Z nuly na vrchol. Najlepšieho nórskeho biatlonistu do 25 rokov sponzoroval strýko s tetou

Foto: Thibaut/IBU

Titul najlepšieho biatlonistu v sezóne 2020/2021 do dvadsaťpäť rokov získal nórsky reprezentant Sturla Holm Laegreid. Chýbalo iba trinásť bodov, aby ovládol celý seriál. Z nuly až na vrchol. Taký je jeho biatlonový príbeh.

Sturla Holm Laegreid sa biatlonu začal venovať až vo veku šestnásť rokov. V 21 rokoch sa dostal do nominácie nórskeho tímu na juniorské majstrovstvá sveta a odniesol si dva tituly vicemajstra. Striebornú medailu bral v štafetových pretekoch spoločne s jeho súčasným tímovým kolegom Johannesom Dalem a vo vytrvalostných pretekoch.

 

Rodinný sponzoring

 

V ďalšej sezóne zmizol zo scény. Nór sa deväť mesiacov dostával z mononukleózy a nemohol naplno trénovať. Sústredil sa na streľbu. Za toto obdobie vystrieľal 20 tisíc nábojov. Inšpiroval sa technikou a strategickým myslením svojho idola Martina Fourcada.

Mladý biatlonista mimo tréningovej záťaže nevedel nájsť osobného sponzora, tak ho začali finančne podporovať strýko s tetou. Preto z jeho zbrane a auta žiaria nálepky „OnklU“ a „TantA“, pod ktorými sa ukrývajú strýko Ulf a teta Ane.

Neprispievali sme mu veľkou čiastkou, skôr symbolicky, aby mal na prípravu,“ vysvetľuje pre nórsku televíznu stanicu NRK strýko. „Bez nich by som nebol tým, kým som,“ tvrdí dvadsaťštyriročný Nór.

 

Rýchly vzostup

 

Sezónu 2019/2020 rozbiehal v snahe nominovať sa do reprezentačného B-tímu. Úvodné súťaže mu kvôli zlej streľbe vôbec nevychádzali. Zachránila ho až spolupráca s mentálnym koučom.

Vo februári 2020 sa nominoval do druholigového IBU Cupu vo Val Martelli a hneď druhé preteky ovládol. Upozornil na seba aj trénerov Áčka a tí ho povolali ako náhradníka za abstinujúceho Bjontegaarda do Nového Mesta na Moravě. V premiérovom štarte Svetového pohára milo prekvapil 15. miestom. Do konca sezóny stihol ešte tri štarty, vo všetkých skončil v elitnej pätnástke. Vynikala aj jeho streľba- zostrelil 59 zo 60 terčov.

Vzhľadom na obrovskú nórsku konkurenciu nemal istotu, či ho od budúcej sezóny vyberú do šesťčlenného mužského tímu. V apríly prišiel telefonát od hlavného kouča Egila Kristiansena: „Si v elitnom tíme.“

Pripravoval sa spoločne s bratmi Boovcami. „Zo začiatku som si hovoril, že ostatní z tímu sú na oveľa vyššej úrovni ako ja. Až v lete som sa im začal postupne približovať,“ spomína Sturla Holm Laegreid.

 

Prišiel, videl a víťazil

 

Prvý štart v teraz skončenej sezóne Svetového pohára vo fínskom Kontiolahti premenil vo vytrvalostných pretekoch na senzačný triumf. „Nechápal som, čo sa tam stalo. Niečo také som nečakal ani vo sne.“ Obliekol sa do žltého dresu označujúceho aktuálneho vedúceho lídra spoločne s modrým pre najlepšieho biatlonistu do 25 rokov, ktorý nosil po celú sezónu.

Spoločne s krajankou Tiril Eckhoffovou sa stal najúspešnejším medailistom na uplynulých majstrovstvách sveta v slovinskej Pokljuke. Na krku zavesil štyri zlaté medaily- dve individuálne a dve tímové.

 

Prekvapivý súper

 

V závere sezóny bojoval s Johannesom Thingnesom Boem o celkové víťazstvo v seriály. Skúsenejší z Nórov si triumf v posledných pretekoch s hromadným štartom postrážil a do cieľa prišiel pred svojim rivalom.

Objavil sa tu chlap, ktorý ma trápil od prvých pretekov vo Fínsku. Sturla po celú zimu pretekal výborne. Bol novou konkurenciou, akú som doposiaľ nepoznal. Priznávam, nebol som na to pripravený. Aj keď som samozrejme vedel, že raz príde mladý muž, ktorý ma začne porážať,“ chválil svojho mladšieho kolegu trojnásobný držiteľ krištáľového glóbusu.

 

Najviac celkových triumfov SP

7 Martin Fourcade (FRA)
6 Ole E. Bjoerndalen (NOR)
4 Raphael Poiree (FRA)
4 Frank Ullich (NEM)
3 Frank-p. Rotsch (NEM)
3 Johannes T. Boe (NOR)

 

Pre Laegreida ostalo “iba“ druhé miesto, cena pre najlepšieho biatlonistu do 25 rokov a dva malé glóbusy za vytrvalostné a stíhacie preteky. „Pred sezónou som si da za cieľ pokúsiť sa dobehnúť, čo najčastejšie do najlepšej desiatky,“ neverí biatlonista.

Mladý nórsky reprezentant udivoval svojou streleckou štatistikou. V ľahu svietilo na konci sezóny číslo 96 %. K stabilnej streľbe môže zlepšiť beh, Laegreid nepatrí medzi najrýchlejších biatlonistov na okruhu. Meno velikána, ktorý bude dominovať najbližších pár rokov poznáme.

Konečne budeš mať aj ozajstných sponzorov,“ reaguje na jeho výsledky strýko Ulf.

 

Nórsky súboj v budúcej sezóne?

 

Na čele sa usadil šťastný kráľ posledných troch sezón. „Tento súboj ma prinútil siahnuť si až na hranice svojich schopností,“ uviedol Johannes. Prvý glóbus ovládol predvlani s rekordným náskokom 408 bodov. Minulý rok dominoval po veľkej bitke s Martinom Fourcadom aj napriek tomu, že si zobral trojtýždňovú otcovskú dovolenku.

Po ukončení kariéry Martina Fourcada sa zdalo, že ďalšia sezóna bude bez vyrovnaného súpera a Johannes Boe bude suverénne kraľovať biatlonu a na rivalitu typu Bjoerndalen – Poirée, Fourcade – Svendsen alebo Fourcade – Boe budeme iba spomínať. Potom sa zjavil Sturla.

Odchod Fourcada mohol mať negatívny dopad aj na mladšieho z bratov Boevcov, ako usúdil štvornásobný majiteľ veľkého krištáľového glóbusu Raphael Pourée: „Bez Martina na trati Johannesova motivácia dočasne opadla. Stal sa otcom, do toho prišiel korovavírusový rok. Bola to pre neho nesmierne ťažká sezóna a stále je najlepší na svete.“

Teraz sa Johannes môže tešiť na hodenú rukavicu.

 

Autor: Nikola Baďová pre Takurčitee