Olympijský medailista Jakov Fak sa teší na domáce MS, budúcnosť slovinského biatlonu vníma pozitívne

Biatlonová stálica Jakov Fak vstupuje už do svojej desiatej sezóny vo farbách Slovinska. Vo svojej bohatej kariére zažil pády aj vzostupy. V novom ročníku, ktorého vrcholom budú domáce majstrovstvá sveta v Pokljuke, chce dosiahnuť vyrovnané výkony. Viac o svojej kariére,  súčasnej situácií a cieľoch nám povedal v nasledujúcom rozhovore.

Jako Fak sa narodil 1. Augusta 1987 v chorvátskom meste Rijeka. Za Slovinsko súťaží od roku 2010. Ako člen chorvátskeho národného tímu vybojoval bronzovú medailu na majstrovstvách sveta v roku 2009 a na olympijských hrách 2010, kde bol aj vlajkonosičom na otváracom ceremoniáli. So slovinským tímom vyhral štyri medaily na majstrovstvách sveta, vrátane dvoch zlatých a striebornú medailu na ZOH 2018. Okrem toho má na svojom konte osem víťazstiev v kolotoči Svetového pohára.

Ako si sa dostal k biatlonu? Kto bol tvoj biatlonový vzor?

Začal som behom na lyžiach. Jedného dňa prišiel tréner s myšlienkou vyskúšať si aj streľbu. Zapáčilo sa mi to. Bol to zaujímavý pocit a venoval som sa biatlonu viac a viac. Mojím počiatočným vzorom bol Ole Einar Bjoerndalen, neskôr ostatní biatlonisti na najvyššej úrovni.

Aké sú tvoje spomienky na začiatky a juniorské časy?

Pochádzam z malého chorvátskeho biatlonového národa a učil som sa prostredníctvom cestovania a súťaží. V roku 2008 na majstrovstvách sveta juniorov a kadetov vo francúzskom Haute Maurienne som sa stal juniorským majstrom sveta v stíhačke, po ôsmom mieste zo šprintu z predchádzajúceho dňa. V stíhacích pretekoch som mal najrýchlejší bežecký čas a vyhral zlato. Ostane to vo mne ako jedna z najkrajších spomienok.

Ako si prežíval zmenu národnosti?

Bolo to ťažké obdobie v živote nielen pre mňa alebo aj pre moju rodinu, neustály mediálny tlak. Pre moju kariéru to však bolo dobré rozhodnutie.

Čo pre teba znamenajú olympijské hry?

Olympijské hry sú niečím výnimočným, pýchou, rešpektom k športu a športovcom, jedna krásna atmosféra. Som šťastný, že som dokázal získať medailu na olympijských hrách a zažiť olympijskú atmosféru a ducha.

V súčasnosti sa vo svete šíri pandémia koronavírusu. Pripravoval si sa na ďalšiu sezónu bez obmedzení?

Koronavírus ovplyvnil naše životy. Biatlon je však šport, kde môžeme trénovať vonku a osamote v porovnaní s ostatnými športami. Takže som dokázal absolvovať dobré tréningy.

Bol si prekvapený vytvorením pandemických bublín v biatlonovom kalendári?

Nie som prekvapený. Ľudia, ktorí pracujú na organizácií podujatí, vedia čo je najlepšie. Potrebujeme veriť ľuďom, ktorý v danej oblasti pracujú a robiť všetko pre to, aby sme sa vyhli nákaze.

Aké sú tvoje ciele do sezóny?

Mojím cieľom je mať konštantne dobré výkony počas celej sezóny. Držať krok s najlepšími a potom uvidíme, keď zrátame body na konci sezóny. Najťažšie je zotrvať vo vyrovnaných výkonoch celú dobu. Rád by som to dokázal. 

Majstrovstvá sveta v biatlone sa uskutočnia v domácej Pokljuke? Tešíš sa na preteky?

Samozrejme. Majstrovstvá sveta budú na mieste, kde trénujem najviac. Je to výnimočný pocit. Slovinskí novinári a ľudia sa nevedia takisto dočkať.

Ako vidíš budúcnosť slovinského biatlonu?

Mladí biatlonisti prichádzajú. Máme dvojnásobného juniorského majstra sveta Alexa Cisara. Je to obrovský talent. Takisto je tu niekoľko mladých chlapcov s výsledkami do TOP 20. Vnímam to pozitívne. Sú to dobrí chlapci aj mimo trate, takže dúfam, že sa dobre ukážu aj medzi seniormi.

Autor: Nikola Baďová

Foto: Facebook/Jakov Fak