Jaromír Jágr počas rozhodujúceho zápasu skladal zostavu na ďalšiu sezónu. Nestarnúca legenda bude pokračovať v najvyššej českej súťaži aj v päťdesiatke

Rytieri z Kladna sa po ročnej prestávke vracajú do českej extraligy. Najväčší favorit prvej Chance ligy zvládol siedmy zápas proti Jihlave a zvíťazil 5:2. Tím okolo nestarnúceho Jaromíra Jágra o triumfe rozhodol v prvej tretine, v ktorej vsietil štyri góly.

Rytieri otáčali nepriaznivý stav

Hokejisti Kladna museli otáčať nepriaznivý stav série 0:2 a 2:3. V rozhodujúcich momentoch zabrali a na svoju stranu naklonili aj šťastenu. „Na tlak som zvyknutý skoro päťdesiat rokov. Už mi skoro padajú vlasy,“ okomentoval vývoj zápasov Jaromír Jágr pre ČT Sport.

V domácom zápase za prítomnosti hŕstky divákov úvodný a najdôležitejší gól zabezpečil v ôsmej minúte prvej tretiny Nicolas Hlava. O necelú minútu v presilovke vypálil z ľavého kruhu Jágr a jeho puk do bránky usmernil Marosz. Ten istý hráč v 12. minúte zvyšoval na 3:0. Sen o postupe do extraligy sa pre Jihlavu vzdialil po inkasovaní štvrtého gólu pred klaksónom úvodnej dvadsať minútovky.

Hostia sa nevzdali a znížili na rozdiel dvoch gólov. V záverečnej hre bez brankára skóroval do prázdnej bránky Zacharčuk a Rytieri mohli oslavovať. Navzdory postupu na tvári ikony kladnianskeho hokeja neboli poznať žiadne emócie: „Úprimne? Je mi skoro päťdesiat a behom kariéry som vyhral a prehral veľmi veľa zápasov. Mám vnútornú radosť, ale na druhú stranu musím premýšľať čo ďalej.“

Návrat medzi elitu

V histórií klubu Kladno postúpilo do najvyššej hokejovej ligy šiestykrát. Naposledy sa tak stalo v sezóne 2018/2019, kedy o postupe rozhodol Jaromír Jágr neuveriteľným štvorgólovým predstavením v Českých Budejoviciach.

Sezóna v extralige Rytierom nevyšla, obsadili posledné štrnáste miesto o tri body za Vítkovicami. V covidovom ročníku hokejisti okolo kapitána Tomáša Plekanca šli jasne za svojim cieľom postúpiť späť medzi elitu. Základnú časť ovládli so štvorbodovým náskokom pred finalistom z Jihlavy.

V štvrťfinále Kladno porazilo Slaviu Praha 4:1 a v semifinále si poľahky poradilo s Porubou 4:0. Vo svojej tridsiatej tretej  sezóne si vo vyraďovacej časti pripísal Jágr za Kladno deväť bodov v pätnástich zápasoch.

Myslel som si, že to nebude na sedem zápasov a vyhráme jednoduchšie. Dnes rozhodla prvá tretina, predsa len štvorgólový náskok je obrovský. Musím však dať veľký kredit Jihlave. Nevzdala sa ani za stavu 0:4, mala obrovské šance a my šťastie, že sme napokon vyhrali,” prehlásil dvojnásobný víťaz Stanley cupu s Pittsburghom.

Potiahne Jágr aj ďalšiu sezónu?

Pokiaľ slávne číslo 68 potiahne aj do budúcej sezóny, vo februári 2022 oslávi päťdesiatku. Kedysi opakovaný vtip: „Jágr bude hrať do päťdesiatky,“ sa stane realitou. Už krátko po postupe do extraligy dumal nad tým, ako postaviť konkurencieschopný tým, ktorý sa v nasledujúcom ročníku zachráni medzi elitou.

Niektorých hráčov mám pod opciou a musím sa rozhodnúť do piatku. Nie je to jednoduché robiť viac vecí naraz,“ pripomenul rolu hrajúceho majiteľa. „Nemohol som to urobiť skôr, nevedel som, akú súťaž budeme hrať. Za stavu 4:0 som premýšľal ako to zložím na budúci rok a pri góle na 4:2 som rozmýšľal ako to zmením. Behom dvadsiatich minút som mal v hlave niekoľko zostáv. Mojou prioritou je mať do extraligy najlepší mančaft,“ prezradil svoje myšlienky legendárny krídelník.

K otázke svojho pokračovania sa vyjadril: „Ani končiť nemôžem. Máme skoro vypredaný Winter Classic v Špindlerovom Mlýne. Viem, že musím byť oveľa lepší, aby som pomohol tímu a Plekymu (Tomáš Plekanec). Verím, že to vo mne je. Ide o to trénovať a venovať sa tomu trochu viac. A samozrejme nepribrať, pretože hrať so 120 kilami v päťdesiatich rokoch nie je nič jednoduché.“

Pokračovať musí aj s ekonomických dôvodov. „Viem, že keď odídem, tak odíde aj veľa partnerov a klub možno zanikne. Nemám na výber a ľudia to nechápu. Je to mi to ale jedno. Dôležité je, že ľudia, ktorí sú za mnou to vedia. Jediný, kto ma môže súdiť je Boh,“ povedal olympijský šampión z Nagana.