S kariérou sa rozlúčila biatlonová stálica Kaisa Mäkäräinenová

Foto: zimbio.com

Rodáčka z fínskej dedinky Ristijärvi strávila v kolotoči Svetových pohárov neuveriteľných šestnásť sezón. So svojou kariérou sa severská biatlonová kráľovná rozlúčila na domácej pôde.

Prvým zimným športom, ktorý očaril 37-ročnú Kaisu Mäkäräinenovú, bolo bežecké lyžovanie. V roku 2003 sa však rozhodla vyskúšať si biatlon, a tak jej do športovej výbavy pribudla aj puška. Jej dlhé pôsobenie vo Svetovom pohári odštartovala sezóna 2004/2005. V tej sa však Fínka nedokázala prebojovať na stupne víťazov. Jej najlepším umiestnením bolo „až“ deviate miesto.

Prvé pódium vo Svetovom pohári si vyjazdila vtedy 24-ročná pretekárka v slovinskej Pokljuke v sezóne 2007/2008. Na krk je zavesili striebro za šprint, keď finišovala za Francúzkou Sandrine Baillyovou. Na stupeň víťazov sa postavila aj druhýkrát. V nemeckom Ruhpoldingu sa z desiateho miesta na štarte stíhacích pretekov prebojovala na bronzovú priečku. Počas ďalších sezón si na svoje konto pripísala aj niekoľko pódiových umiestnení.

Foto: zimbio.com

Na prvý triumf si musela počkať až do sezóny 2010/2011, kde dokázala úplne ovládnuť prvé dva preteky nového ročníka Svetového pohára vo švédskom Östersunde. Prvé víťazstvo prišlo v šprinte. Pričom naň hneď dokázala nadviazať v nasledujúcich stíhacích pretekoch. Hoci v priebehu sezóny už netriumfovala, na pódium sa postavila ešte päťkrát. Vybojovala dve strieborné a tri bronzové medaily. V tej sezóne si na seba premiérovo obliekla aj žltý dres.

Rok 2011 bol pre Kappu, ako ju prezývajú tímoví kolegovia, jeden z najúspešnejších. Na svetovom šampionáte v ruskom Chanty – Mansijsku sa stala majsterkou sveta v stíhacích pretekoch, keď predviedla čistú streľbu a štvrtý najrýchlejší bežecký čas. Dokázala ich opanovať po tom, čo v šprinte preťala cieľ na striebornej priečke. Stala sa tak len druhou Fínkou, ktorá získala majstrovské zlato. Okrem prvých víťazstiev vo Svetovom pohári, prvej a zároveň jedinej zlatej medaily z majstrovstiev sveta, sa mohla Fínka radovať aj z prvého veľkého krištáľového glóbusu pre celkovú víťazku.

Foto: zimbio.com

Sezóna 2011/2012 bola opäť plná pódiových umiestnení. Na najvyššom stupienku stála dvakrát. Triumfovala vo vytrvalostných pretekoch v Novom Meste na Morave a druhé zlato si užila s domácim publikom po stíhacích pretekoch v Kontiolahti. Do zbierky pridala až päť strieborných kovov a dva bronzy.  Z majstrovstiev sveta 2012, ktoré sa konali v Ruhpoldingu, odchádzala „iba s jedným“ bronzom z pretekov s hromadným štartom. O lepší výsledok ju obral až posledný výstrel, keď musela zamieriť do trestného kola. V nasledujúcej sezóne síce opäť figurovala medzi najlepšími, no nepodarilo sa jej pridať ďalšie víťazstvo.

Na víťaznú vlnu a do žltého dresu sa opäť vrátila v rokoch 2013/2014. V pretekoch Svetového pohára dokázala triumfovať dovedna štyrikrát, pričom hneď tri výhry vybojovala v domácom Fínsku. Kaisa opanovala všetky individuálne preteky, keď brala zlato v oboch šprintoch a aj v stíhacích pretekoch napriek tomu, že ani v jedných pretekoch netrafila všetky terče. Skvelými výsledkami si zaistila druhé víťazstvo v celkom poradí Svetového pohára.

Foto: zimbio.com

Kaisa sa na chvíľu vrátila aj do bežeckých čias, keď sa zúčastnila aj jedných pretekov Svetového pohára v bežeckom lyžovaní a umiestila sa na 14. mieste na 10 kilometrovej trati voľnou technikou.

Najviac zlatých medailí vo Svetom pohári si vyjazdila v sezóne 2014/2015. Najcennejší kov jej visel na hrudi až šesťkrát. Prvé víťazstvo prišlo už na úvodnom podujatí vo Švédsku v stíhacích pretekoch. O týždeň neskôr vyhrala šprint a aj stíhacie preteky systémom štart-cieľ v rakúskom Hochfilzene. Na najvyšší stupienok sa potom opäť postavila vo februári po individuálnych pretekoch v nórskom Osle. Posledný triumf sezóny prišiel v Chanty – Mansijsku v šprinte. Fínka však nedokázala obhájiť veľký krištáľový glóbus, keď v celkovom poradí nestačila na Bbielorusku Dariu Domračevovú.

Medailovými boli pre ňu aj domáce majstrovstvá sveta z fínskeho strediska Kontiolahti v roku 2015, kde svoju zbierku rozšírila o bronz z individuálnych pretekov. Rozhodujúcim bol práve Kaisin strelecký výkon, ktorá si zo strelnice odniesla po dvoch netrafených terčoch dve minúty naviac.

zimbio.com

Fínka dlhé roky dokazovala, že patrí k svetovej ženskej biatlonovej špičke, keď sa v každej sezóne objavovala na stupňoch víťazov. V celkovom poradí dokázala opäť triumfovať vo veku 35 rokov v sezóne 2017/2018, keď tesne nechala za sebou našu Anastasiu Kuzminovú. V zbierke z majstrovstiev sveta jej svietia aj ďalšie dve bronzové medaily z hromadných štartov. Tie vybojovala v roku 2016 v nórskom Holmenkollene a v roku 2017 v rakúskom Hochfilzene.

Okrem troch veľkých glóbusov je aj majiteľkou šiestich malých. Počas svojho pôsobenia vo Svetovom pohári stála na najvyššom stupienku 27-krát, pričom vybojovala 85 pódiových umiestení. Z dvanástich účastí na majstrovstvách sveta má doma zavesených šesť medailí. Jediným, čo tejto fínskej biatlonovej hviezde chýba v zbierke, je olympijská medaila a to aj napriek tomu, že sa pod piatimi kruhmi predstavila až tri razy. Jej najlepšími umiesteniami z olympiády tak zostávajú šieste miesto so štafetou z Pjongčangu a siedma priečka zo Soči, ktorú obsadila v pretekoch s hromadným štartom.

Foto: zimbio.com

Poslednýkrát sa Kaisa Mäkäräinenová ukázala na stupňoch víťazov v tohtoročnej sezóne pri prvenstve v pretekoch s hromadným štartom v nemeckom Oberhofe. Vtedy však ešte nikto netušil, že to bude jej posledný triumf.

Aj keď si to tak nepredstavovala, Fínka ukončila svoju kariéru na mieste, kde po prvýkrát vzala do ruky pušku a začala trénovať. Svoju púť vo Svetovom pohári zakončila tesne pod pódiom vo svojom rodnom stredisku. Je však známe, že Kaisa je vyštudovaná učiteľka matematiky a fyziky. Po úspešnej športovej kariére sa tak môže vrátiť opäť do školského prostredia. Fínske deti by sa tak mohli pýšiť tým, že ich učí počítať majsterka sveta.

Autor: Ivana Ďurtová