Petra Vlhová splnila predsezónny cieľ: “Obetovala som tomu môj osobný život”

Foto: Viktória Lichvarčíková

Petra Vlhová ako prvá priniesla na Slovensko veľký krištáľový glóbus za celkové prvenstvo vo Svetovom pohári v alpskom lyžovaní.

Za ziskom cennej trofeje sa skrýva veľká drina a odopieranie. Vo víťaznej sezóne odjazdila všetkých 31 pretekov. “Sezóna bola naozaj dlhá, začiatok bol úžasný, no športovec nikdy nemôže byť stále na vrchole. Prídu aj pády, mám okolo seba skvelý tím, najmä tréner Livio Magoni má skúsenosti, aké je bojovať o celkové víťazstvo. Keď som prežívala ťažké dni, povedal mi, že aj keď nebudem jazdiť dobre, mám bojovať do konca a zbierať čo i len po bode, nevynechávať žiadne súťaže. Nikto z nášho tímu, ani ja som si nepredstavovala, že to bude také náročné. Veľakrát som plakala, že to nedokážem. Som však bojovník, bojovala som do konca a tu je výsledok. Držali sme celý tím pokope,” prezradila Petra na tlačovej konferencii.

 

Cieľ, ktorý si pred sezónou tím zaumienil dosiahli. Od budúcej sezóny sa opäť zmení. Tréner Livio Magoni má zmluvu platnú ešte jeden rok. Budúci ročník je olympijsky a Petra Vlhová sa zameria práve naň.

„Musím poľaviť, lebo keby som mala ísť opäť takúto sezónu, už je tam tenká hranica. Obetovala som môj osobný život, mala som v očiach jediný cieľ, trénovala som najviac, ako som mohla. Možno raz sa ešte o veľký glóbus pokúsim, ale teraz je priskoro o tom hovoriť. Určite nepôjdem celý program, sústredím sa na technické disciplíny, možno nejaký superobrovský slalom, možno aj zjazd. Určite ďalšia sezóna nebude ako táto,” načrtla svoje plány dvadsaťpäťročná Slovenka.

 

Petra Vlhová zdôraznila, že bez podpory rodičov by taký významný úspech nedosiahla: „Rodina je pre mňa základ všetkého. Bez rodičov by som nemala žiadne takéto výsledky. Mrzí ma to, ale na Slovensku nemá športovec bez rodičov, ktorí obetujú úplne všetko a dajú do toho neskutočné peniaze, žiadnu šancu využiť svoj talent. Rodičia pre mňa znamenajú všetko. Vďaka nim dokazujem, že som najlepšia na svete.”

 

Liptovská rodáčka verí, že zisk krištáľovej trofeje bude obrovskou inšpiráciou pre mladých nadaných lyžiarov a viac detí sa obráti na alpské disciplíny. „Dúfam, že bude čo najviac detí lyžovať, že ich to bude baviť. A že budú vidieť, že aj keď to niekedy nejde, že sa oplatí stále bojovať. Život je aj o tom, že človek zažije aj pády, ale vyhrá ten, kto sa nikdy nevzdá a bude bojovať do konca. Chcela by som, aby toto ľudia vedeli a aby mali vo mne dobrý vzor. Mňa teší, keď môžem robiť ľuďom radosť.”

 

Autor: Nikola Baďová