Krasokorčuľovanie Rostelecom Cup: Kamila Valievová zvíťazila s novým svetovým rekordom

Posledná zo série Grand Prix sa uskutočnila v Rusku. Na Rostelecom Cupe ovládli domáci krasokorčuliari tri kategórie. V ženách zvíťazila Kamila Valievová, ktorá stanovila nový svetový rekord.

Foto: ISU

Súťaže v Soči otvorili muži, ktorí svojimi výkonmi premiešali konečným poradím. Z víťazstva sa tešil Morisi Kvitelashvili. Gruzínec figuroval po krátkych programoch na druhom mieste. Aj napriek tomu, že jeho voľná jazda bola hodnotená ako tretia najlepšia, súčet 266.33 mu vyniesol zlato.

Striebornú priečku si vyjazdil Rus Mikhail Kolyada. Domáci krasokorčuliar si po nevydarenom krátkom programe napravil chuť, keď opanoval voľné jazdy. Dovedna získal 264.64 bodov. Po výhre v krátkych programoch sa na konečné tretie miesto prepadol Kazuki Tomono. Japoncovi porota nadelila 264.19 bodov.

Foto: ISU

V tancoch na ľade triumfovali Victoria Sinitsinová a Nikita Katsalapov. Ruskí tanečníci sa vedenia ujali už po rytmických tancoch so sedem bodovým náskokom. Vo voľnom tanci potvrdili rolu favoritov a s 211.72 bodmi získali druhé víťazstvo v Grand Prix sérii.

Druhé miesto si vytancovala dvojica Charlene Guignardová a Marco Fabri. Taliani predviedli voľný program bodovo porovnateľný s Rusmi. Manko z rytmického tanca už nedokázali dobehnúť. Súčet 203.71 im vyniesol striebro. Na pódiu ich doplnili Kanaďania Laurence Fournierová Beaudryová a Nikolaj Soersen, ktorých porota ohodnotila 191.40 bodmi.

Foto: ISU

V športových dvojiciach sa na stupne víťazov postavili len domáci reprezentanti. Druhý triumf v tohtoročnej sezóne Grand Prix si vyjadzili Anastasia Mishinová a Aleksandr Galliamov. Úradujúci majstri sveta zaútočili z druhej pozície po krátkych programoch a dovedna utŕžili 226.98 bodov.

Na striebornú priečku napokon klesli víťazi krátkeho programu Daria Pavliuchenková a Denis Khodykin. Druhý ruský pár si vyjazdil 212.59 bodov. Svojich krajanov doplnili so 193.58 bodmi Jasmina Kadyrova a Ivan Balchenko.

Krátky program Kamily Valievovej

Súťažný program v Soči uzavreli ženy. O suverénny triumf sa postarala Kamila Valievová. Mladá 15-ročná Ruska stanovila svojimi výkonmi v oboch programoch nový svetový rekord, keď si vyjazdila 272.71 bodov. Súperky pokorila s takmer 50 bodovým náskokom.

Na strieborný stupienok sa postavila Jelizaveta Tuktamyshevová. Skúsenej krasokorčuliarke porota dovedna nadelila 229.23 bodov. Skvelým výkonom vo voľnej jazde sa z piateho miesta na pódium vyšplhala Maiia Kromyková. Svoje krajanky doplnila s 219.69 bodmi.

Šestica tých najlepších z každej kategórie sa o dva týždne predstaví vo finále Grand Prix. Odohrá sa od 8.12. v Japonskej Osake.

Autor: Ivana Ďurtová