund: Francúzsky suverénne ovládli štafety, Slovenky neštartovali

Foto: Manzoni/IBU

Štafety suverénne ovládli Francúzsky Anais Bescondová, Anais Chevalirová – Bouchetová, Julia Simonová a Justine Braisazová – Bouchetová. So štyrmi dobíjaniami zaknihovali čas 1:10:30.3. Slovenky pre zdravotné problémy Ivony Fialkovej napokon štafetu nepostavili. 

Už úvodné streľby zamiešali poradím. Na čele sa vytvorila trojica s malým náskokom. Prvé odovzdávali Rusky v tesnom závese s Taliankami a Češkami. V druhom kole sa vedúce trio rozrástlo. Vďaka čistej streľbe v ľahu sa ujali vedenia Švédky, Francúzky a Nórky. Na trati ich doplnili Bielorusky a Talianky.

Druhú návštevu strelnice najlepšie zvládla Dzinara Alimbekavová a Anais Chevalirová – Bouchetová. Bielorusko – Francúzska dvojica viedla po druhej odovzdávke so 46 sekundovým odstupom pred Nemkami. Trestnému kolu sa nevyhli Nórky, Talianky a ani domáce Švédky.

V treťom kole Francúzsky potvrdili vedúcu pozíciu zásluhou Julie Simonovej. Napriek tomu, že potrebovala pri svojej prvej streľbe jeden náhradný náboj, odpútala sa od súperky z Bieloruska a vytvorila si náskok pól minúty. V stojke nechybovala a štafetu odovzdávala s minútovým odstupom pred Bieloruskami. O tretiu priečku zápolila trojica Švédky, Nemky a Nórky.

V záverečnom kole dokázala francúzsku pozíciu udržať Justine Braisazová – Bouchetová, ktorá pri svojich návštevách strelnice potrebovala len jeden náhradný náboj pri streľbe v ľahu. S veľkým odstupom vyrazila do posledného kola a mohla sa tešiť s víťazstva.

Striebornú priečku dokázala udržať Bieloruska Hanna Solová, ktorá preťala cieľ s mankom +57.9 sekundy. Bielorusky v zložení Iryna LeshChanková, Dzinara Alimbekavová, Elena Kruchinkinová a Hanna Solová potrebovali šesť náhradných nábojov. V tesnom súboji v cieľovej rovinke napokon pódium vybojovali Švédky Linn Perssonová, Mona Brorssonová, Elvíra Oebergová a Hanna Oebergová. S bilanciou 2 trestné kolá a 11 dobitých nábojov stratili v cieli +1:09.6.

Výsledky – štafeta na 4×6 km – ženy – SP Östersund

štafety ženy

Autor: Ivana Ďurtová