Vlhovci poľovali na Piniho už pred piatimi rokmi. Teraz sa prihlásil sám

Foto: Marek Hajkovský

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová v pondelok prostredníctvom sociálnych sietí oznámila meno nového trénera, ktorý ju povedie budúcu olympijskú sezónu. Na Švajčiara Maura Piniho poľovali už pred piatimi rokmi. Vtedy bol pre nich pridrahý.

 

Pini pred Magonim

 

Je zaujímavé, že Maura som oslovil už pred piatimi rokmi. Ešte skôr ako Livia Magoniho. Stroskotalo to na ekonomických podmienkach. Nemal som peniaze na Livia a nieto ešte na Maura, ktorý si pýtal trojnásobne viac. Povedal som mu, že je to nereálne,“ prezradil v rozhovore pre Sportnet Igor Vlha.

Naše priority sa vtedy líšili. Ja som sa pozeral najmä na rodinu, keďže som mal malé deti. Momentálne je situácia iná. Mám pocit, že teraz je ten správny čas na našu spoluprácu,“ uviedol švajčiarsky tréner pre Denník Šport.

Podľa otca liptovskej rodáčky Pini oslovil tím ako prvý: „Povedal, že chce trénovať Petru a chce menej peňazí, ako požadoval pred piatimi rokmi.“ Švajčiar bol posledné dva roky mimo súťažného lyžovania. Pracoval ako lyžiarsky expert pre televíziu RSI a ako šéf lyžiarskeho strediska The Airolo-Pescium.

 

Paralela s Tinou Mazeovou

 

Slovinskú lyžiarku Tinu Mazeovú v minulosti trénoval bývalý kouč Petry Vlhovej Livio Magoni, s ktorým získala veľký krištáľový glóbus v sezóne 2012/2013. Talian z tímu odišiel a na olympijskú sezónu prišiel Mauro Pini. V Soči 2014 vyhrala Mazeová dve zlate medaily za zjazd a obrovský slalom.

Petra Vlhová sa netají, že budúcu sezónu pre ňu nebude obhajoba veľkého krištáľového glóbusu, ale cenný kov z Pekingu. Jej najlepším umiestnením v Pjongčangu bolo piate miesto z alpskej kombinácie. V slalome skončila trinásta.

V športe sa môže stať čokoľvek, ale áno, je to náš spoločný cieľ. Tlak je súčasťou mojej práce. Petra je v lyžiarskom svete niekto, je obrovský pojem. Pre mňa je spolupráca s ňou pekná a zároveň obrovská výzva, ale som presvedčený, že to zvládneme,“ načrtol ciele do nasledujúcej sezóny päťdesiatpäťročný tréner.

 

Naskočil do rozbehnutého vlaku

 

Jednou z podmienok prijatia do tímu bolo akceptovanie zvyšných trénerov okolo dvadsaťpäťročnej Slovenky. Okrem hlavného trénera sú v tíme dvaja asistenti Matej Gemza a Matteo Baldissarutti. „Obaja ho chválili. Boli spolu tri dni, počas ktorých si veľa vecí vyriešili. Mauro povedal, že chce pokračovať v nastavenej robote. Nastúpiť do nášho vlaku a ísť v zabehnutých koľajach,“ pochvaľoval si spoluprácu Igor Vlha.

Zmluvu podpísali na jeden rok. „Chémia medzi všetkými musí fungovať. Ak nebude, tak to nebude dobré. Chceme dlhodobý kontrakt, ale aj sám Mauro povedal, že po roku prehodnotíme spoluprácu a zistíme, či pôjdeme ďalej alebo nie,“ pokračoval otec.

Do tímu pribudnú dvaja noví ľudia- servisman a fyzioterapeutka. S fyzioterapeutkou sa Petra už stretáva. „Chceli sme oživenie do tímu a tiež to, aby tam bola aj žena. Servisman bude zo zahraničia,“ doplnil.

Pre mňa je dôležitý prvý dojem. Niečo v mojom vnútri mi po našom stretnutí povedalo, že sme sa našli. Ostatní v tíme doteraz robili skvelú robotu,“ opísal svoje pocity po prvom stretnutí nový tréner.

 

Autor: Nikola Baďová pre Takurčitee