Bude Petra Vlhová úspešná ako Peter Sagan?

Bude Petra Vlhová úspešná ako Peter Sagan?

Dlhodobo sa traduje, že presadiť sa ako žena je náročnejšie, ako je tomu u mužov. Toto tvrdenie rozhodne neplatí pri Petre Vlhovej, slovenskej lyžiarke, ktorá sama o sebe hovorí, že je len žena, ktorá má sny. V súčasnosti je Vlhová najúspešnejšou slovenskou športovkyňou a očakáva, že bude v nastolenom trende pokračovať aj v nasledujúcich rokoch.

Po oficiálnom konci sezóny získala Petra Vlhová dva malé glóbusy. Doteraz sa jedná o zatiaľ najväčší úspech v jej kariéry. Na svahoch debutovala v roku 2012. Odvtedy prešla veľkú cestu, dnes má 24 rokov a všetko nasvedčuje tomu, že najbližšie sezóny v lyžovaní by mohli patriť práve našej pretekárke.

Ako veľmi dobre vieme, Petra sa venuje hlavne slalomu, obrovskému slalomu a alpskej kombinácii. Na sociálnej sieti Instagram má už 160 tisíc priaznivcov a očakáva sa, že toto číslo bude v najbližších mesiacoch ešte rásť. Vlhová je totiž pred kamerami veľmi prirodzená, na nič sa nehrá, vždy trpezlivo odpovedá na otázky novinárov a snaží sa vyhovieť okoliu, i keď, vzhľadom na počet požiadaviek, to nie je vždy jednoduchá úloha.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Petra Vlhova (@petravlhova13) on


Otvorene sa ale začína hovoriť, že Vlhová má našliapnuté k takému hviezdnemu statusu ako má Peter Sagan. Môže sa jej to podariť, i keď nateraz treba objektívne priznať, že trojnásobný majster sveta v cestnej cyklistike a sedemnásobný víťaz zeleného dresu na Tour de France je zatiaľ o niečo ďalej, nielen kariérne, ale aj úspechmi. Na druhej strane, pri porovnaniach rovnakého typu je potrebné si uvedomiť, že Peťo má už 30 rokov, zatiaľ čo Petra len 24.

Rodáčka z Liptova, konkrétne z Liptovského Mikuláša, ktorá absolvovala hotelovú akadémiu a momentálne patrí pod Vojenské športové centrum v Banskej Bystrici, to má rozbehnuté na všetkých frontoch naozaj veľmi sľubne. Ako sa ukázalo pri mnohých veľkých menách či pri našej niekdajšej úspešnej lyžiarke Veronike Velez-Zuzulovej, najdôležitejšie je pevné zdravie a to, aby sa športovci vyhýbali zranenia.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @petra_vlhova.fanpage on

Bez zdravia totiž nijaké úspechy nie sú možné. Ako ale môžeme sledovať, Petra Vlhová v príprave nič nepodceňuje a dáva si na seba pozor. Funguje naozaj veľmi profesionálne a keď k tomu prirátame autentické vystupovanie, zhodneme sa, že Vlhová naozaj patrí medzi najpopulárnejších slovenských športovcov súčasnosti, pričom, keď sa zameriame čisto na slovenské športovkyne, bez väčších diskusií nám vyjde, že je slovenskou jednotkou.

Aj keď sa to zdalo možno nemožné, Petra Vlhová sa stala vyrovnanou, niekedy dokonca lepšou, pretekárkou ako americká superstar Mikaela Shiffrin. Ich súboje na svahoch sú ozdobou sveta lyžovania, čo si uvedomujú aj nezainteresovaní pozorovatelia. Po tom, čo kariéru skončila ďalšia Američanka, Lindsey Vonnová, sa hovorí predovšetkým o dvojici Vlhová – Shiffrin. Podtón vyhroteným súbojom dodáva aj online stávkovanie, kurzy na obe lyžiarky sú vo väčšine prípadov veľmi vyrovnané. Môžeme sa len tešiť na to, ako bude ich zdravá rivalita pokračovať v ďalších rokoch.

A nebudeme si klamať, práve Petra Vlhová je súčasnou vlajkovou loďou slovenského lyžovania a je taktiež dôvodom,  prečo nemálo talentovaných ľudí s týmto športom začína. Popularizácia je badateľná a aj v tomto môžeme vidieť paralelu s Petrom Saganom, ktorému sa podarilo nadnesene povedané posadiť Slovákov na bicykel a primäť ich k tomu, aby takpovediac oprášili odvetvie, ktoré popri veľkých športoch ako futbal či hokej bolo v pomerne veľkom závese.