Zjazdár Martin Bendik si na konci sezóny odniesol z Talianska cenný skalp. “Aj Slovák môže vyhrať,” nadobudol sebavedomie

Dvadsaťosemročný slovenský reprezentant v alpskom lyžovaní Martin Bendik si v sezóne 2020/2021 vyskúšal legendárnu zjazdovku v Kitzbüheli a zavŕšil ju krásnym tretím miestom na medzinárodných pretekoch FIS v Taliansku, odkiaľ si odniesol cenný skalp. Špecialista na rýchlostné disciplíny sa už naplno ponoril do príprav na olympijskú sezónu.

Ako v skratke hodnotíte uplynulú sezónu 2020/2021?

V tejto covid situácií to bolo popri neustálom cestovaní náročné, my v našom tíme, do ktorého patrí aj Ján Hudec, Peter Bugáň a Julia Krainzová, sme ostali zdraví a už sa optimisticky pozeráme do nasledujúcej sezóny, v ktorej chceme reprezentovať Slovensko v pozitívnom svetle.

Predovšetkým som rád, že som si potvrdil pozíciu v zjazde a v tejto disciplíne budem môcť štartovať v seriáli Svetového pohára 2021/22. Za zmienku stojí aj to, že som ako jediný Slovák jazdil Svetové poháre v zjazde a Európske poháre v zjazde a v super-G, kde sa mi aj podarilo bodovať. V Európskych pohároch som zabodoval v disciplíne zjazd v talianskom stredisku Santa Caterina di Valfurva (24. miesto) a v disciplíne super-G vo francúzskom stredisku Orcierés Merlette (30. miesto) s vysokým štartovým číslom 67.

Môžem povedať, že mám za sebou niekoľko pretekov, ktoré mi vyšli a bol som s nimi spokojný, ale stále je čo zlepšovať. Z chýb som sa poučil a je na čase začať bodovať vo Svetovom pohári, kde by som sa chcel dostať a stať sa najlepším.  Myslím si, že som aj s podporou rodiny dosiahol slušné výsledky, rád by som sa im chcel za ich pomoc odvďačiť.

Aktuálne som už začal kondičnú prípravu na budúcu sezónu spolu s mojim kondičným trénerom Ivanom Bednárom.

Vrcholom minuloročnej sezóny bol šampionát v Taliansku. Štartovali ste v troch disciplínach. Oproti majstrovstvám sveta spred dvoch rokov vo Švédsku ste si polepšili a klopali na dvere elitnej tridsiatke.

V Cortine d‘Ampezzo som sa umiestnil na 31. mieste v disciplíne zjazd a rovnaký výsledok som dosiahol aj v super-G. Naše ciele boli oveľa vyššie, ale bohužiaľ postavenie trate a materiál mi nesadli podľa potreby.

Po prvýkrát ste sa postavili na legendárnu zjazdovku v Kitzbüheli. Mali ste z jazdy rešpekt?

Na štart v Kitzbüheli som sa postavil ako tretí Slovák v histórii Slovenskej republiky. Pre mňa to bola veľká výzva, pretože od malička som o tom sníval a konečne sa mi to splnilo. Bol som plný adrenalínu a perfektného pocitu, že som sa mohol postaviť na štart Hahnenkamm-Kitzbühel. Ten pocit, keď sa vám splní niečo o čom snívate celý život je na nezaplatenie, navždy to ostane ako moja najsilnejšia a najemotívnejšia chvíľa.

Ako hodnotíte svoje umiestnenie v týchto pretekoch?

Umiestnenie síce nebolo dobré, skončil som na nebodovom 49. mieste, ale nazbieral som obrovské skúsenosti. Pocit , že som na tú chvíľu čakal celý život mi dal veľké zadosťučinenie. Ako sa vraví z Kitzbühelu buď odídete po svojich alebo vás odvezú vrtuľníkom. Som rád, že tento krát to pre mňa bolo spolu s celým tímom autom.

V Kitzbüheli sa s organizátormi pohrávalo aj počasie. Ako sa Vám podarilo vysporiadať s náročnosťou trate?

Postavená trať v Kitzbüheli je veľmi náročná a pripravenosť snehu a ľadu je na top úrovni. Deň pred oficiálnymi pretekmi pršalo a v noci bolo -8 stupňov °C, takže ten ľad bol neskutočný. Na prehliadke pred štartom sa nedalo na trati udržať, nohy sa mi triasli a hrany dostali riadne zabrať. Dokonca tréneri na prehliadke museli ísť mimo trať, ani oni sa nevedeli udržať s trénerskými lyžami.

V pretekoch som išiel veľmi slušnú jazdu, ale v zákrute pred exitom zo Steilhangu mi odišla vnútorná hrana na ľavej lyží. Bola úplne tupá, takže sa na tom ľade nedržala. Bojoval som zvyšok trate veľmi statočne, ale v zákrute pred Larchenschus mi klepli lyže o seba. Keďže som mal tupé hrany na lyžiach tak som nevedel zatočiť a skoro som nabúral do sieti. Našťastie pre mňa som to ustál, ale stálo ma to veľa času, pretože som musel zabrzdiť. S odstupom času som rád, že som to ustál, pretože v Kitzbüheli vás aj malá chybička môže stať celú kariéru a zdravie.

Okrem rakúskeho strediska ste sa predstavili ešte na dvoch pretekoch Svetového pohára.

Cenné skúsenosti na Svetových pohároch som nazbieral aj v talianskom stredisku Val Gardena a v nemeckom stredisku Garmisch-Partenkirchen. Som veľmi rád, že som našu krajinu mohol reprezentovať na Svetových pohároch pretože splniť FIS pravidlo, aby bol pretekár do 150. miesta na svete je v našich podmienkach veľmi ťažké.

Ako vnímate fakt, že uplynulá sezóna bola bez diváckej kulisy?

Tento rok bolo všetko iné pretože sme museli jazdiť bez fanúšikov, čo niekedy chýba k atmosfére Svetového pohára. Všetko uvidíme časom no jedno je isté, fanúšikovia ktorí robia perfektnú atmosféru, na pretekoch chýbajú. Verím, že čoskoro sa to zmení a my si budeme môcť spolu s nimi vychutnávať jazdu v rýchlosti 140 km/h, 60 metrové skoky do diaľky a 3 metre do výšky, krásne zamrznuté svahy s neuveriteľnými výhľadmi na hory.

Váš predsezónny cieľ ste splnili. V konečnom hodnotení ste sa umiestnili do 150. miesta. Budúca sezóna je olympijská.

Dosiahol som veľmi slušné výsledky v rámci  medzinárodných súťaži a pretekov FIS. Na záver sezóny sa mi podaril jeden cenný skalp keď som na medzinárodných pretekoch v talianskom stredisku Tarvisio porazil víťaza svetového pohára z Val d´Isere – Slovinca Martina Catera. Umiestnil sa na 3. mieste a on skončil hneď za mnou. Dodalo mi to veľa sebavedomia a vedomia, že aj pretekár zo Slovenska môže v budúcnosti vyhrať Svetový pohár, pretože nič nie je nemožné len treba na sebe tvrdo pracovať a ísť si za svojim cieľom.

Tento rok sa mi podarilo zapísať veľmi dobré FIS body a posunul som sa tým vo FIS svetovom rebríčku na 134. miesto v disciplíne zjazd. V nadchádzajúcej sezóne 2021/2022 budem opäť štartovať Svetové a Európske poháre. Budúca sezóna bude oveľa zaujímavejšia a náročnejšia, pretože nás čakajú zimné olympijské hry v Pekingu a chcel by som tam predviesť čo najlepšie výsledky a reprezentovať Slovenskú republiku v pozitívnom svetle.

Teším sa na olympijskú sezónu 2021/2022.

Autor: Nikola Baďová