PREVIEW SP v alpskom lyžovaní: Petra Vlhová bude útočiť na celkové prvenstvo

Foto: Martin Horváth

Elitní lyžiari odštartujú sezónu víkendovými pretekmi tradične v rakúskom Söldene, pričom finále Svetového pohára bude vo švajčiarskom Lenzerheide. Za absolútny vrchol nadchádzajúcej sezóny možno označiť februárové majstrovstvá sveta v talianskej Cortine d’Ampezzo. Slovenských priaznivcov poteší vystúpenie Petry Vlhovej v stredisku Jasná.

Kalendár zimnej sezóny prešiel niekoľkými pandemickými úpravami. Lyžiari sa nepredstavia v tradičných dejiskách severnej Ameriky a budú sa zdržiavať v tzv. koronálnych bublinách. Výnimku dostala Jasná a rakúske stredisko Semmering, kde sa v pôvodne plánovanom termíne uskutočnia obe technické disciplíny pre ženy. V mužskom kalendári sú výnimky tri. Úplne vypadla disciplína alpskej kombinácie, ktorá je na programe iba počas majstrovstiev sveta.

Obhajcovia prvenstiev v jednotlivých kategóriach:

Veľký krištáľový glóbus: Alesander Aamodt Kilde (NOR), Federica Brignoneová (ITA)

Zjazd: Beat Feuz (SUI), Corinne Suterová (SUI)

Super-G: Aleksander Aamodt Kilde (NOR), Corinne Suterová (SUI)

Obrovský slalom: Henrik Kristoffersen (NOR), Federica Brignoneová (ITA)

Slalom: Henrik Kristoffersen (NOR), Petra Vlhová (SVK)

Paralelný slalom: Loic Meillard (SUI), Petra Vlhová (SVK)

 

Foto: Erich Spiess/ASP/Red Bull Content Pool

FAVORITKY NA CELKOVÉ VÍŤAZSTVO

Najväčšou ašpirantkou na celkové víťazstvo je Američanka Mikaela Shiffrinová. Minulú sezónu jej trojročnú hegemóniu prerušila Talianka Federica Brignoneová. Vo veľkej miere to však ovplyvnil fakt, že mladá Američanka nepretekala od januára po smrti svojho otca a následne sa sezóna skončila skôr pre pandémiu koronavírusu. Počas letnej prípravy sa Shiffrinová zranila a nestihla si doliečiť zranenie chrbta. Ouvertúru v Söldene tak nestihne. Slovenka nahustila svoj program a chce získať, čo najviac bodov do boja o veľký krištáľový glóbus.

Asistent trénera Petry Vlhovej Matej Gemza prezradil ciele celého tímu na ďalší ročník Svetového pohára: „Po uplynulom ročníku Svetového pohára musíme mať stále vysoké ciele, aby sme boli motivovaní. Samozrejme, aby Peťa mala motiváciu pracovať. Získali sme naposledy dva malé glóbusy za slalom a paralelné disciplíny. V tíme často hovoríme o veľkom glóbuse za celkové prvenstvo ako o sne. Spravíme pre to všetko. Program sme nastavili tak, aby Peťa išla všetky disciplíny. Chceme získať čo najviac bodov. Pokúsime sa o veľký glóbus. Ak sa nám podarí “len” malý, aj za to budeme radi. Okrem toho na majstrovstvách sveta v Cortine d´Ampezzo Petra bude obhajovať zlato v obrovskom slalome.“

Foto: Erich Spiess/ASP/Red Bull Content Pool

FAVORITI NA CELKOVÉ VÍŤAZSTVO

Najvyrovnanejším lyžiarom uplynulej sezóny bol Nór Aleksander Aamodt Kilde, ktorý zbieral body nielen v rýchlostných, ale aj technických disciplínach. Najvážnejšími súpermi severana budú Francúz Alexis Pinturault a krajan Henrik Kristoffersen. Zaujímavý bude aj súboj v kĺzavých disciplínach medzi Švajčiarmi Beatom Feuzom a Maurom Caviezelom a Rakúšanmi Matthiasom Mayerom a Vincentom Kriechmayrom. Zo Slovákov nastúpia už tradične bratia Žampovci, ktorí budú chcieť bodovať najmä v točivých disciplínach.

Kompletný program SP v alpskom lyžovaní nájdete TU

Autor: Nikola Baďová