Majstrami sveta sa stali Kanaďania

Majstrami sveta sa po nevydarenom začiatku turnaja po troch prehrách stali Kanaďania, keď v odvete pokorili obhajcov titulu s Fínska 3:2.

V úvodnej tretine posledného zápasu v lotyšškej Rige ako prvý skórovali Fíni, keď súperovu bránku prekonal v deviatej minúte Ruohomaa. Do šatne tak odchádzali s jednogólovým náskokom. Kanaďania však dokázali vyrovnať už v piatej minúte druhej tretiny, keď puk umiestnil do otvorenej brány Comtois. O jedenásť minút neskôr mohla ísť Kanada do vedia. Gól Henriqueho bol však posudzovaný a po ofsajde nebol uznaný.

Tretia dvadsaťminútovka začala za nerovnovážneho stavu.  V 46. minúte sa opäť ujali vedenia Fíni. Kanadského brankára prekonal Lindbohm. Hráčom s javorovým listom na hrudi sa podarilo využiť presilovku v 53. minúte. Po skrumáži pred fínskym brankárom skóroval Henrique. V riadnom hračom čase sa nerozhodlo. O víťazovi muselo rozhodnúť predĺženie. Oba tímy začali v hre troch na troch opatrne. V šiestej minúte predĺženia ťažili z prečíslenia a do prázdnej brány trafil zlatý gól Paul.

Góly a asistencie: 9. Ruohomaa (Kaski), 46. Lindbohm (Nousiainen, Ruohomaa) – 25. Comtois (Co. Brown, S. Walker)

Rozhodcovia: Fraňo – Romasko – Lazarev – Shalagin

Zápas o bronz USA – Nemecko

V zápase o tretie miesto ako prvý otvoril skóre Američan Wolanin už v šiestej minúte prvej tretiny. V druhej dvadsaťminútovke sa k bronzu priblížili americký hokejisti, ktorí prekonali nemeckého gólmana až štyrikrát.

V tretej tretine sa gólovo presadili aj Nemci zásluhou Bittnera. O 25 sekúnd neskôr dokázali Američania odpovedať. Aj napriek veľkej snahe nemecký hokejisti už ďalší gól nepridali. USA si tak domov odnesie bronz po skóre 6:1.

Góly a asistencie: 6. Wolanin, 27. Garland (Robertson, Wolanin), 29. Drury (Chmelevski), 32. Robertson (Garland, Tage Thompson), 33. T. Moore (Tage Thompson, Z. Jones), 50. Donato (Clendening, Tage Thompson) – 50. Bittner (Plachta, Kahun)

Rozhodcovia: Heikkinen – Vikman – Nikulainen – Sormunen

Za najlepšieho útočníka turnaja bol vyhlásený náš najproduktivnejší hráč Peter Cehlárik.

Autor: Ivana Ďurtová