Hokejový sen mal za cieľ priniesť reálny pohľad na slovenský hokej

Dokumentárny film je symbolom striedania starej generácie s tou novou. Hokejový sen odštartovala žiarivá minulosť a spomienky na slávny rok 2002. Miestom, kde žezlo slovenského hokeja preberie nová mladá generácia sú domáce majstrovstvá sveta v roku 2019. Práve tu sa s kariérou rozlúčil posledný zlatý chlapec z Göteborgu 2002 Ladislav Nagy. „Je pre mňa česť, že film sa dostal do kín. Som prekvapený, že veľa ľudí to zaujalo,“ uviedol po predpremiére hlavný aktér. „Očakával som, že to bude horšie, ale dalo sa na to pozerať. Niekedy som ani nevedel, že sú kameramani pri mne. Zdalo sa mi, že sú to duchovia. Všade sa pohybovali,“ doplnil s úsmevom.

Košický rodák je akýmsi symbolom starej hokejovej generácie, ktorá okúsila aké je to byť majstrom sveta. Na druhej strane stojí mladý Jonáš Pahúli, ktorý len začína žiť svoj hokejový sen. Reprezentuje tak mladú generáciu, ktorá raz môže dosiahnuť opäť na vysnívaný titul. Prostredníctvom Jonáša tak môžeme nazrieť do prípravy budúcich hokejových hviezd. Veľmi dôležitá je však aj prítomnosť Ladislava Nagya, ktorý svojimi výpoveďami podáva reálny obraz toho, čo je významným rozdielom v porovnaný s minulosťou. „Hlavnou myšlienkou je, že ja končím a nová generácia prichádza. A dúfam, že aj mladí hokejisti sa dostanú do NHL,“ prezradil o nastupujúcich hokejových talentoch.

Veľakrát podotkol, aby hokej bol pre deti zábavou a nie snom ich rodičov. Mladej generácií odkazuje: „Treba hlavne trpezlivosť a zabávať sa hokejom. Myslím, že niekedy rodičia viac chcú ako deti. Nech nechajú deti si to užívať. Na Slovensku je veľa talentov a treba ich podporovať.

Koniec dokumentu priniesol pohľad na domáci šampionát, kde naši chlapci opäť ukázali silu, čo nám dáva nádej k tomu, že pomaly mladá generácia hokejistov môže vystúpiť k vrcholu, k vlastnému hokejovému snu. Tento moment si najviac cení aj Nagy. „Budem si to do konca života pamätať,“ zaspomínal.

Môžeme povedať, že dokument z časti splnil svoj účel a realisticky vykreslil situáciu, v ktorej sa momentálne slovenský hokej nachádza. Mínusom dokumentu je jeho zameranie sa len na jednu oblasť a to východné Slovensko a preto si myslíme, že nemôže podať úplne komplexný obraz, ktorý by zahŕňal celú krajinu.

Autor: Ivana Ďurtová a Nikola Baďová