Preview – SP v Biatlone 2021/2022: Veľké glóbusy budú obhajovať Nóri

Foto: Petr Slavík/český biatlon

Cez víkend odštartuje vo švédskom Östersunde nová sezóna svetového pohára v biatlone. Veľké krištáľové glóbusy budú obhajovať Tiril Eckhoffová a Johannes Thingnes Boe. Vrcholom sezóny budú olympijské hry v Pekingu, kde budú chcieť Nóri ukoristiť čo najviac cenných kovov.

Obhajcovia glóbusov

Celkové víťazstvo – Tiril Eckhoffová (NOR),  Johannes Thingnes Boe (NOR)

Do 25 rokov – Dzinara Alimbekavová (BLR), Sturla Holm Langreid (NOR)

Rýchlostné preteky – Tiril Eckhoffová (NOR),  Johannes Thingnes Boe (NOR)

Stíhacie preteky – Tiril Eckhoffová (NOR), Sturla Holm Langreid (NOR)

Vytrvalostné preteky – Dorothea Wiererová (ITA), Sturla Holm Langreid (NOR)

Preteky s hromadným štartom – Ingrid Landmarková Tandrevoldová (NOR), Tarjei Boe (NOR)

Štafeta – Švédsko, Nórsko

Pohár národov – Nórsko, Nórsko

Favoritky na veľký glóbus

Celkové víťazstvo bude obhajovať Tiril Eckhoffová. Nórka bude chcieť nadviazať na výbornú formu v minuloročnej sezóne. Sekundovať jej bude dvojica Marte Olsbuová Roiselandová a Ingrid Landmarková Tandrevoldová. Narobiť problémy nórskemu triu bude chcieť Hanna Oebergová. Zabúdať by sme nemali ani na Dorotheu Wiererovú. Skúsená Talianka môže zamiešať celkovým poradím. Zbierať body môže aj tretia žena celkového poradia Franziska Preussová. Čiernym koňom bude Rakúšanka Lisa Theresa Hauserová či Dzinara Alimbekavová z Bieloruska.

Favoriti na veľký glóbus

Štvrtý veľký krištáľoví glóbus v rade bude chcieť získať na svoje konto Johannes Thingnes Boe. 28-ročný Nór v posledných rokoch kraľuje svetovému poháru. V minuloročnej sezóne ho dokázal stíhať len jeho krajan Sturla Holm Langreid. V nomo ročníku SP sa očakáva veľký boj tejto dvojice o celkové víťazstvo. Nóri majú aj ďalšie esa v rukáve v podobe Tarjeiho Boea a Johannesa Daleho. Zaskočiť ich však môžu aj Francúzi, Quentin Fillion Maillet či Emilien Jacquelin. Stúpať v celkovom poradí môže aj švédske suo Martin Ponsiluoma a Sebastin Samuelson.

Slovenská účasť

V kolotoči svetového pohára sa opäť predstavia aj Paulína a Ivona Fialkové. Ich minuloročná sezóna bola poznačená koronavírusom, ktorý prekonali hneď v jej úvode. V tohtoročnej sezóne sa slovenské sesterské duo zameralo primárne na februárové olympijské hry v čínskom Pekingu. Sestry Fialkové uvidíme v akcii už v otváracích pretekoch v Östersunde. Vo svetovom pohári bude zápoliť aj Henrieta Horvátová. Spomedzi mužov budú slovenské farby reprezentovať Michal Šima, Matej Baloga, Tomáš Slenárik, Tomáš Hasilla a Šimon Bartko. O ich účasti budú rozhodovať nominácie do jednotlivých pretekov.

Kalendár svetového pohára v biatlone 2021/2022

Autor: Ivana Ďurtová