Preview – SP v alpskom lyžovaní 2021/2022: Petra Vlhová obhajuje veľký glóbus

Foto: Viktória Lichvarčíková

Petra Vlhová bude v novej sezóne Svetového pohára v alpskom lyžovaní obhajovať veľký glóbus. Vrcholom ročníka budú februárové zimné olympijské hry v čínskom Pekingu, na ktorých bude chcieť naša lyžiarska hviezda získať cenný kov.

Obhajcovia glóbusov

Celkové víťazstvo – Petra Vlhová (SVK), Alexis Pinturault (FRA)

Slalom – Katharina Liensbergerová, Marco Schwarz (obaja AUT)

Obrovský slalom – Marta Bassinová (ITA), Alexis Pinturault (FRA)

Super-G – Lara Gutová-Behramiová (SUI), Vincent Kriechmayr (AUT)

Zjazd – Sofia Goggiová (ITA), Beat Feuz (SUI)

Favoritky na veľký glóbus

Mikaela Shiffrinová chce v nadchádzajúcej sezóne zbierať body vo všetkých disciplínach, čo by jej mohlo vyniesť veľký glóbus. Ten jej však nebude chcieť dať zadarmo naša Petra Vlhová, ktorá sa môže oprieť najmä o skvelý slalom a “obrák”. Americko-slovenskú dvojicu by mohla stíhať Lara Gutová-Behramiová, Švajčiarka v minulosti už ovládla celkovú klasifikáciu. Svoje kvality najmä v rýchlostných disciplínach by mohla využiť Sofia Goggiová, Talianka je vždy nebezpečná. Svoju všestrannosť viackrát preukázala Michelle Gisinová, vďaka čomu s ňou dozaista treba rátať. Rovnako by mohli o najvyššiu pozíciu zabojovať Federica Brignoneová či Marta Bassinová, ktoré jazdia vynikajúco obrovský slalom, super-G, zjazd i paralelné disciplíny.

Favoriti na veľký glóbus

V mužskej kategórii bude chcieť nadviazať na celkové prvenstvo z minulej sezóny Alexis Pinturault, ktorý predvádza vynikajúce výkony predovšetkým v točivých disciplínach. Po zranení by naňho mohol zatlačiť Aleksander Aamodt Kilde z Nórska, pričom by chcel pridať do zbierky ďalší veľký glóbus. Výkonnostná krivka Marca Odermatta má stúpajúcu tendenciu, čo by mohol mladý Švajčiar pretaviť aj do najvyššej priečky. Zaujimavé bude sledovať aj Marca Schwarza, Henrika Kristoffersena alebo Loica Meillarda.

Slovenská účasť

Naším najhorúcejším želiezkom v ohni bude Petra Vlhová, ktorá sa bude už tradične spoliehať predovšetkým na technické disciplíny. Istý počet bodov by však určite rada pridala taktiež v super-G alebo v zjazde, vďaka čomu by sa mohla dostať na vysoké miesta. Medzi mužmi by najmä v obrovskom slalome mohol zaznamenať prenikavé výsledky Adam Žampa, pričom to ukázal v uplynulom ročníku. V rovnakej disciplíne by si mohol ukrojiť z bodového koláča jeho brat Andreas, čo sa mu v minulosti už viackrát podarilo. Martin Bendík sa viackrát predstavil v zjazde či v super-G, v ktorých by mohol prekvapiť.

>>>Kompletný kalendár SP v alpskom lyžovaní 2021/2022<<<

Autor: Martin Horváth