Fialková strašiaka zo Švédska nemá, formu ladí na olympiádu

Foto: Petr Slavík/český biatlon

Slovenské biatlonistky Paulína a Ivona Fialkové sa momentálne pripravujú na novú olympijskú sezónu vo švédskom Idre. V stredisku, kde minulý rok chytili koronavírus. „Keby som mala z Idre nejakého strašiaka, tak by sme tam asi nešli,“ uviedla v rozhovore pre Denník Šport staršia zo sestier Fialkových.

Štart Svetového pohára je naplánovaný 27. novembra v Ostersunde. Obe sestry sa chcú po skončení sústredenia vrátiť na dva tri dni domov.

 

Z ľadovca do tepla

 

Biatlonový tím sa pripravoval na ľadovci Dachstein, kde panovali výborné podmienky. Naopak, v Idre je teplo a prší. K dispozícii je okruh o dĺžke 2,5 kilometra s mäkkým navozeným snehom. „Dá sa lyžovať a trénovať, ale aktuálne nie sú ešte zimné, skôr jesenné podmienky,“ zhodnotila Paulína.

Vo Švédsku sa pripravujú aj iné tímy, k najzvučnejším menám patrí Dorothea Wiererová a domáci reprezentanti. Biatlonisti z Francúzska a Česka zvolili miesto záverečnej prípravy nórsky Sjusjoen, kde ich cez víkend čakajú prvé preteky.

 

Biatlon opäť v bubline

 

Kalendár Svetového pohára po roku nadobudol podobu akú mal v predkoronovom období. Biatlonistov čaká desať zastávok, vrcholom budú olympijské hry v Pekingu. Rozdielom oproti minulej sezóne bude voľný pohyb zaočkovaných. Nezaočkovaní sa musia pred vstupom do areálu preukázať PCR-testom nie starším ako 72 hodín.

Olympiáda v Číne bude fungovať v prísnej športovej bubline. Účastníci bez covid passu musia absolvovať dlhú 21-dňovú karanténu. „Po skončení vlaňajšej sezóny sme sa so sestrou dali zaočkovať. Práve preto, že sme predpokladali, v akom režime budú olympijské hry,“ objasnila 29-ročná rodáčka z Čierneho Balogu.

 

Olympiáda bez skúšky

 

Pandémia koronavírusu zapríčinila, že minulý rok vypadli z kalendára zimných športov podniky v Číne. Olympijské trate ostali bez skúšky pre viacerých športovcov. Medzi nich patria aj biatlonisti.

Stredisko Čang Ťia-kchou sa nachádza v nadmorskej výške 1700 metrov nad morom a slovenskí biatlonisti tomu prispôsobili prípravu. Počas leta boli na viacerých vysokohorských sústredeniach, v talianskom Val Martelli bývali vo výške 1900 a trénovali v 1800 metroch.

 

Poviem to na rovinu, že je to ťažké behať tam na maximálny výkon. Organizmus si na takú výšku musí zvyknúť. Preto aj po Svetovom pohári na konci januára v Anterselve zostaneme pred odletom do Pekingu tam, aby sme boli čo najviac vo výške a aklimatizovali sa,“ prezradila plány skúsená biatlonistka.

Olympijské hry budú vrcholom aj pre slovenskú reprezentantku. Svoju formu sa snaží ladiť na február. „Chcem sa dostať do dobrých pocitov, hlavne aj strelecky. Bežecky sa nepotrebujeme uponáhľať, lebo formu potrebujeme mať vo februári,“ uzavrela rozhovor Paulína Fialková.

<<<Kalendár SP v biatlone 2021/2022>>>

Článok vyšiel v spolupráci s portálom TakUrčitee