Biatlonový velikán Martin Fourcade zavesil pušku na klinec

Foto: Petr Slavík/Český biatlon

Biatlonový fenomén posledného desaťročia Martin Fourcade sa so svojou kariérou rozlúčil rovnako, ako ju aj odštartoval, víťazstvom v stíhacích pretekoch vo fínskom areáli Kontiolahti.

Rodák z francúzskeho mesta Céret nasledoval svojho staršieho brata Simona. Na medzinárodnej súťaži sa prvýkrát objavil v roku 2007, kedy reprezentoval svoju krajinu na majstrovstvách sveta juniorov. Svoju kariéru vo Svetovom pohári odštartoval v nórskom Osle v rokoch 2007/08, keď sa predstavil len v jedných pretekoch a to v šprinte.

Foto: Ivana Drobáňová

Na triumf si musel Francúz počkať až do sezóny 2009/10. Prvý vavrín si vyjazdil vo Fínsku v stíhacích pretekoch, do ktorých nastupoval z tretej priečky. Vďaka dvom výhram v „stíhačkách“ si zaistil svoj prvý malý krištáľový glóbus za túto disciplínu. Skvelými výsledkami sa dokázal kvalifikovať aj na olympiádu vo Vancouveri 2010. V Kanade sa pod piatimi kruhmi predstavil po prvýkrát. Domov si ako pamiatku odniesol svoju prvú olympijskú medailu. Po pretekoch s hromadným štartom mu na krk zavesili striebro.

Rok 2011 sa, pre vtedy 22 – ročného biatlonistu, niesol v znamení majstrovstiev sveta. Z ruského Chanty – Mansijska odchádzal s kompletnou zbierkou medailí. Prvý cenný kov vybojoval v zmiešanej štafete, keď svoj tím vytiahol z piatej priečky na tretiu. V šprinte sa po dvoch chybách na strelnici a s najrýchlejším bežeckým časom postavil na strieborný stupienok. Ten najcennejší kov si vyjazdil v stíhacích pretekoch.

Foto: www.zimbio.com

V sezóne 2011/2012 začala žltá éra Martina Fourcada, ktorý sa po prvý raz obliekol práve do žltého dresu. Zaslúžil sa o to skvelým štartom, keď vo švédskom Östersunde triumfoval hneď dvakrát. Hoci ho z dresu pre lídra svetového pohára počas sezóny vyzliekol Emil Hegle Svendsen, Francúz sa nevzdával. Na majstrovstvách sveta dokázal vybojovať tri zlaté medaile. Opanoval šprint, stíhacie preteky a aj preteky z hromadným štartom. Stal sa druhým biatlonistom, ktorý získal tri tituly v sólových pretekoch na jednom šampionáte. V závere sezóny po prvýkrát v kariére ovládol celkové poradie vo svetovom pohári. V nasledujúcich rokoch Fourcade prepisoval historické tabuľky. Celkovým víťazom sa stal sedemkrát v rade. Stal sa tak prvým biatlonistom, ktorý sa môže pýšiť siedmimi veľkými krištáľovými glóbusmi.

V roku 2014 absolvoval svoje druhé olympijské hry. Štart v ruskom Soči nebol pre Fourcada ideálny, keď v šprinte obsadil „až“ šiestu priečku. V stíhacích pretekoch však dokázal svoju stratu na štarte vymazať a v cieli sa mohol radovať z prvého olympijského zlata. Na víťaznej vlne pokračoval ďalej. Hoci vo vytrvalostných pretekoch raz chyboval na strelnici, zavesili mu na krk druhé zlato. Olympijskú zbierku ešte rozšíril o striebro z pretekov s hromadným štartom, kde ho na cieľovej čiare pokoril Nór Emil Hegle Svendsen.

Foto: zimbio.com

Najúspešnejšie majstrovstvá sveta pre francúzskeho rýchlika boli v roku 2016. V Osle dokázal Fourcade vybojovať celkovo päť cenných kovov. Zlatú cestu odštartoval so zmiešanou štafetou, keď pár metrov pred cieľom nastúpil súperovi z Nemecka Simonovi Schemppovi. Následne dokázal ovládnuť šprint s náskokom polminúty. V „stíhačke“ triumfoval systémom štart – cieľ a postrážil si svoj veľký náskok. Štvrté zlato pridal z vytrvalostných pretekov. Zbierku doplnil aj o jedno striebro z pretekov s hromadným štartom, kde ho na poslednej zákrute pokoril Johannes Thingnes Boe.

O ďalší historický zápis sa Fourcade postaral v sezóne 2016/2017. Vo Svetových pohároch sa mu podarilo zvíťaziť celkovo štrnásťkrát, čo ho radí na druhé miesto v počte získaných víťazstiev v jednej sezóne. O rok neskôr ho pokoril Johannes Thingnes Boe, ktorý vybojoval šestnásť triumfov. K štrnástim sólo výhram však Francúz pridal ešte tri spolu so svojím tímom v štafetách.

Do Pjongčangu odchádzal v roku 2018 s cieľom vybojovať zlato. Do olympijskej zbierky mu pribudli hneď tri medaily. Zlatými boli pre neho „stíhačka“ a preteky s hromadným štartom. Zlatý hetrik doplnil so zmiešanou štafetou. Už pod piatimi kruhmi uvažoval o ukončení kariéry. Rozhodol sa však pokračovať. V sezóne 2018/19 sa 31 – ročný biatlonista trápil a na svoje konto pridal „len“ tri víťazstvá. Práve v tejto sezóne skončila éra Fourcada, keď veľký krištáľový glóbus vybojoval jeho najväčší súper Johannes Thignes Boe.

Foto: zimbio.com

V úvode sezóny 2019/20 ešte nikto netušil, že Francúz zvažuje koniec kariéry. Novú sezónu otvoril víťazstvom vo Švédsku. Na majstrovstvách sveta v talianskej Anterselve, ktoré sa odohrali vo februári vybojoval svoje posledné zlato v individuálnych pretekoch, v ktorých minul len posledný terč. Druhý najcennejší kov vybojoval s francúzskou štafetou, pre ktorú to bolo zlato po 19 rokoch čakania.

Martin Fourcade počas svojich rokov vo Svetovom pohári bavil tisícky fanúšikov. Medzi nezabudnuteľné momenty patrí určite jeho radosť po streľbe, či povestný telemark na kopčeku pred cieľom v nórskom Holmenkollene. Francúz má na svojom konte celkovo sedem olympijských medailí, z toho päť zlatých, dvadsaťosem majstrovských kovov, trinásť titulov majstra sveta, dvadsaťšesť malých krištáľových glóbusov a sedem celkových víťazstiev vo Svetovom pohári. Z víťazstva sa v cieli tešil 84–krát. Na pódiu stál 143 ráz.

Foto: www.zimbio.com

Biatlonová legenda strávila v kolotoči Svetových pohárov dvanásť rokov. Martin Fourcade sa na štart poslednýkrát postavil vo Fínsku, kde za svojou športovou kariérou urobil víťaznú bodku a divákom predviedol naposledy svoj povestný „Fourcade jump“ na pódiu.

Autor: Ivana Ďurtová