SP Kontiolahti: Ivona Fialková bola v záverečných pretekoch pre slovenské farby v top 20

Foto: Marek Černák

Ivona Fialková obsadila v šprinte Svetového pohára v biatlone vo fínskom Kontiolahti 20. pozíciu, keď si pripísala odstup 1:22,0 pri bilancii 0+1.

Slovenská reprezentantka odštartovala nulou na ležke a zaradila sa na 35. priečku. Následne Ivka zaznamenala jednu chybičku, čo značilo 20. miesto. To si stále ešte len 25-ročná pretekárka z Čierneho Balogu dokázala udržať v záverečných pretekoch ročníka pre slovenské farby až do cieľa.

„So streľbou som veľmi spokojná, pretože dnes to bolo veľmi veterné. Prišla aj fujavica a sneženie, takže na strelnici to bolo náročné. Ležka bola pomalá, ale stopercentná. Na stojke som spravila jedno zaváhanie. Považujem to za jedny z lepších strelieb. O našom návrate na Slovensko som sa dozvedela krátko pred štartom, takže mala som zmiešané pocity. Na jednej strane chcem byť čo najskôr doma a vládnym špeciálom to bude najbezpečnejšie a najrýchlejšie. Mrzí ma však, ak tu budú preteky pokračovať a my sa na nich nebudeme môcť zúčastniť. Dúfala som, že buď sa to zruší pre všetkých alebo sa nájde spoločné riešenie. Situácia sa mení každú chvíľu, ale IBU pravdepodobne rozhodne, že zajtrajšia stíhačka sa ešte pôjde. S dnešným pekným výkonom zo šprintu to zamrzí, ale nedá sa nič robiť,“ vravela pre RTVS Ivona Fialková.

Foto: Marek Černák

Rýchlostné preteky ovládla Denise Herrmannová z Nemecka, ktorá dosiahla víťazný čas 20:00,5 pri streľbe 0+1. Druhé miesto patrilo jej krajanka Franziska Preussovej so stratou 20,1 sekundy pri jednej chybe zo streleckej položky v ľahu. Stupne víťazov doplnila Tiril Eckhoffová, sympaticka Nórka si treťou priečkou pri bilancii 1+1 a strate 32,3 sekundy udržala nádej na veľký glóbus.

Foto: Marek Černák

Paulíne Fialkovej sa nedarilo podľa predstáv, keď zaknihovala 76. miesto s odstupom 3:26,2 pri streľbe 2+4. „Na ležke som spravila dve chyby, myslím, že to bolo vetrom. Na stojke som to veľmi chcela napraviť, lebo s dvomi by sa dnes ešte ako tak dalo pretekať. Nebudem ten výsledok asi viac komentovať. Ako som minule povedala, neviem, čo tu robíme. Neviem, prečo sa všetko ruší a iba biatlon sa tvári, že sa ho to netýka. Myslím si, že sme nemali ísť ani sem. Je to však naša práca a dnes sme robili, čo sme mohli. Mne to, bohužiaľ, nevyšlo, ale som rada, že zajtra odchádzame preč,“ vravela v televíznom rozhovore 27-ročná Slovenka.

Foto: Ivana Drobáňová

Veronika Machyniaková skončila na 79. pozícii s odstupom 3:30,4 pri bilancii 1+1. „Dnes sa mi išlo bežecky asi najlepšie zo všetkých pretekov. Mala som dobrý pocit. Rozfúkal sa tu pred štartom hrozný vietor, tak som rada, že tam boli len dve chyby. Potešila som sa, že sa vraciame. Mama mi volala s plačom, že kedy prídeme domov. Hovorila, že sa bojí a uzatvárajú sa hranice. Som rada, že pôjdeme už zajtra domov,“ povedala pre RTVS stále ešte len 22-ročná biatlonistka z Hronca.

Už pred dnešnými pretekmi bolo rozhodnuté, že pre slovenský tím to bude záverečné zápolenie sezóny. Vzhľadom na vážnu situáciu ohľadom koronovírusu zajtra príde po slovenkých biatlonistov do Fínska vládny špeciál. Program v Kontiolahti by však mal pokračovať podľa pôvodného plánu zajtrajšími stíhacími pretekmi v oboch kategóriách.

Výsledky – šprint žien na 7,5 km – SP Kontiolahti

kontiolahtivysledkysprintzenyBT_C77B_1.0 (9)

Autor: Martin Horváth